Ile stracą samorządy na zmianach podatkowych Polskiego Ładu? Ocena skutków projektu

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Sarnowski o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensje
Sarnowski o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensjeTVN24
wideo 2/8
TVN24Sarnowskim o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensje

Zmiany podatkowe Polskiego Ładu, które znalazły się w rządowym projekcie, wpłyną na dochody nie tylko milionów obywateli, ale również jednostek samorządu terytorialnego (JST). W ocenie skutków regulacji projektu, opublikowanej w Rządowym Centrum Legislacji możemy znaleźć informację, że w ciągu pierwszych 10 lat obowiązywania przepisów samorządy stracą ponad 132 miliardy złotych.

Ministerstwo Finansów w poniedziałek po południu opublikowało projekt ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu. Wśród zmian zaproponowanych przez MF w projekcie jest między innymi kwota wolna od podatku do 30 tysięcy złotych i podwyższenie progu podatkowego. Zmian jest jednak dużo więcej - cały dokument zawiera aż 225 stron.

Na rządowych stronach opublikowano również oceny skutków regulacji (OSR), w których rząd podaje m.in. wyliczenia dotyczące wpływu zmian na dochody budżetu państwa, JST oraz NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) w ciągu 10 lat od wprowadzenia w życie zmian.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY >>>

Zmiany podatkowe Polskiego Ładu - wpływ na dochody samorządów

Na wpływ zmian Polskiego Ładu na dochody jednostek samorządu terytorialnego zwrócił uwagę Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska (Platforma Obywatelska). "Koniec rządowej propagandy. Oficjalny dokument legislacyjny - ocena skutków regulacji mówi wprost: PiS zabierze samorządom ponad 132 miliardy złotych w trakcie najbliższej dekady. Polski Ład to program wielkiej centralizacji Polski" - napisał na Twitterze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - odpowiedź w sprawie samorządów

Na twitterowym koncie promującym Polski Ład odpisano Borawskiemu. "Porównując lata 2019 i 2015 dochody jednostek samorządu terytorialnego z PIT i CIT wzrosły o odpowiednio o 18,1 mld zł (+47 proc.) i 3,8 mld zł (+54 proc.), a więc w sumie o 21,9 mld zł (+48 proc.). Tylko w 2019 r. dochody z tych podatków wzrosły o ponad 5,2 mld zł i 1,2 mld zł" - napisano.

W kolejnym wpisie dodano: "W Polskim Ładzie przygotowaliśmy szereg instrumentów, które będą wspierać samorządy. Strata jednostek samorządu terytorialnego częściowo zostanie zrekompensowana przez subwencję inwestycyjną. Dodatkowym zyskiem będzie ograniczenie szarej strefy".

Zmiany podatkowe Polskiego Ładu - wpływ na finanse publiczne

Jak możemy przeczytać w OSR, budżet państwa na zmianach podatkowych z Polskiego Ładu w ciągu 10 lat straci 59,973 mld zł, a samorządy 132,264 mld zł. Z kolei NFZ zyska 115,041 mld zł. Co oznacza, że suma strat sektora finansów publicznych wyniesie 77,196 mld zł.

"Celem projektowanych rozwiązań jest m. in. stworzenie sprawiedliwego systemu podatkowego w Polsce oraz zwiększenie finansowania służby zdrowia, a także stworzenie regulacji sprzyjających podmiotom gospodarczym inwestującym w rozwój, co powinno stanowić impuls dla rozwoju przedsiębiorczości w regionach. W dłuższym okresie wpłynie to na zrekompensowanie obniżenia dochodów podatkowych z uwagi na projektowane regulacje i pozytywnie przełoży się na funkcjonowanie sektora finansów publicznych w tym jednostek samorządu terytorialnego" - napisano w OSR.

Dodano, że "projektowana ustawa przewiduje także szereg rozwiązań mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego, co przełoży się na wzrost dochodów zarówno budżetu państwa jak i jednostek samorządu terytorialnego".

"Dodatkowo w celu zniwelowania ubytku dochodów jednostek samorządu terytorialnego, planowane jest wprowadzenie nowej subwencji dla samorządów na cele inwestycyjne" - czytamy w dokumencie.

PEŁNA OCENA SKUTKÓW REGULACJI PROJEKTU >>>

Polski Ład - proponowane zmiany

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Abrada / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości