Pieniądze

Niemcy po raz pierwszy podnoszą płacę minimalną

Pieniądze

CC0 Public Domain/PixabayOd nowego roku wzrośnie płaca minimalna w Niemczech

Od 2017 roku płaca minimalna za godzinę w Niemczech wzrośnie o 34 eurocenty do 8,84 euro - postanowiła we wtorek jednomyślnie komisja złożona z przedstawicieli pracodawców i pracowników. Związki zawodowe chciały większej podwyżki ale zdecydowała niezależna opinia.

To pierwsza podwyżka od wprowadzenia przez rząd kanclerz Angeli Merkel płacy minimalnej w styczniu 2015 roku. Pracownicy, których obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy i stawka minimalna, będą zarabiali po podwyżce 1536 euro miesięcznie, zamiast jak obecnie 1477 euro.

Indeks płac

Komisja decydująca co dwa lata o podwyżce i jej skali składa się z trzech przedstawicieli pracodawców i takiej samej liczby związkowców. Punktem orientacyjnym dla tego gremium jest indeks Federalnego Urzędu Statystycznego, uwzględniający zawierane w Niemczech układy zbiorowe. W przypadku obecnej decyzji podwyżka jest wyższa o 7 eurocentów od indeksu. Szef związku zawodowego pracowników sektora publicznego Verdi Frank Bsirske uznał wysokość podwyżki za niewystarczającą. Związkowcy domagali się zaokrąglenia stawki do 9 euro. Prezes renomowanego monachijskiego instytutu Ifo Clemens Fuest wyraził natomiast pogląd, że płaca minimalna nie powinna była wzrosnąć. Jego zdaniem decyzja o podwyżce utrudni integrację imigrantów na rynku pracy. Fuest doradza pracodawcom zasiadającym w komisji. - Płaca minimalna działa i przynosi dobre rezultaty - oceniła minister pracy Andrea Nahles. Wprowadzenie płacy minimalnej było jednym z głównych haseł SPD w kampanii przed wyborami do parlamentu na jesieni 2013 roku. Po utworzeniu koalicyjnego rządu CDU/CSU-SPD kanclerz Angeli Merkel socjaldemokraci przeforsowali ten projekt pomimo sprzeciwu chadeków.

Zobacz materiał o podwyżce płacy minimalnej w Polsce (15.06.2016):

Płaca minimalna w górę. Wszystko co musisz wiedzieć
Płaca minimalna w górę. Wszystko co musisz wiedziećTVN24 BiS

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC0 Public Domain/Pixabay

Pozostałe wiadomości