mBank spodziewa się kolejnych pozwów od frankowiczów. Podano szacunki

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych
Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznychTVN24
wideo 2/7
TVN24Jakub Borowski o mniej dostępnych kredytach hipotecznych

mBank rozpoczął oferowanie ugód frankowych. Bank założył prawdopodobieństwo akceptacji ugód na poziomie 33 procent całego portfela aktywnego - podano w raporcie. Jednocześnie bank spodziewa się kolejnych pozwów od frankowiczów.

mBank opublikował "Raport finansowy za trzeci kwartał 2022 roku". Czytamy w nim, że - w ocenie banku - zjawisko napływu pozwów w sprawach kredytów we frankach szwajcarskich "będzie istotne do końca 2026 roku". Z założeń wynika, że zdecydowana większość prognozowanych spraw zostanie wniesiona do końca 2024 roku, a następnie ich liczba spadnie "w związku z oczekiwanym ujednoliceniem linii orzeczniczej".

"Dla celów wyliczenia wpływu ryzyka prawnego mBank zakłada, że około 37 proc. kredytobiorców frankowych, tj. 31 tys. kredytobiorców, w tym około 27 tys. kredytobiorców posiadających kredyty aktywne (stanowiących ok. 58 proc. kredytobiorców posiadających kredyty aktywne) oraz około 4 tys. kredytobiorców posiadających kredyty spłacone (stanowiących ok. 12 proc. kredytobiorców posiadających kredyty spłacone) złożyło lub ma intencję złożenia pozwu przeciwko bankowi" - czytamy.

mBank podał, że gdyby dodatkowy 1 proc. kredytobiorców (zarówno posiadających aktywny kredyt w CHF, jak i kredytobiorców, którzy już spłacili kredyt w CHF) wystąpił z pozwem przeciwko bankowi, to łączna kwota wpływu ryzyka prawnego wzrosłaby o około 66,8 mln zł.

mBank rozpoczął oferowanie ugód frankowiczom

Jednocześnie bank zakłada, że część z tych kredytobiorców zawrze ugodę. "Założenie to, ze względu na znaczną niepewność prawną dotyczącą spraw związanych z CHF, jak również inne czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na preferencje klientów co do składania pozwów, jest wysoce subiektywne i może podlegać korekcie w przyszłości" - zaznaczono.

CHF/PLN

Bank, na dzień 30 września br., bank przyjął prawdopodobieństwo akceptacji ugód całego portfela aktywnego na poziomie 33 proc.

"Ponieważ na rynku brak jest obecnie wystarczająco wiarygodnych i kompletnych danych, które pozwoliłyby bankowi na jednoznaczne szacunki dotyczące poziomów akceptacji ugód w sprawach frankowych, bank przyjął prawdopodobieństwo akceptacji ugód bazując częściowo na dostępnych danych rynkowych, wynikach zakończonego pilotażu programu ugodowego przeprowadzonego przez Bank w 2021 i 2022 roku oraz w oparciu o własne prognozy" - wyjaśniono.

Program ugód frankowych

mBank w ubiegłym tygodniu poinformował, że po zamknięciu fazy pilotażu, rozpoczął oferowanie ugód frankowych. "W ramach oferty przewalutuje dotychczasowy kredyt z franków szwajcarskich na złote, a jednocześnie zredukuje kapitał pozostający do spłaty. Warunki umorzenia będą ustalane indywidualnie i będą podlegać negocjacjom" - wskazywano.

Jak informował bank, przewalutowany kredyt będzie oprocentowany zmienną lub okresowo stałą stopą procentową. mBank proponuje stałe oprocentowanie w wysokości 4,99 proc.

Bank planuje zaoferować ugodę wszystkim klientom spłacającym kredyty hipoteczne we frankach do połowy 2023 roku. Dodano, że "klienci powinni czekać na kontakt ze strony banku".

Inne banki

PKO BP 4 października 2021 roku uruchomił program ugód dla kredytobiorców frankowych, który zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym.

- Do tej pory zawarliśmy ponad 18 tysięcy ugód z kredytobiorcami. 73 procent spraw, które trafiają do Sądu Polubownego przy KNF zakończyło się podpisaniem ugody - powiedział w październiku br. Piotr Mazur w rozmowie z PAP Biznes.

Program ugód dotyczących kredytów frankowych uruchomiono też m.in. w Banku Ochrony Środowiska. O pilotażu ugód informowały też BNP Paribas, Santander Bank Polska oraz Bank Pekao.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości