Przegląd prasy. Kolejni podatnicy ujawnią fiskusowi dane o VAT

Pieniądze

Kolejni podatnicy ujawnią fiskusowi dane o VAT

Małe i średnie firmy muszą po raz pierwszy przesłać Jednolity Plik Kontrolny. Wiele czekają problemy - pisze "Rzeczpospolita".

Jak poinformowało gazetę Ministerstwo Finansów, około 134 tys. firm musi po raz pierwszy przesłać skarbówce informacje z ewidencji VAT w nowym, elektronicznym formacie. Mają czas do 27 lutego, ale doradcy podatkowi przestrzegają, aby nie czekać do ostatniej chwili. Mogą się pojawić problemy zarówno przy tworzeniu, jak i przesyłaniu pliku.

Zdaniem Bogdana Zatorskiego z firmy informatycznej Sage ci, którzy nie mogą sobie poradzić, np. nie zbiorą wszystkich danych kontrahentów, powinni przesłać skarbówce to co mają, a potem złożyć korektę. Warto wcześniej sprawdzić, czy mamy aktualny podpis elektroniczny. Bez niego, nie wyślemy pliku.

Konsekwencje opóźnienia mogą być przykre. - Skarbówka ma prawo wymierzyć karę porządkową do 2,8 tys. zł - mówi adwokat Piotr Świniarski.

Dla tych, którzy muszą do 27 lutego przesłać VAT-owski e-rejestr, ministerstwo przygotowało aplikację JPK Klient 2.0. Aplikacja jest dostępna na stronie BIP ministerstwa - podaje "Rzeczpospolita".

Autor: gry / Źródło: PAP