Zmiany na rachunkach za energię. Nowe stawki już obowiązują

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Alicja Defratyka o wpływie rosnącej inflacji na świadomość ekonomiczną
Alicja Defratyka o wpływie rosnącej inflacji na świadomość ekonomiczną TVN24
wideo 2/7
TVN24Alicja Defratyka o wpływie rosnącej inflacji na świadomość ekonomiczną

Od soboty weszły w życie podwyżki stawek za energię elektryczną. Więcej za prąd zapłacą między innymi klienci firm Enea, Energa, PGE, Tauron oraz E.ON Polska. Jednocześnie także od soboty obowiązuje niższa akcyza na energię elektryczną oraz niższe stawki VAT na gaz ziemny i energię elektryczną. To rozwiązania z tak zwanej tarczy antyinflacyjnej, które mają czasowo złagodzić podwyżki cen energii.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w połowie grudnia poinformował, że zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla firm Enea, Energa, PGE i Tauron.

Stawki, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku, rosną średnio o 37 procent. Jak podano, łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) ma wynieść ok. 24 procent w stosunku do 2021 roku.

O nowych, wyższych stawkach poinformował również swoich klientów firma E.ON Polska (dawniej innogy Polska). Firma od soboty podwyższyła stawkę za energię elektryczną o 33,2 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Prezes URE zatwierdził również nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny. Według Urzędu stawka taryfy za paliwo gazowe rośnie o około 83 procent netto, a w sumie przeciętny rachunek ma wzrosnąć o 54 procent.

Odczuwacie wzrost cen gazu i prądu? Dajcie znać na kontakt24@tvn.pl

Tarcza antyinflacyjna. Ceny energii

Realna zmiana płatności odbiorców może być inna niż wskazana przez URE czy przez samych sprzedawców energii na skutek tak zwanej tarczy antyinflacyjnej. Od soboty, 1 stycznia br. spadają stawki podatku akcyzowego, nałożonego na energię elektryczną. Uchwalona w grudniu 2021 roku zmiana ustawy o podatku akcyzowym przewiduje, że sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych zostaje zwolniona z akcyzy, wynoszącej w 2021 roku 5 zł za megawatogodzinę (MWh). W przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego, zużywającego rocznie 1,8 MWh, obniżka akcyzy ma oznaczać rachunek za energię elektryczną mniejszy o 75 gr miesięcznie.

Obniżone zostają także stawki akcyzy dla pozostałych odbiorców energii elektrycznej - z 5 do 4,60 zł za MWh. Nie dotyczy to górnictwa węgla kamiennego oraz produkcji koksu, gdzie akcyza się nie zmienia i wynosi 3 zł za MWh. Niższa akcyza ma obowiązywać do końca maja.

Ponadto w życie weszły obniżki stawek VAT na: gaz ziemny z 23 proc. do 8 proc., energię elektryczną z 23 proc. do 5 proc. oraz energię cieplną z 23 proc. do 8 proc. Obniżone stawki VAT mają obowiązywać do końca marca.

Ceny paliw

Od 20 grudnia 2021 roku w ramach tak zwanej tarczy antyinflacyjnej obowiązywała obniżona akcyza na paliwa. Obniżone stawki obowiązywały do 1 stycznia 2022 roku i wynosiły: na benzyny silnikowe - 1369 zł na 1000 litrów; na oleje napędowe - 1065 zł na 1000 litrów; na biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1065 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 364 zł na 1000 kg.

Od 1 stycznia 2022 roku stawki akcyzy na paliwa uległy zmianie. Akcyza na benzyny wynosi 1413 zł na 1000 litrów; oleje napędowe i biokomponenty stanowiące samoistne paliwa – 1104 zł na 1000 litrów; a na skroplone gazy do napędu silników spalinowych – 387,00 zł za 1000 kg. Ustawa przewiduje, że powyższe stawki będą obowiązywać do 31 maja 2022 roku.

Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej nie będzie podlegała sprzedaż detaliczna benzyn silnikowych, olejów napędowych, biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości