Cena prądu w górę o jedną trzecią. Nowa stawka u dużego dostawcy

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Wojciechowski o inflacji: możliwy dwucyfrowy wynik pod koniec pierwszego kwartału
Wojciechowski o inflacji: możliwy dwucyfrowy wynik pod koniec pierwszego kwartałuTVN24
wideo 2/6
TVN24Wojciechowski o inflacji: możliwy dwucyfrowy wynik pod koniec pierwszego kwartału

Spółka E.ON Polska (dawniej innogy Polska) podwyższa stawkę za energię elektryczną o 33,2 procent. Rośnie też opłata handlowa. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

O nowych, wyższych stawkach firma E.ON Polska poinformowała w listach wysyłanych do klientów. "Z powodu wzrostu cen na rynkach hurtowych jesteśmy zmuszeni, niestety, podwyższyć cenę energii elektrycznej o 33,2 procent, a opłatę handlową maksymalnie o 1,91 zł miesięcznie" - czytamy.

Od 1 stycznia 2022 roku podstawowa stawka za kWh przez całą dobę w taryfie G11 (obejmującej gospodarstwa domowe) wyniesie 0,5407 zł brutto, do tej pory było to 0,4059 zł brutto.

Taryfy za energię elektryczną odpowiadają za około połowę finalnego rachunku za prąd.

Do listu do klientów firma E.ON Polska dołączyła wykres notowań energii na Towarowej Giełdzie Energii, pokazujący wzrost cen o ponad 100 proc. w 2021 roku. Spółka przekazała, że do wzrostu cen przyczyniły się m.in. rosnące koszty uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz rosnące koszty surowców i paliw wykorzystywanych do wytwarzania energii, czyli europejskich cen węgla oraz gazu.

"Wzrastają także koszty obsługi sprzedaży i rozliczeń energii, za które na Państwa fakturze odpowiada tzw. opłata handlowa" - dodano. Od 1 stycznia 2022 roku opłata handlowa w okresie rozliczeniowym: 1-miesięcznym wyniesie 29,16 zł (27,26 zł obecnie), 6-miesięcznym 9,56 zł (7,69 zł obecnie), 12-miesięcznym 7,13 zł (5,23 zł obecnie).

Odczuwacie wzrost cen gazu i prądu? Dajcie znać na kontakt24@tvn.pl

Fragment listu do klientów E.ON Polskatvn24.pl

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny prądu w 2022 roku

E.ON Polska jest sprzedawcą energii elektrycznej, który działa głównie na terenie Warszawy. Jak czytamy na stronie firmy, ma ona ponad 1 milion klientów indywidualnych i biznesowych. To jedna z firm energetycznych, która sama kształtuje cennik. Nie musi w tym celu składać wniosku taryfowego do Urzędu Regulacji Energetyki, inaczej niż kontrolowani przez państwo sprzedawcy: Enea, Energa Obrót, PGE Obrót i Tauron Sprzedaż.

Prezes URE w połowie grudnia poinformował, że zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla tych czterech sprzedawców. Stawki rosną średnio o 37 procent. Jak podano, łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) ma wynieść ok. 24 procent w stosunku do 2021 roku.

Jednocześnie należy pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej stawki podatku VAT za energię elektryczną spadną z 23 do 5 procent. Niższe stawki będą obowiązywały do końca marca. Dłużej, bo przez 5 miesięcy (do końca maja) będzie obowiązywało zwolnienie z akcyzy dla sprzedaży energii elektrycznej. Oznacza to, że realna zmiana płatności odbiorców może być inna niż wskazana przez URE czy przez samych sprzedawców energii.

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości