Zarobki stryja prezydenta w PKP Cargo. Rzecznik wyjaśnia

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Antoni Duda w PKP Cargo
Antoni Duda w PKP CargoTVN24
wideo 2/4
TVN24Antoni Duda w PKP Cargo

Antoni Duda, stryj prezydenta Andrzeja Dudy, za zasiadanie w radzie nadzorczej PKP Cargo może otrzymywać ponad 12,7 tysiąca złotych miesięcznie. Rzecznik prasowy spółki Polskie Koleje Państwowe Michał Stilger poinformował TVN24, że wysokość wynagrodzenia reguluje uchwała z lipca 2014 roku.

Spółka PKP Cargo poinformowała w piątek o otrzymaniu od Polskich Kolei Państwowych pisma o powołaniu do składu Rady Nadzorczej Antoniego Dudy. "Pan Antoni Duda został powołany w skład Rady Nadzorczej PKP Cargo S.A. zgodnie ze Statutem PKP Cargo S.A. poprzez wskazanie przez akcjonariusza" - wskazał w przesłanej nam odpowiedzi rzecznik prasowy spółki Polskie Koleje Państwowe, czyli największego akcjonariusza spółki PKP Cargo.

PKP Cargo to jeden z największych w całej Unii Europejskiej operatorów kolejowych przewozów towarowych. Od 2013 roku spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Stilger zapewnił, że "pan Antoni Duda spełnia warunki niezbędne do zasiadania w radach nadzorczych". "Jako kandydat na członka Rady Nadzorczej PKP Cargo S.A. uzyskał pozytywną opinię Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych – zgodnie z obowiązującymi przepisami" - wyjaśnił rzecznik.

Z życiorysu opublikowanego przez PKP Cargo wynika, że Antoni Duda nie ma żadnego doświadczenia z transportem kolejowym. Sam Antoni Duda zapewnia, że o nepotyzmie nie ma w tej sytuacji mowy, bo prezydent nie ma nic wspólnego z Polskimi Kolejami Państwowymi. - Prezydent, jak panu wiadomo, nie jeździ pociągami - żartował w rozmowie z reporterem TVN24.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Zarobki Antoniego Dudy w PKP Cargo

Michał Stilger przekazał, że "Antoni Duda będzie wykonywał obowiązki członka Rady Nadzorczej PKP Cargo S.A. przewidziane Kodeksem spółek handlowych oraz Statutem PKP Cargo S.A.".

Na pytanie o wynagrodzenie nowego członka rady nadzorczej, rzecznik spółki PKP wskazał, że "wysokość wynagrodzenia członków Rady Nadzorczej PKP Cargo S.A. nie uległa zmianie od 30 lipca 2014 roku". Oznacza to, że wysokość wynagrodzenia określa Uchwała nr 5/2014 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia PKP Cargo S.A. z dnia 30 lipca 2014 roku.

"Wynagrodzenie miesięczne Członka Rady Nadzorczej niepełniącego funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółki jest równe iloczynowi przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz mnożnika wynagrodzenia, który wynosi 2,37" - czytamy w uchwale.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2019 roku wyniosło 5367,71 zł. Oznacza to, że miesięczne zarobki Antoniego Dudy mogą wynosić 12 721,47 zł.

W przepisach wskazano, że wynagrodzenie "przysługuje niezależnie od tego, czy w danym miesiącu odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej".

Bez doświadczenia w transporcie kolejowym

Z życiorysu opublikowanego przez spółkę dowiadujemy się, że 70-letni stryj prezydenta Andrzeja Dudy w latach 70-tych został absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej, a w 1974 roku pełnił funkcję asystenta w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu. Podkreślono, że Antoni Duda łączył aktywność zawodową z zaangażowaniem społecznym i współtworzył na uczelni struktury Solidarności.

"Równocześnie włącza się w powstanie w Opolu Klubu Inteligencji Katolickiej, z którym związany jest do dziś, pełniąc od 1993 roku funkcję wiceprezesa, a od 2002 roku prezesa" - poinformowała spółka.

W 1998 roku Antoni Duda objął stanowisko dyrektora opolskiego oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w latach 1999 do 2002 roku był członkiem Rady Opolskiej Regionalnej Kasy Chorych. Od 2003 roku kierował zaś Powiatowym Urzędem Pracy w Opolu. "W poprzedniej kadencji Sejmu 2015-2019 był posłem Prawa i Sprawiedliwości, ale w ubiegłym roku nie udało mu się zdobyć mandatu" - dodano.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY-SA 3.0 pl

Pozostałe wiadomości