Ważny termin dla frankowiczów. Głos zabierze Sąd Najwyższy

Źródło:
tvn24.pl
Frankowicze. Adwokat Michał Chmielowski o kosztach ugód dla sektora bankowego
Frankowicze. Adwokat Michał Chmielowski o kosztach ugód dla sektora bankowegoTVN24 BiS
wideo 2/7
Frankowicze. Adwokat Michał Chmielowski o kosztach ugód dla sektora bankowegoTVN24 BiS

Frankowicze czekają na posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych, dotyczących tak zwanych kredytów walutowych. Rozprawa ma się odbyć w najbliższy czwartek, 25 kwietnia. Chodzi o pytania skierowane przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego sędzię Małgorzatę Manowską.

Pod koniec stycznia 2021 roku pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zwróciła się do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie sześciu zagadnień prawnych dotyczących tak zwanych kredytów walutowych.

Jak wyjaśnia adwokat Karolina Pilawskaz kancelarii Pilawska Zorski Adwokaci posiedzenie SN ma kompleksowo rozwiązać spór frankowy w Polsce - zarówno w zakresie zasad rozstrzygania tego rodzaju spraw, jak i wzajemnych rozliczeń pomiędzy frankowiczami a bankami.  

Uchwała frankowa. Czego ma dotyczyć?

Pytanie nr 1: 

"Czy w razie uznania, że postanowienie umowy kredytu indeksowanego lub denominowanego odnoszące się do sposobu określania kursu waluty obcej stanowi niedozwolone postanowienie umowne i nie wiąże konsumenta, możliwe jest przyjęcie, że miejsce tego postanowienia zajmuje inny sposób określenia kursu waluty obcej wynikający z przepisów prawa lub zwyczajów?"

W ocenie adwokat Karoliny Pilawskiej pytanie to sprowadza się do ustalenia, czy w umowach kredytów frankowych, w miejsce niedozwolonych postanowień umownych dotyczących jednostronnego ustalania przez banki, możliwe jest wstawienie zapisów o zastosowaniu kursu średniego NBP.

- Na gruncie obowiązujących w Polsce przepisów nie jest to możliwe, chociaż takim rozwiązaniem najbardziej byłby zainteresowany sektor bankowy - ocenia Pilawska.

Dodaje, że przy takiej konstrukcji trudno mówić o "realizacji efektu mrożącego", o którym wielokrotnie w swoich orzeczeniach mówił TSUE.

- Skoro w miejsce nieuczciwych klauzul banki mogłyby liczyć na wprowadzenie takiej klauzuli, która gwarantowałaby im de facto bezkarność za nieuczciwe postępowanie wobec kredytobiorców, to nic nie stałoby na przeszkodzie, aby zachowały się one podobnie w przyszłości - uważa Pilawska.

Pytanie 2: 

"Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu indeksowanego do takiej waluty umowa może wiązać strony w pozostałym zakresie?"

Według Pilawskiej to pytanie ma rozstrzygnąć, czy w sytuacji usunięcia z umowy kredytu frankowego niedozwolonych postanowień umownych, taka umowa może obowiązywać w pozostałym kształcie.

"W praktyce taki kredyt byłby wówczas kredytem złotowym, ale oprocentowanym tak jak strony uzgodniły to w umowie kredytu. Takie rozwiązanie jest powszechnie nazywane odfrankowieniem" - wyjaśnia ekspertka.  

Pytanie 3: 

"Czy w razie niemożliwości ustalenia wiążącego strony kursu waluty obcej w umowie kredytu denominowanego w walucie obcej umowa ta może wiązać strony w pozostałym zakresie?"

- Pytanie to dotyczy tej samej kwestii, co pytanie drugie, przy czym odnosi się do drugiej kategorii kredytów, czyli kredytów denominowanych. Są to kredyty, w których kwota kredytu została w umowie wskazana w walucie frank szwajcarski, a następnie uruchomiona kredytobiorcy w złotych polskich po kursie kupna banku - wyjaśnia adwokatka.

Pytanie 4:  

"Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej, w wykonaniu której bank wypłacił kredytobiorcy całość lub część kwoty kredytu, a kredytobiorca dokonywał spłat kredytu, powstają odrębne roszczenia z tytułu nienależnego świadczenia na rzecz każdej ze stron, czy też powstaje jedynie jedno roszczenie, równe różnicy spełnionych świadczeń, na rzecz tej strony, której łączne świadczenie miało wyższą wysokość?"

- Odpowiedź na to pytanie jest jasna i wielokrotnie już udzielana przez sam Sąd Najwyższy. Zagadnienie sprowadza się w istocie do ustalenia, czy obowiązującą jest teoria salda (w przypadku stwierdzenia nieważności umowy zwrotu świadczenia powinien dokonać tylko ten podmiot, który uzyskał więcej od drugiej strony, niż sam świadczył na jej rzecz - red.) czy teoria dwóch kondykcji (polega ona na tym, że każda ze stron ma własne roszczenie o zwrot spełnionego świadczenia - red.) - wyjaśnia Pilawska.

Pytanie 5: 

"Czy w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej z powodu niedozwolonego charakteru niektórych jej postanowień bieg przedawnienia roszczenia banku o zwrot kwot wypłaconych z tytułu kredytu rozpoczyna się od chwili ich wypłaty?"

- To pytanie jest de facto jedynym pytaniem, na które odpowiedź wydaje się konieczna, ponieważ dotychczas nie poznaliśmy jednoznacznego stanowiska, również TSUE, w tej kwestii - uważa ekspertka.

W jej ocenie pytanie to sprowadza się do ustalenia, od kiedy należy liczyć termin przedawnienia roszczeń banków o zwrot kapitału i czy terminem tym powinna być data uruchomienia kredytu (czyli jego faktycznej wypłaty).

Pytanie 6: 

"Czy, jeżeli w przypadku nieważności lub bezskuteczności umowy kredytowej którejkolwiek ze stron przysługuje roszczenie o zwrot świadczenia spełnionego w wykonaniu takiej umowy, strona ta może również żądać wynagrodzenia z tytułu korzystania z jej środków pieniężnych przez drugą stronę?"

- Na ten temat w 2023 roku i 2024 roku TSUE wypowiedział się już trzykrotnie. Zatem rozstrzygnięcie tego pytania wydaję się być oczywiste - wyjaśnia Pilawska

Przypomina, że 15 czerwca 2023 roku TSUE w sprawie o sygn. akt C-520/21 w sposób jednoznaczny zakwestionował możliwość skutecznego domagania się przez bank od Frankowicza tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Analogiczne stanowisko zajął w postanowieniu z 11 grudnia 2023 roku, sygn. akt C-756/23, kiedy to uznał, że także roszczenie banków o dokonanie sądowej waloryzacji jest nieuzasadnione. Postanowieniem z 12 stycznia 2024 roku w sprawie o sygn. akt C‑488/23 TSUE ostatecznie przesądził o niedopuszczalności waloryzacji roszczeń przedsiębiorcy dochodzonych z tytułu nieważnej umowy kredytu zawierającej niedozwolone postanowienia umowne. 

Wyrok Sądu Najwyższego w sprawie frankowiczów a wyroki TSUE

Warto jeszcze raz zauważyć, że od skierowania wniosku przez Manowską minęły ponad trzy lata. - To czas, w którym w polskich sądach wiele zmieniło się na korzyść kredytobiorców frankowych. W polskich sprawach zapadło wiele orzeczeń TSUE. Te zdecydowanie przybliżyły nam horyzont na definitywne zakończenie tego sporu - wyjaśnia Pilawska.

Przypomina, że kluczowe wyroki to: wyrok TSUE z 29 kwietnia 2021 roku (C-19/20), z 8 września 2022 roku (C-80/21, C-81/21 i C-82/21) czy orzeczenia z 15 czerwca 2023 roku TSUE w sprawie o sygn. akt C-520/21.

- Uchwała odbiegająca od już ukształtowanej linii mogłaby cofnąć nas o kilka lat i wydłużyć tę już długą drogę do ostatecznego zamknięcia sporu frankowego w Polsce. Warto pamiętać, że przecież pierwsze wyroki SOKiK to lata 2010-2011, a od najważniejszego wyroku TSUE w sprawie Państwa Dziubak w tym roku minie 5 lat - ocenia adwokatka.

Autorka/Autor:Pkarp/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi czynności po skargach klientów dotyczących realizacji usług przez Cinkciarz.pl - podała KNF. Do sprawy odniósł się też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Klienci czekają po kilka dni na pieniądze. KNF zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

OLV, producent saszetek z napojami alkoholowymi pod marką Voodoo Monkey, przekazał, że wycofuje całą partię alkotubek z rynku i natychmiast wstrzymuje ich produkcję.

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Producent alkoholu w saszetkach reaguje. "Wycofanie całej partii z rynku"

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Lublinie przekazała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi J., byłemu prezesowi PKO BP. Siedem zarzutów dotyczy wyrządzenia szkody w mieniu PKO BP na kwotę 3,2 miliona złotych. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Były prezes PKO BP oskarżony

Były prezes PKO BP oskarżony

Źródło:
PAP

Sejm we wtorek uchwalił nową ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki niej w pierwszym roku samorządy mają uzyskać dochody wyższe o prawie 25 miliardów złotych.

Zmiany w finansach samorządowych. Jest decyzja Sejmu

Zmiany w finansach samorządowych. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

Największym indywidualnym podatnikiem CIT w 2023 roku był Bank Pekao, który przejął pozycję lidera po spółce Orlen - wynika z danych opublikowanych przez resort finansów. W pierwszej dziesiątce w tej kategorii znalazło się aż siedem instytucji finansowych, między innymi Santander Bank Polska, ING BSK oraz BNP Paribas.

Oto najwięksi podatnicy w Polsce. Zmiana na pozycji lidera

Oto najwięksi podatnicy w Polsce. Zmiana na pozycji lidera

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 we wrześniu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 6,56 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Portal tvn24.pl był najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek ruszył nabór wniosków do programu Aktywny Rodzic, który zakłada trzy świadczenia dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, w tym tak zwane babciowe. Wnioski można składać do ZUS wyłącznie przez internet. Pierwsze wypłaty środków z programu planowane są na przełomie listopada i grudnia.

Trzy świadczenia dla rodziców. Ruszył rządowy program

Trzy świadczenia dla rodziców. Ruszył rządowy program

Źródło:
PAP

Sprzedaż zalanych mieszkań i domów przez najbliższe lata będzie bardzo trudna. Z kolei właściciele nieruchomości na terenach sąsiednich, ale bezpiecznych, mogą podwyższać ceny. Stawki na rynku najmu mogą wzrosnąć. Jednak w dłuższej perspektywie, podobnie jak po 1997 roku, wszystko się prawdopodobnie unormuje - takie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź.

Sprzedaż tych mieszkań i domów może być bardzo trudna

Sprzedaż tych mieszkań i domów może być bardzo trudna

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK nałożył 405 milionów złotych kary na KIA Polska i 11 dealerów spółki - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w komunikacie. Podano, że przedsiębiorcy zmówili się w sprawie cen samochodów i podzielili między sobą rynek. Kia Polska nie zgadza się z zarzutami.

Zmowa cenowa przy sprzedaży samochodów. Potężna kara

Zmowa cenowa przy sprzedaży samochodów. Potężna kara

Źródło:
PAP

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. - Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych ani w październiku, ani do końca tego roku - ocenił ekonomista Banku Peako Kamił Łuczkowski. Jak dodał, bank utrzymuje także prognozę, że obniżek nie będzie co najmniej do końca 2025 roku.

Stopy procentowe bez zmian? Są prognozy

Stopy procentowe bez zmian? Są prognozy

Źródło:
PAP

W 14 głównych portach na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych rozpoczął się strajk dokerów. Akcja strajkowa zablokuje porty od stanu Maine aż po Teksas. Dokerzy domagają się lepszych płac i gwarancji zatrudnienia w obliczu automatyzacji pracy portów. W proteście bierze udział niemal 50 tysięcy pracowników.

Paraliż w kluczowych portach. Pierwsza taka sytuacja od prawie 50 lat

Paraliż w kluczowych portach. Pierwsza taka sytuacja od prawie 50 lat

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce we wrześniu wyniósł 48,6 pkt. wobec 47,8 pkt. w sierpniu - podał S&P Global. Autorzy raportu podają, że sektor skurczył się rekordowy dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu, lecz tylko w jednym miesiącu w tym okresie tempo tego spadku było wolniejsze.

To już 29. miesiąc z rzędu pod kreską. Dane z polskiego przemysłu

To już 29. miesiąc z rzędu pod kreską. Dane z polskiego przemysłu

Źródło:
PAP

Samochody Audi z segmentu premium okazały się być najkorzystniejszą ofertą w ramach przetargu na limuzyny dla gabinetu Donalda Tuska - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Nowe limuzyny dla gabinetu Tuska

Nowe limuzyny dla gabinetu Tuska

Źródło:
PAP

Opłaty za pobyt w sanatorium będą niższe od 1 października do 30 kwietnia. Odpłatność za sanatorium zależy od sezonu, a także od standardu pokoju zajmowanego przez kuracjusza.

Nowe stawki za pobyt w sanatorium

Nowe stawki za pobyt w sanatorium

Źródło:
PAP

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj z grupy G7, zamknęła w poniedziałek ostatnią działającą elektrownię węglową. Tym samym kraj ten całkowicie odszedł od wytwarzania energii z węgla.

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Źródło:
PAP

Od Nowego Roku gospodarstwa domowe ponownie zobaczą na swoich rachunkach za prąd opłatę mocową - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Źródło:
PAP

Jedna jezdnia obwodnicy Łomży na drodze S61 Via Baltica jest już dostępna dla kierowców. W poniedziałek po południu oddano ją do użytku. Druga jezdnia, a tym samym cała obwodnica, ma być gotowa w drugiej połowie 2025 roku.

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Źródło:
PAP

Projekt budżetu na 2025 rok został wniesiony do Sejmu. Zgodnie z przepisami rząd powinien przedłożyć dokument izbie niższej parlamentu w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu dwóch dni do konsultacji skierujemy projekt noweli dotyczącej przeciwdziałania marnowaniu żywności - zapowiada wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Każdy sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie musiał zawrzeć umowę o przekazywaniu nadmiaru produktów.

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

Źródło:
PAP

Wciąż poszukiwane są środki na wsparcie odbiorców energii w 2025 roku - wynika z wypowiedzi ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Dodała, że w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano dwa miliardy złotych na ten cel.

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

Źródło:
PAP

W 2023 roku średni wiek, w którym Polacy wyprowadzali się z rodzinnego domu, wynosił 27,1 lat - wynika z nowych danych Eurostatu. To później niż unijna średnia plasująca się na poziomie 26,3 lat.

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

Źródło:
Eurostat

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej od wtorku, 1 października, będą dostępni pod jednym numerem telefonu, na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS - informuje Ministerstwo Finansów. - Będą mogli bezpiecznie udzielać przez telefon także informacji w indywidualnych sprawach, objętych tajemnicą skarbową - wyjaśnia zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Źródło:
PAP, tvn24.pl