Rynek pierwotny i wtórny. Co warto wiedzieć przed kupnem nieruchomości

Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznych
Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznychNBP
wideo 2/6
Glapiński o sytuacji na rynku mieszkaniowym i kredytach hipotecznychNBP

Planując kupno domu lub mieszkania jedną z pierwszych decyzji do podjęcia będzie wybór czy ma ono pochodzić z rynku pierwotnego czy wtórnego. Co kryje się pod tymi nazwami i jakie są między nimi różnice? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Rynek pierwotny – co to jest?

Rynek pierwotny nieruchomości oznacza domy i mieszkania które są całkiem nowe i dotąd nieużywane. Lokale te kupujemy bezpośrednio od podmiotu odpowiedzialnego za ich powstanie, czyli inwestora – dewelopera lub spółdzielni.

Wybierając nieruchomość z rynku pierwotnego możemy zdecydować, na jakim etapie chcemy ją kupić. Nie trzeba bowiem czekać, aż nieruchomość zostanie wybudowana, a budynek uzyska pozwolenie na użytkowanie. Równie dobrze możemy kupić ją na etapie tak zwanej dziury w ziemi, albo nawet jeszcze wcześniej, gdy prace budowlane jeszcze się nie zaczęły. W tym przypadku konieczne będzie dłuższe poczekanie na przeprowadzkę, w zamian jednak często uzyskać można od inwestora atrakcyjniejszą ofertę.

Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego, wybrać możemy również standard, w jakim zostanie nam ona przekazana. Możemy wybrać tzw. stan deweloperski, w którym ostateczne wykończenie będzie należało do nas lub stan "pod klucz", w którym lokal będzie gotowy do wprowadzenia się. Wybierając wykończenie "pod klucz", można zdecydować się na różne warianty cenowe, w zależności od tego, czy chcemy mieć wpływ na wyborów materiałów, farb i aranżacji wnętrza.

Rynek wtórny – co to jest?

Rynek wtórny to z kolei wszystkie nieruchomości niekwalifikujące się do rynku pierwotnego, czyli z tzw. drugiej ręki. Kupowane są one od dotychczasowych właścicieli, czasem przy pośrednictwie agencji nieruchomości.

Najczęściej są to nieruchomości używane, wykończone i urządzone, co dla jednych może być zaletą, a dla drugich wadą. Zaletą takich mieszkań jest możliwość szybkiego wprowadzenia się oraz ominięcia kosztów i trudów remontu oraz wykańczania lokalu. Wadą jest jednak ograniczona możliwość dopasowania nieruchomości do własnych potrzeb.

Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego często nabywca decyduje się w związku z tym na przeprowadzenie większego lub mniejszego remontu. Niekiedy wystarczy samo malowanie ścian. Czasem kupujący decyduje się na remont, aby po prostu urządzić mieszkanie "pod siebie", czasem natomiast wymaga tego sama nieruchomość.

Należy bowiem pamiętać, że używane mieszkania mogą być w różnym wieku i stanie. W zależności od zakresu prac remontowych, które chcielibyśmy przeprowadzić ich koszt bywa bardzo różny. W związku z tym decyzja o przeprowadzaniu remontu lub nie może być kluczowa dla opłacalności kupowania mieszkania z rynku wtórnego.

Rynek pierwotny – zalety i wady

Zarówno nieruchomości z rynku pierwotnego jak i wtórnego mają swoje wady i zalety.

W przypadku nowych domów i mieszkań największą zaletą jest możliwość gruntownego wpływu na ich urządzenie i wyposażenie. Kupując nieruchomość na odpowiednio wczesnym etapie, możliwe będzie decydowanie nawet o takich zmianach jak przesuwanie ścian czy przyłączy, co może być w ostatecznym rozrachunku tańsze niż przeprowadzanie remontu już gotowego mieszkania.

Nieruchomość z rynku pierwotnego to również większa nowoczesność, przejawiająca się często m.in. parkingiem podziemnym, windą, monitoringiem, przestronnym balkonem, czy też lepszą izolacją termiczną budynku. Dla wielu osób wartością samą w sobie będzie również fakt, że jest się pierwszym właścicielem i nikt wcześniej w danym miejscu nie mieszkał.

Z drugiej strony nowe nieruchomości mają też szereg wad. Najczęściej powstają one w gorszych lokalizacjach i większym oddaleniu od centrum miast. Powoduje to gorszy dostęp do wszelkiej infrastruktury, od komunikacji miejskiej, po dostęp do lekarzy, szkół, rozrywki czy sklepów. Kupując nieruchomość w niezagospodarowanej jeszcze okolicy ryzykujemy również, że za kilka lat tuż pod naszymi oknami wyrosną inne budynki lub drogi szybkiego ruchu, których wcześniej mogliśmy się nie spodziewać.

Nowe mieszkania i domy to także porównywalnie wyższa cena niż w przypadku tych z rynku wtórnego, ryzyko nieuczciwego dewelopera który użyje do budowy materiałów zbyt niskiej jakości, a także prawie zawsze dłuższy czas oczekiwania na przeprowadzkę.

Rynek wtórny – wady i zalety

W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego jedną z głównych zalet jest bogaty wybór rodzaju lokali i ich lokalizacji. Szukać ich możemy zarówno na nowych osiedlach, gdzie nowe mieszkania bywają kupowane inwestycyjnie i bardzo szybko odsprzedawane, jak też w najlepszych lokalizacjach w centrach miast czy w klimatycznych okolicach. Dzięki temu mamy znacznie większą kontrolę nad otoczeniem, jak też dostępnością infrastruktury.

Nieruchomości "z drugiej ręki" najczęściej są również szybciej gotowe do zamieszkania i przy tym tańsze niż nieruchomości nowe. Ponadto kupowany lokal nie jest przysłowiowym kotem w worku – możemy osobiście sprawdzić w nim wszystko, nie tylko standard mieszkania i okolicę, ale np. czy będziemy mieli sympatycznych sąsiadów.

Domy i mieszkania z rynku wtórnego mają jednak również istotne wady. Przede wszystkim to kwestia przeprowadzenia remontu, który często jest niezbędny. Remont ten może znacząco wpłynąć na całościowy koszt naszego nowego lokalu, a także opóźnić przeprowadzkę. Na rynku wtórnym znacznie ciężej również o własne miejsce parkingowe, monitoring czy pomieszczenie na rowery, które są standardem na większości nowych osiedli.

W lokalach tych należy również liczyć się wyższymi kosztami utrzymania, wyższym czynszem oraz opłatami na fundusz remontowy. Wysokość tych opłat może być bardzo różna w zależności od stanu nieruchomości oraz m.in. statusu własnościowego pozostałych lokali w danym budynku. Ponadto kupno nieruchomości z drugiej ręki oznacza konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2 proc. jej wartości rynkowej. Ten niemały podatek nie dotyczy nowych nieruchomości kupowanych od dewelopera.

Autorka/Autor:red.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W polskich stoczniach powstaną nowe jednostki - zapowiedział premier Donald Tusk. Wyjaśnił, ze chodzi o nowy żaglowiec i statek szkoleniowo-badawczy. Dodał, że wszędzie, gdzie to będzie możliwe, przetargi będą wygrywali polscy dostawcy i producenci.

Tusk: będziemy budowali statki

Tusk: będziemy budowali statki

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Możliwość odbierania urzędowych wiadomości na telefonie przez aplikację mObywatel, to jedna z nowych funkcji, którą ma umożliwić zmiana w przepisach dotyczących doręczeń elektronicznych. Projekt trafił właśnie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Odbieranie urzędowych wiadomości na telefonie coraz bliżej

Odbieranie urzędowych wiadomości na telefonie coraz bliżej

Źródło:
tvn24.pl

Po kwietniu 2025 roku deficyt budżetu państwa wyniósł 91,4 miliarda złotych, czyli 31,7 procent planu na cały rok - przekazało w czwartek Ministerstwo Finansów. To o ponad 15 miliardów złotych więcej w porównaniu do danych z ubiegłego miesiąca.

Polski budżet pod kreską. Najnowsze dane o deficycie

Polski budżet pod kreską. Najnowsze dane o deficycie

Źródło:
PAP

W aplikacji mObywatel możliwe będzie sprawdzenie prognozy emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i środków zgromadzonych w innych produktach emerytalnych - zapowiedział na X Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Prognoza emerytury w rządowej aplikacji. Nowa funkcja

Prognoza emerytury w rządowej aplikacji. Nowa funkcja

Źródło:
PAP

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,3 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Dane GUS o inflacji w kwietniu 2025

Dane GUS o inflacji w kwietniu 2025

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Biuro podróży Rainbow Tours ogłosiło strategiczne przejęcie 70 procent udziałów w rumuńskim biurze podróży Pararela 45, będącego jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w Rumunii - przekazała spółka w komunikacie. Rainbow Tours jest trzecim największym biurem podróży w Polsce, obsługującym około 636 tysięcy klientów rocznie.

Polskie biuro podróży przejmuje lidera branży z Europy południowo-wschodniej

Polskie biuro podróży przejmuje lidera branży z Europy południowo-wschodniej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKB Polski w pierwszym kwartale 2025 roku wzrósł o 3,2 procent rok do roku - wynika z szybkiego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w pierwszym kwartale wzrósł o 0,7 procent. Dane skomentował premier Donald Tusk.

"Wyjątkowo nudny odczyt". Tak rośnie polska gospodarka

"Wyjątkowo nudny odczyt". Tak rośnie polska gospodarka

Źródło:
PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Brak cudzoziemców na polskim rynku pracy miałby konsekwencje dla co piątej firmy - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. PIE wskazał, że w latach 2021-2023 imigranci mieli 18-procentowy wkład we wzrost gospodarczy w Polsce.

"Konsekwencje dla co piątej firmy". Analiza

"Konsekwencje dla co piątej firmy". Analiza

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC

Za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) firma dziennikarza i kandydata na prezydenta Krzysztofa Stanowskiego wystawiła TVP faktury na ponad milion złotych - wynika z informacji, do których dotarł Onet. Stanowski pobierał też wynagrodzenie za pełnienie funkcji eksperta w studiu.

Za PiS współpracował z TVP. Faktury Stanowskiego

Za PiS współpracował z TVP. Faktury Stanowskiego

Źródło:
Onet

W pierwszym kwartale 2025 roku obroty sesyjne na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wzrosły o ponad 34 procent rok do roku, przekraczając 111 miliardów złotych - poinformowała giełda w środę. Dodano również, że przychody osiągnęły rekordowy poziom ponad 132 milionów złotych, co oznacza wzrost o blisko 12 procent.

Rekordy na polskiej giełdzie

Rekordy na polskiej giełdzie

Źródło:
PAP

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz roku szkolnego 2025/2026. Z dokumentu wynika, że rok szkolny rozpocznie się w poniedziałek 1 września i potrwa do piątku 26 czerwca. Pojawiła się istotna zmiana w sprawie ferii zimowych. Odbędą się w trzech, a nie jak do tej pory w czterech terminach.

Zmiany w terminach ferii. Jest kalendarz

Zmiany w terminach ferii. Jest kalendarz

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał w środę w Katarze serię porozumień handlowych z tym krajem opiewających na co najmniej 1,2 biliona dolarów - podał Biały Dom. Wśród nich jest rekordowe zamówienie przez Katar do 210 samolotów 787 i 777X Boeinga, dronów MQ-9 oraz systemów przeciwdronowych i innej broni.

USA i Katar podpisały porozumienia handlowe na gigantyczną kwotę

USA i Katar podpisały porozumienia handlowe na gigantyczną kwotę

Źródło:
PAP

Ile powinna wynosić miesięczna pensja do ręki, przypadająca na osobę w gospodarstwie domowym, aby można było mówić o godnym życiu? Takie pytanie zadaliśmy w sondażu opinii publicznej. I mamy kilka wniosków.

Ile pieniędzy oznacza "godne życie"? Zapytaliśmy Polaków

Ile pieniędzy oznacza "godne życie"? Zapytaliśmy Polaków

Źródło:
tvn24.pl

Gdy ostatnio pisaliśmy o Burberry, brytyjskiej marce modowej, firma przechodziła kryzys, a stery objął nowy prezes. Wówczas mówiło się o redukcji setek stanowisk pracy. Jednak problemy zdają się być większe, niż przewidywano, bowiem firma właśnie ogłosiła, że do 2027 roku pracę straci około 1700 osób, to blisko jedna piąta zespołu.

Zwolnienia w legendarnym domu mody Burberry. Kultowa marka walczy z problemami

Zwolnienia w legendarnym domu mody Burberry. Kultowa marka walczy z problemami

Źródło:
BBC

Tencent Holdings, największa chińska firma technologiczna pod względem kapitalizacji rynkowej, odnotowała 13-procentowy wzrost przychodów w pierwszym kwartale. Jak wynika z raportu, wpłynął na to rozwój branży gier i reklam wspomaganych sztuczną inteligencją.

Chiński gigant technologiczny nie zatrzymuje się. Wyniki wystrzeliły

Chiński gigant technologiczny nie zatrzymuje się. Wyniki wystrzeliły

Źródło:
Reuters

Podczas konferencji prasowej Komisja Europejska znalazła się w ogniu pytań dotyczących wiadomości tekstowych wymienianych przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen z Albertem Bourlą, szefem koncernu Pfizer, w czasie pandemii COVID-19. Powodem była decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w tej sprawie. Skargę na KE złożył do TSUE amerykański dziennik "New York Times"

Kontrowersje wokół SMS-ów szefowej Komisji Europejskiej

Kontrowersje wokół SMS-ów szefowej Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP

7,3 miliardów euro chce zainwestować Komisja Europejska w ramach programu Horyzont Europa na wsparcie innowacji. Pieniądze mają pomóc w utrzymaniu naukowców z Unii Europejskiej, ale także w ściągnięciu nowych. Bruksela podkreśla, że prowadzenie badań w USA stało się uciążliwe. Program skupia się też na finansowaniu ukraińskich badaczy.

Unia chce przyciągnąć naukowców miliardowym budżetem. Także tych z USA

Unia chce przyciągnąć naukowców miliardowym budżetem. Także tych z USA

Źródło:
PAP

Pojawiły się poważne obawy o bezpieczeństwo i stabilność amerykańskiej sieci energetycznej. W urządzeniach kluczowych dla infrastruktury fotowoltaicznej, które zostały wyprodukowane w Chinach, odnaleziono ukryty sprzęt komunikacyjny. Eksperci mówią o "wbudowanym sposobie na zniszczenie sieci", a amerykańskie władze ponownie oceniają ryzyko, jakie stwarzają te urządzenia. 

Obawiają się chińskiej technologii. "Istnieje wbudowany sposób na fizyczne zniszczenie sieci"

Obawiają się chińskiej technologii. "Istnieje wbudowany sposób na fizyczne zniszczenie sieci"

Źródło:
Reuters

Unia Europejska wciąż nie ma pomysłu, jak ratować europejski przemysł motoryzacyjny przed katastrofą. Zmiana w obliczaniu kar za nadmiarową emisję dwutlenku węgla przez nowe samochody stanowi jedynie półśrodek – ocenił prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben.

Ciemne chmury nad branżą. "Odroczenie kary"

Ciemne chmury nad branżą. "Odroczenie kary"

Źródło:
PAP

Obligacje Ghelamco Invest, działającej w Polsce spółki należącej do belgijskiego potentata na rynku nieruchomości, notują duże spadki od początku maja. Według ekspertów inwestorów niepokoi nagłe odejście kilku członków zarządu, sytuacja finansowa firmy oraz uwagi w raporcie audytora. Sama spółka zapewnia, że nie ma powodów do obaw o wypłatę odsetek czy zwrot kapitału.

"Ulubieniec inwestorów" i tąpnięcie na rynku

"Ulubieniec inwestorów" i tąpnięcie na rynku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podczas prac nad tak zwaną ustawą deregulacyjną Senat przyjął kilka poprawek. Część z nich miało charakter precyzujący i redakcyjny, ale dwie merytoryczny. Dotyczyły one umów leasingu i regulacji w sprawie pożyczek zaciąganych przez jednostki samorządu terytorialnego.

Kolejny krok bliżej deregulacji

Kolejny krok bliżej deregulacji

Źródło:
PAP