Ważna zmiana dla kupujących pierwsze mieszkanie. Zaoszczędzą tysiące złotych

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Joanna Makowiecka-Gatza o sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce
Joanna Makowiecka-Gatza o sytuacji na rynku mieszkaniowym w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24Joanna Makowiecka-Gatza o sytuacji na rynku mieszkaniowym w Polsce

Sejm uchwalił w piątek ustawę w sprawie likwidacji użytkowania wieczystego wraz z poprawkami dotyczącymi podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwolnione z niego ma być nabycie pierwszego mieszkania.

Za uchwalaniem ustawy głosowało 442 posłów, trzech było przeciw, a siedmiu wstrzymało się. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Wcześniej Sejm przyjął poprawki zgłoszone przez PiS dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z nimi PCC w wysokości 6 proc. ma objąć zakup co najmniej 6 mieszkań w jednej inwestycji (w jednym budynku lub kilku budynkach tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej). Nabycie pierwszego mieszkania będzie zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych.

- Znosimy podatek 2 procentowy tak, by poprawić sytuację osób nabywających na rynku wtórnym swoje pierwsze mieszkanie - mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że druga zmiana ma "ograniczyć pakietowe kupowanie mieszkań na rynku pierwotnym".

Wcześniej szef resortu rozwoju i technologii wyliczał, że przy zakupie mieszkania o wartości 450 tys. zł podatek od czynności cywilnoprawnej to dodatkowy koszt w wysokości 9 tys. zł.

- To jest duży koszt, który nie jest kredytowany, który musimy zapłacić z własnej kieszeni. To jest często bariera - wskazał minister Buda.

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) obowiązuje przy niektórych rodzajach umów, jak umowy pożyczki, ustanowienie darowizny, umowy darowizny czy właśnie sprzedaży mieszkania na rynku wtórnym (w przypadku nabycia mieszkania na rynku pierwotnym płacimy podatek VAT).

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania czynności cywilnoprawnej i od umowy sprzedaży nieruchomości jego stawka wynosi 2 proc.

Rząd, likwidując podatek PCC od zakupu pierwszego mieszkania na rynku wtórnym, uszczupli dochody samorządów. To one bowiem są beneficjentami tej daniny.

Zmiany dotyczące użytkowania wieczystego

W tej samej ustawie umożliwiono m.in. firmom, osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym. Odrzucono poprawkę Lewicy, by wydłużyć termin, jaki użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej będzie miał na wystąpienie z roszczeniem jej nabycia, z 12 do 60 miesięcy od wejścia w życie ustawy.

Ustawa o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz niektórych innych ustaw przewiduje, że cena nieruchomości nabywanej przez użytkownika wieczystego będącego przedsiębiorcą, będzie ustalana jako co najmniej dwudziestokrotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. W przypadku niewykorzystywania nieruchomości na działalność gospodarczą cena będzie ustalana na poziomie dwudziestokrotności dotychczasowej opłaty.

Ponadto w ciągu roku od wejścia w życie ustawy użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży tej nieruchomości na jego rzecz. Spod roszczenia wyłączono m.in. grunty, w stosunku do których użytkowanie wieczyste zostało ustanowione po 31 grudnia 1997 r., a także grunty Skarbu Państwa powierzone Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasom Państwowym czy parkom narodowym.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Robert Kneschke, Shutterstock

Pozostałe wiadomości