Najnowsze

Zbrojenia. Świat wydaje coraz więcej, a USA szykują cięcia

Najnowsze

ISC Kosmotras, Dragoner JP, af.mil, defence.gov, CC BY SA WikipediaNa 20 państw przypada aż 86 proc. światowych wydatków na zbrojenia

O dziewięć miliardów dolarów wzrosną w tym roku światowe wydatki na zbrojenia - szacuje firma doradcza IHS Jane’s Aerospace Defence & Security. W sumie wojskowe budżety powiększą się do astronomicznej kwoty 1,547 bln z 1,538 bln dolarów w 2013 roku. Tylko amerykańska armia, wbrew światowemu trendowi, planuje cięcia.

W poniedziałek minister obrony USA Chuck Hagel ogłosił cięcia w armii. Chce m.in. zmniejszyć liczbę żołnierzy w siłach lądowych do rozmiaru sprzed II wojny światowej, czyli do ok. 440 tys. osób. To odpowiedź na kurczący się budżet obronny USA, który ma spaść z 572 mld dol. w tym roku do 496 mld dol. w 2015.

Mały, ale i tak największy

Mimo cięć, wydatki Stanów na obronność wciąż należą do najwyższych na świecie. Według wyliczeń Międzynarodowego Instytutu Badań Strategicznych (IISS), USA wydały w rzeczywistości w 2013 roku 600,4 mld dol. Różnica z oficjalnymi danymi prezentowanymi przez Pentagon wynika z faktu, że część wydatków budżetu jest utajniona.

Na drugim miejscu w wydatkach na zbrojenia są Chiny (112,2 mld dol.), a na trzecim Rosja (68,2 mld dol.). W pierwszej piętnastce państw z największymi budżetami wojskowymi w 2013 roku były tylko cztery kraje UE. Budżet Wielkiej Brytanii oceniono na 57 mld dol. (spadek z czwartego miejsca w świecie na piąte), Francji na 52 mld dol., Niemiec na 44,2 mld dol., a Włochy na 25,2 mld dol.

* Dane za Międzynarodowym Instytutem Badań Strategicznych (IISS)

86 proc. dla 20 państw

Firma zajmująca się doradztwem w sferze obronnej IHS Jane’s Aerospace Defence & Security prognozuje, że w 2014 roku światowe wydatki na obronność sięgną 1,547 bln dol. Na 20 państw o największych budżetach wojskowych przypadnie aż 1,316 bln dol. Sama tylko Rosja ma zwiększyć w ciągu trzech lat wydatki o 44 proc.

Według IHS, liderem pozostaną Amerykanie (ok. 580 mld dol.). Numerem dwa nadal pozostaną Chiny, których budżet w wysokości 136 mld dol. będzie większy niż połączone budżety trzech największych europejskich krajów (Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji). Wydatki Rosji zaś nie ulegną zmianie (68,2 mld dol.).

1/50 i mamy polski budżet

Jak na tym tle wypada Polska? Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej to ponad 31 mld złotych, czyli ok. 10,2 mld dol. Przy czym jedna czwarta tej kwoty jest przeznaczona na zakupy sprzętu i modernizację armii, w tym budowę cybertarczy, która ma chronić polskie centra dowodzenia przed atakiem hakerów.

Więcej na ten temat dzisiaj w programie w "Świat" Bartosza Węglarczyka w TVN24 Biznes i Świat o godz. 21.00.

07.02.2014 | Polska armia szykuje się do cyberwojny
07.02.2014 | Polska armia szykuje się do cyberwojnyJan Błaszkowski | Fakty TVN

Autor: rf/klim/ / Źródło: International Business Times, tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: ISC Kosmotras, Dragoner JP, af.mil, defence.gov, CC BY SA Wikipedia

Pozostałe wiadomości