Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.
Na początku lipca br. w mediach pojawiły się informacje o nagrodach wypłacanych w ministerstwach. Do sprawy odniósł się szef resortu spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który wyjaśnił na platformie X, że "nie otrzymał ani grosza nagrody czy premii, a pensja ministra wynosi około 13 000 zł netto".
Do wpisu dołączył zdjęcie przelewu z MSZ.
"Wobec pojawiających się sugestii wyjaśniam, że nie dysponuję mieszkaniem służbowym ani nie dostaję diet poselskich, bo nie jestem posłem. Dieta za pobyt służbowy za granicą wynosi około 50 euro dziennie" - zaznaczył.
W komentarzach pod wpisem polityka internauci nie kryli zaskoczenia wysokością jego zarobków. "Polska płaci ministrowi spraw zagranicznych tyle, ile zarabia kierownik działu w korporacji?" - pisał jeden z użytkowników. "To jest stanowczo za mało. To wręcz dramatyczne" - dodał inny.
Ministrowie powinni zarabiać więcej?
IBRiS na zlecenie "Rzeczpospolitej" zapytał w związku z tym ankietowanych o zarobki ministrów.
Z badania wynika, że 39,8 proc. ankietowanych uważa, że są one na odpowiednim poziomie. Z kolei 13,7 proc. jest zdania, że są one raczej za wysokie, a 16,1 proc. - zdecydowanie za wysokie. 9,5 proc. badanych oceniło, że są one raczej za niskie, 13,4 proc. - zdecydowanie za niskie. Natomiast 7,5 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
- Prawie 40 procent wyborców twierdzących, że rządzący zarabiają na odpowiednim poziomie to manifestacja tego, że nie wiadomo, czym się kierować przy wyznaczaniu takich zarobków - czy poziomem średniej krajowej, przeciętnej płacy w Polsce, czy poziomem dochodów polityków z krajów bogatej Europy, z którymi chcielibyśmy być najbardziej związani - komentuje wyniki sondażu, cytowany przez "Rz", prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Badanie IBRiS dla "Rz" zostało przeprowadzone metodą CATI w dniach 5-7 lipca na 1070-osobowej grupie respondentów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP