Najnowsze

Premier Ukrainy: potrzebujemy 750 miliardów dolarów, by odbudować kraj po rosyjskiej inwazji

Najnowsze

Autor:
ams
Źródło:
PAP, Reuters

Ukraina potrzebuje 750 mld dolarów na realizację planu odbudowy po rosyjskiej inwazji - oświadczył w poniedziałek na międzynarodowej konferencji w szwajcarskim Lugano premier Ukrainy Denys Szmyhal. - Kluczowym źródłem odbudowy powinny być skonfiskowane aktywa Rosji i rosyjskich oligarchów - powiedział na konferencji w szwajcarskim mieście Lugano, powołując się na szacunki, że zamrożone rosyjskie aktywa były warte 300-500 mld dolarów.

Szmyhal powiedział również podczas dwudniowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, że bezpośrednie szkody w infrastrukturze jego kraju w wyniku rosyjskiej inwazji oceniane są na ponad 100 mld dolarów.

Premier Ukrainy o kosztach odbudowy

Szmyhal powiedział, że w wyniku inwazji Rosji doszło do ponad 100 mld dolarów bezpośrednich szkód w ukraińskiej infrastrukturze.

- Władze rosyjskie rozpętały tę krwawą wojnę, spowodowały te ogromne zniszczenia i muszą być za to odpowiedzialne - powiedział Szmyhal.

Premier Ukrainy przekazał, że plan odbudowy Ukrainy ma trzy fazy. Pierwszy skoncentrowany na naprawie obiektów, które mają znaczenie dla codziennego życia ludzi, jak zaopatrzenie w wodę. Następnym etapem ma być tak zwana "szybka odbudowa", która ma zostać uruchomiona natychmiast po zakończeniu walk, w tym tymczasowe projekty mieszkaniowe, szpitalne i szkolne, oraz ostatni etap, który ma na celu przekształcenie kraju w dłuższej perspektywie.

Szefowa KE: UE zebrała około 6,2 mld euro na pomoc dla Ukrainy

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przekazała podczas międzynarodowej konferencji w Lugano na temat odbudowy Ukrainy, że UE zebrała od początku wojny około 6,2 mld euro na pomoc dla Kijowa. Obiecała, że Wspólnota zorganizuje też kolejne fundusze.

- Celem Kremla jest militarne, polityczne i gospodarcze zniszczenie Ukrainy. Nie możemy na to pozwolić i nigdy nie pozwolimy - dodała von der Leyen.

Poinformowała, że UE powoła zespół, który będzie koordynował działania na rzecz odbudowy Ukrainy po wojnie z Rosją. - Platforma ta będzie określała potrzeby inwestycyjne, kierowała środki finansów i koordynowała prace - powiedziała.

- Zaangażujemy się w znaczący sposób w średnioterminową i długoterminową odbudowę (Ukrainy) - dodała.

Zapewniła też, że Unia Europejska chce, by Ukraina stała się członkiem Wspólnoty, na Europie spoczywa również szczególna odpowiedzialność za pomaganie jej. Podkreśliła, że wspieranie tego kraju leży też w "strategicznym interesie" Europy.

W konferencji w Lugano, która rozpoczęła się w poniedziałek, bierze udział około tysiąca delegatów, w tym blisko sto osób z Ukrainy.

Reprezentująca Wielką Brytanię minister spraw zagranicznych Liz Truss poinformowała, że jej kraj postanowił przeznaczyć 1,5 mld dol. na gwarancje dla kredytów międzynarodowych i około 100 mln funtów na wsparcie Ukrainy.

Truss zapowiedziała też, że następna konferencja na temat odbudowy Ukrainy odbędzie się w przyszłym roku w Wielkiej Brytanii.

Konferencja w Lugano potrwa dwa dni. Biorą w niej udział delegacje z ponad 40 państw oraz przedstawiciele około 20 organizacji międzynarodowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
Ukraiński żołnierz o piekle w Irpieniu: tu gwałcili dziewczyny
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ams

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości