W wakacje na basen, siłownię albo koncert? Sprawdź, jakie masz prawa

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatWakacyjne prawa konsumentów

Nie zawsze korzystając z basenu, siłowni czy chodząc na koncert lub mecz w pełni korzystamy z naszych praw. UOKiK radzi, na co zwrócić uwagę, zawierając umowę z przedsiębiorcami organizującymi czas wolny.

Przedsiębiorcy oferujący atrakcje w czasie wolnym od pracy nie zawsze dbają o prawa konsumentów. UOKiK przypomina, żeby przed kupnem biletu, karnetu lub podpisaniem umowy dokładnie przeczytać wszystkie umowy.

Zerwanie umowy

Warto wiedzieć, że jednostronne wprowadzanie zmian - np. zmiana miejsca świadczenia usługi - do umowy jest niedopuszczalne. W przypadku zmiany warunków świadczenia usług powinniśmy mieć zagwarantowane prawo odstąpienia od umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów z tego tytułu.

W przypadku, kiedy chcemy zrezygnować z wykupionej usługi należy nam się zwrot pieniędzy za część niezrealizowaną, a przedsiębiorca może zatrzymać jedynie kwotę odpowiadającą faktycznie poniesionym kosztom wynikającym np. z rezerwacji sali. Niezgodne z prawem są klauzule, w których organizatorzy bezprawnie przyznawali sobie prawo do niezwracania pieniędzy za niezrealizowane usługi np. niewykorzystane lekcje tańca, wcześniejsze opuszczenie parku wodnego czy stoku narciarskiego.

Odzyskanie pieniędzy

W przypadku braku możliwości realizacji wykupionej usługi, przysługuje nam prawo odzyskania wpłaconych pieniędzy oraz do dochodzenia roszczeń, jeśli np. w związku z planowanym udziałem w imprezie ponieśliśmy koszty wyższe niż zakup biletu (takie jak m.in. rezerwacja hotelu czy podróży) - zaznacza Urząd.

UOKiK podkreśla też, że przedsiębiorca nie może utrudniać odstąpienia od umowy lub złożenia reklamacji na nienależycie wykonywaną usługę.

Przedsiębiorca odpowiada również za nasze bezpieczeństwo oraz za rzeczy, które mu powierzyliśmy. W związku z tym Urząd nakazał zmianę praktyk wspomnianej już sieci Pure Health and Fitness (jej regulamin mówił, że klub nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy należące do klienta) i organizatorowi koncertów Chóru Aleksandrowa (uchylał się on od odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo uczestników imprezy).

Autor: ToL//bgr/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu