Tłamszą rodzinę na swoim

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rodzina na swoje - tylko do nowego

Rodzinie trudniej o mieszkaniowy kredyt z rządową dopłatą, single nie dostaną ich wcale. Rząd zdecydował, że w ramach programu "Rodzina na swoim" będzie można kupić tylko nowe mieszkanie, i to tańsze niż dotąd. Przepadł plan, by z programu mogły korzystać osoby samotne. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie regulującej program 'Rodzina na swoim'.

Według projektu nowelizacji prawo do dopłaty do kredytów mają stracić osoby, które już po zaciągnięciu kredytu z dopłatą kupiły, albo dostały inne mieszkanie. Nie będą musiały zwracać wcześniejszych dopłat, ale rząd przestanie im dofinansowywać odsetkową część raty. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy kredytobiorca drugie mieszkanie odziedziczy - wówczas dopłaty nadal będą przysługiwać.

Stracą je natomiast osoby, które zmienią sposób użytkowania mieszkania na np. biuro. Obniżony zostanie limit cenowy mieszkań kwalifikowanych do programu. Dziś wynosi on 1,4 średniej wartości odtworzeniowej.

Tylko do końca 2012

Rząd zdecydował też stopniowo wygaszać cały program - wnioski na udzielanie preferencyjnych kredytów będzie można składać tylko do końca 2012 r.

Projekt zakłada też zmniejszenie z 1,4 do 1,1 wartości mnożnika, który z kolei określa limit ceny mieszkania, do której można dostać dopłatę. Mnożnik określa maksymalną wartość metra kwadratowego lokalu, na który zaciągany jest preferencyjny kredyt. Wartość średniej ceny metra lokalu w danym regionie określa raz na pół roku wojewoda. Im wyższy mnożnik, tym droższe może być mieszkanie objęte programem.

Zgodnie z projektem, dopłata do oprocentowania preferencyjnego kredytu obejmie tylko rynek pierwotny - wyłączono z niego rynek wtórny mieszkań. Nowe rozwiązania pozostawiają możliwość zaciągnięcia kredytu "na inwestycję, w której wyniku powstanie dom jednorodzinny". Chodzi nie tylko o jego budowę, ale też przebudowę budynku, w której wyniku powstanie dom jednorodzinny.

Kredyt komercyjny, państwo dopłaca do odsetek

Program "Rodzina na swoim" zaczął funkcjonować na mocy ustawy z września 2006 r. Skorzystać z niego mogą małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Po zaciągnięciu odpowiedniego kredytu w jednym z banków, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przez pierwsze 8 lat państwo dopłaca połowę wartości odsetek.

W ramach programu można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 m kw., czy dom o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 140 m kw. Ustawa wprowadza ograniczenia dotyczące ceny metra kwadratowego mieszkania lub domu, które są określone tzw. wskaźnikami przeliczeniowymi kosztu odtworzenia jednego metra kw. powierzchni użytkowej budynków.

Jak informowało w październiku 2010 r. Ministerstwo Infrastruktury, w ramach programu udzielono ponad 71 tys. kredytów na kwotę ok. 12 mld zł. Resort szacował też, że z końcem programu w 2012 r. liczba udzielonych w nim kredytów powinna wynosić 110-130 tys.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24