Telefon, aplikacja, karta. Coraz chętniej korzystamy z wirtualnego portfela

W przyszłym roku z e-płatności korzystać ma prawie 400 mln osób na świecieShutterstock

Tylko Kanadzie ustępujemy miejsca na podium pod względem liczby punktów, w których można korzystać z mobilnego portfela. A wystarczy kilka sekund, aby za pomocą karty zbliżeniowej lub smartfonu zapłacić za codziennie zakupy, bilet komunikacji miejskiej czy przejazd taksówką. W 2012 roku 212 mln osób na świecie płaciło za pośrednictwem urządzeń mobilnych, a pod koniec przyszłego roku liczba ta sięgnie 384 mln.

Mimo że w Polsce wciąż króluje płatność gotówką, w ten sposób odbywa się ok. 85 proc. transakcji, handel obsługiwany za pomocą urządzeń mobilnych rozwija się bardzo szybko. Pod względem liczby dokonywanych transakcji zbliżeniowych jesteśmy w czołówce.

W 2012 roku zaledwie 6 proc. Polaków korzystało z bankowych usług mobilnych, natomiast na koniec 2013 roku ta liczba podwoiła się.

Można kartą…

W ostatnim czasie furorę robią tzw. zbliżeniówki, czyli płacenie przy użyciu kart wyposażonych w chipy. Zdaniem ekspertów korzystający z tej formy cenią szybkość i komfort płacenia zbliżeniowego. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala i po kilku sekundach jest po wszystkim. W przypadku płacenia kartą z PayPass i payWave nie musimy używać kodu PIN, jeśli kwota nie przekracza 50 zł.

Już co piąty Polak płaci kartą w ten sposób - wynika z ankiety przeprowadzonej we wrześniu ub. roku przez MasterCard. W 2013 roku w portfelach Polaków znajdowało się ponad 16 mln kart zbliżeniowych.

Najchętniej płacą tak osoby w wieku 18-39 lat, które dobrze zarabiają i mają wykształcenie wyższe.

...lub telefonem

Według szacunków operatorów komórkowych, ponad milion Polaków posiada smartfony przystosowane do płatności w systemie NFC, czyli bezprzewodowej technologii pozwalającej na wymianę danych na odległość 20 centymetrów. Na rynku dostępnych jest obecnie ponad 100 modeli smartfonów wyposażonych w ten moduł.

W Polsce dostęp do wirtualnej portmonetki możliwy jest dzięki popularnym aplikacjom takim jak: mPay, iKasa, IKO, SkyCash, PeoPay, moBilet. Na świecie rozwijają się takie technologie jak choćby Google Wallet, Square czy PayPal Beacon.

Ciągnie nas do nowinek

Co sprawiło, że Polacy tak chętnie korzystają z bezgotówkowych sposobów płatności? - To zasługa naszego nowoczesnego systemu bankowego oraz historii. Po upadku PRL ominęliśmy kilka szczebli rozwoju technologicznego i od razu weszliśmy na wyższy poziom - tłumaczy w rozmowie z tvn24bis.pl Konrad Mróz, ekspert ds. płatności mobilnych w T-Mobile.

Zdaniem Mroza, proces przyśpieszyło także polskie spojrzenie na ciekawostki i nowinki techniczne oraz chęć szybkiego dogonienia Zachodu. W niektórych aspektach nawet ich przegoniliśmy. – Do tej pory zagraniczni eksperci nie mogą wyjść z podziwu, że u nas przelew idzie w jeden dzień, a za granicą trwa to trzy dni – dodaje Mróz.

Dziś dostawcy już nawet nie zaopatrują punktów usługowych w terminale bez możliwości dokonania zbliżeniowej formy płatności. To efekt obliczeń, z których wynika, że ta technologia będzie się szybko rozwijać.

Kłopotliwa opłata?

Unia Europejska pracuje nad obniżeniem opłat interchange, czyli prowizji od płatności kartami. Jeśli propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie zostanie przyjęta przez europosłów, stawki spadną poniżej 0,5 proc. W Polsce opłata interchange zostanie obniżona w lipcu tego roku: poziom opłat zmniejszy się z ok. 1,3 proc. do 0,5 proc. Ta zmiana poruszyła przedstawicieli organizacji kartowych, agentów rozliczeniowych i dostawców infrastruktury. Oni będą zarabiali na tych transakcjach mniej, ale ta zmiana powinna przyczynić się do zwiększenia popularność operacji bezgotówkowych.

Zagrożenia

Bankowość mobilna jest stosunkowo bezpieczną opcją. Cyberprzestępcy dużo częściej atakują użytkowników tradycyjnej bankowości internetowej. Wielu z nas najczęściej korzysta z aplikacji dedykowanych. W ten sposób ciężej o próbę wyłudzenia danych.

Ważną rolę do odegrania ma nie tylko bank czy serwis świadczący usługę, ale także sam użytkownik danej metody płatności.

- Istnieje wiele ataków na urządzenia mobilne, a prawie każdy z nich korzysta z socjotechniki - sztuki manipulowania. Użytkownik może nieświadomie zainstalować szkodliwe oprogramowanie np. na telefonie lub otrzymać wiadomość phishingową, która pokieruje go na witrynę przypominającą stronę serwisu oferującego płatność – mówi tvn24bis.pl Maciej Ziarek, ekspert ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab Polska.

Jak chronić się przed szkodliwym oprogramowaniem? Należy pamiętać o regularnym aktualizowaniu systemu operacyjnego oraz wszystkich aplikacji. Równie istotne jest stosowanie programu antywirusowego dla systemu mobilnego.

Fenomen Afryki

Co ciekawe, to właśnie kraje afrykańskie mogą pochwalić się bardzo wysokim poziomem zaawansowania e-płatności. Szacuje się, że na całym kontynencie afrykańskim z elektronicznego portfela korzysta 55 mln osób. Największą popularnością cieszy się on w Nigerii, Ghanie i Kenii. Na szczególną uwagę zasługuje ten ostatni kraj, gdzie, z systemu M-Pesa (największego na świecie systemu płatności mobilnych), uruchomionego przez operatora Safaricom, korzysta codziennie 15 mln osób.

Jak to wytłumaczyć? Poziom usług bankowych w Kenii jest bardzo niski, poza większymi miastami ciężko znaleźć bank lub bankomat. Tylko niewielki procent mieszkańców korzysta z usług bankowych, a same banki nie są zainteresowane uruchamianiem swoich oddziałów.

M-Pesa to prosty system, który bazuje na kontach przypisanych do numerów telefonicznych i pozwala na szybkie przelewanie pieniędzy za pomocą zwykłego SMS-a. Trwa to o wiele krócej niż przypadku przelewów bankowych. System M-Pesa nawiązał współpracę z niemal 30 kenijskimi bankami. Dzięki temu możliwe są przelewy zarówno z konta M-Pesa na konto bankowe, jak i w drugą stronę. Pieniądze z konta można wypłacać w ponad 700 bankomatach, a także u 39 tys. agentów Safaricom.

Autor: Tomasz Leżoń//gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Danii, Finlandii i Niemczech, gdzie odnotowano wygrane drugiego stopnia. W Polsce padły 23 wygrane piątego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 3 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Tylko w marcu do Korei Północnej trafiło 165 tysięcy baryłek rosyjskiej ropy, wbrew restrykcjom Organizacji Narodów Zjednoczonych - poinformował John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W związku z tym Stany Zjednoczone wraz z partnerami przygotowują pakiet nowych sankcji.

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Będą nowe sankcje wobec Rosji. Chodzi o handel z Kim Dzong Unem

Źródło:
PAP

W czwartek Onet poinformował, powołując się na swoje źródła, że trzech byłych członków zarządu Orlenu, których działalność jest teraz przedmiotem zainteresowania prokuratury, miało opuścić kraj i na efekty działań śledczych oczekują za granicą. Według doniesień portalu chwilę przed swoją dymisją domu w Turcji poszukiwał jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka Adam Burak. Sam zainteresowany w rozmowie z Wyborczą.biz zaprzeczył temu i przekazał, że "jest w granicach UE".

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Pytania o miejsce pobytu byłego zarządu Orlenu. Były wiceprezes zaprzecza wyjazdowi do Turcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Zyski ze sprzedaży gazu z Azerbejdżanu do Unii Europejskiej może czerpać rosyjski gigant Łukoil - wynika z raportu organizacji pozarządowej Global Witness. To za sprawą posiadanych przez rosyjską spółkę udziałów w brytyjskiej spółce BP. W najbliższych latach Łukoil może na tym zarobić nawet 7 miliardów dolarów.

Rosyjski gigant zarobi miliardy na gazie sprzedawanym w Unii Europejskiej

Rosyjski gigant zarobi miliardy na gazie sprzedawanym w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 3 miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 2 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 2 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 2 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Jest nowy prezes stadniny w Janowie Podlaskim. Jak potwierdziło TVN24 informacje mediów został nim 69-letni Leszek Świętochowski. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jeszcze oficjalnie nie podał tej informacji.

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Stadnina w Janowie Podlaskim ma nowego prezesa

Źródło:
"Gazeta Wyborcza", TVN24

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Polacy pokochali metodę zabezpieczania wszystkich swoich urządzeń i kont jednym hasłem - wynika za danych Biura Informacji Kredytowej. - Jedno hasło do wszystkiego obarczone jest wielkim ryzykiem naruszenia bezpieczeństwa informacji - ostrzega Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa Grupy BIK.

Jedno hasło, wiele kont. Wciąż wielu Polaków nie zważa na zagrożenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Trwają prace Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nad podwyżką płacy minimalnej dla pracowników samorządowych. Po zmianach widełki będą wynosić od 4000 do 6200 zł. Nadal będą one zależne od kategorii.

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Podwyżka wynagrodzenia dla samorządowców. Jest projekt

Źródło:
PAP

TikTok i Universal Music Group zawarły porozumienie, na mocy którego piosenki artystów z Universal Music Group, w tym Olivii Rodrigo i Drake'a, mają powrócić na platformę. W styczniu Universal Music wycofał utwory swoich podopiecznych z tej platformy społecznościowej. Przedstawiciele największej wytwórni muzycznej świata powoływali się tutaj na spór dotyczący między innymi wykorzystania sztucznej inteligencji.

Utwory gwiazd największej amerykańskiej wytwórni muzycznej wracają na TikToka

Utwory gwiazd największej amerykańskiej wytwórni muzycznej wracają na TikToka

Źródło:
"The Guardian", BBC

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Zapowiedź programu Mieszkanie na start spowodowała wzmożony ruch u deweloperów. Jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na dane Otodom Analytics, średni wskaźnik dziennych rezerwacji mieszkań w połowie kwietnia poszybował do 140 mieszkań. Na początku roku wahał się jeszcze pomiędzy 90-100.

140 mieszkań dziennie. Polacy rezerwują nowe M na potęgę

140 mieszkań dziennie. Polacy rezerwują nowe M na potęgę

Źródło:
"Rzeczpospolita"