W Poznaniu zakończyła się czwarta edycja konferencji "e-nnovation", na której spotykali się przedstawiciele największych firm i marek związanych z sektorem e-commerce. W piątek rozstrzygnięto również konkurs "Start with e-nnovation", w którym nagrodzono najlepszy startup. Nagroda trafiła do Brytyjczyka Laurence'a Aderemi, którego projekt Moni ma ułatwić w przyszłości płatności mobilne.
W poznańskim Starym Browarze przez dwa dni trwała czwarta już edycja konferencji "e-nnovation". Uczestnicy zastanawiali się, jak w najbliższych latach będzie wyglądał internet i jakie są możliwości rozwoju e-handlu.
Jak zatem będziemy robić zakupy w przyszłości? I co mogą zrobić specjaliści z branży e-commerce, a także tradycyjne sklepy, by nadążyć za potrzebami konsumentów? - Dzięki temu, że mamy ze sobą komputery w kieszeni, decyzje zakupowe możemy podejmować w dowolnym miejscu i czasie - wyjaśniał Przemysław Budkowski z Segmentu Market Place Allegro Group. - Dużo większym wyzwaniem jest to, żeby sklepy offline'owe stały się bardziej salonami zakupowymi, a nie koncentrowały się wyłącznie na sprzedaży towarów i usług - bo to jest wymaganie klienta. Klient bardzo szybko swoje wymagania zmienia, a naszym wyzwaniem jest sprostać im, a nie walczyć z nimi - dodał.
Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN przyznał, że na konferencję przyjeżdża co roku. - To dwa dni intelektualnej torpedy - ocenił Edward Miszczak. Jego zdaniem, konferencja może stanowić inspirację dla ludzi w każdym wieku. - Nie mamy zbyt wielu okazji spotkać tylu fantastycznych ludzi ze świata, którzy przywożą gotowe scenariusze i schematy; są nas w stanie wyczulić, żebyśmy w swoim otoczeniu szukali przyszłości - ocenił Miszczak. - Zajęci codziennością, teraźniejszością, czasem sięgamy do historii, rzadko w przyszłość - dodał.
Nowe pomysły
Ważną częścią konferencji był konkurs "Start with e-nnovation", w którym rywalizowały ze sobą startupy. Oceniano je pod kątem m.in. innowacyjności projektu, modelu biznesowego czy możliwości wprowadzenia na rynek.
Do ścisłego finału konkursu jury zakwalifikowało dwa startupy. Projekt z Wielkiej Brytanii może w przyszłości zrewolucjonizować płatności mobilne, a startup z Autonomii Palestyńskiej chce być konkurencją dla Kinecta. Ostatecznie czek na 10 tys. euro trafił w ręce Brytyjczyka Laurence'a Aderemi. Jego projekt Moni to platforma płatności mobilnych zaprojektowana tak, by ułatwić ludziom wysyłanie pieniędzy do rodziny i przyjaciół znajdujących się za granicą.
Światowe sławy wśród prelegentów
Wśród gości i prelegentów (ponad 20 osób) tegorocznej edycji znaleźli się m.in.:
Chris Anderson - specjalista w dziedzinie wpływu nowych technologii na biznes, autor książek, redaktor naczelny magazynu "Wired", praktyk w branży, CEO w 3DRobotics, wiodącej firmie produkującej bezzałogowe statki latające, założyciel DIYDrones - społeczności skoncentrowanej wokół robotyki powietrznej, która w chwili obecnej liczy sobie ponad 40 tys. członków.
Patrick Dixon - futurysta, wpływowy pisarz, prezes w Global Change Ltd, firmie zajmującej się strategiami rozwoju i prognostyką. Jest autorem 15 książek, lekarzem. Do jego najważniejszych publikacji zaliczają się: "Futurewise", "Sustain-Agility", "The Genetic Revolution" oraz "Building a Better Business".
Michio Kaku - fizyk teoretyczny, autor bestsellerów. Na podstawie wywiadów z ponad 300 najlepszych na świecie naukowców, przedstawia rewolucyjne zmiany w medycynie, informatyce, fizyce kwantowej i podróżach kosmicznych.
James Canton - futurysta, socjolog, autor wielu książek i artykułów. W 1990 roku założył Institute for Global Futures - znany think tank, którym zarządza jako prezes i CEO instytutu. Z jego umiejętności przewidywania korzystały największe światowe firmy i rządy wielu krajów.
Autor: mn,kg//kdj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24