Dziesięć przestarzałych technologii według Amerykanów


Według Amerykanów niektóre technologie i rozwiązania swój szczyt popularności mają już dawno za sobą. Część z nich niedługo odejdzie w niepamięć. Oto ranking dziesięciu z nich dotyczący głównie rynku amerykańskiego.

1. Telewizja kablowa Zdaniem analityków amerykańska telewizja kablowa najlepszy czas ma już za sobą. W USA obecnie ponad 54 mln gospodarstw domowych płaci za taką formę telewizję. To spadek od 2012 roku o ponad 3 proc. i ponad 17 proc. w ciągu ostatnich 10 lat. Analitycy prognozują, że operatorzy w tym roku stracą ok. 1,3 mln abonentów. Spadek - na amerykańskim rynku - jest po części spowodowany tym, że klienci korzystają z często tańszych rozwiązań, które zapewniają taką samą ofertę programową. Kluczowym rynkiem jest tutaj internet. Dzięki połączeniu z siecią widzowie mogą bezpośrednio w swoich telewizorach oglądać koncerty, programy informacyjne, transmisje sportowe, czy filmy.

2. Usługi telefonii stacjonarnej

Coraz mniej gospodarstw domowych korzysta z telefonu stacjonarnego. Coraz więcej osób z telefonów komórkowych. Liczba ta rośnie z roku na rok. Rezygnacja z telefonu stacjonarnego pozwala obniżyć miesięczne wydatki. Nie oznacza z kolei ograniczenia dostępu do usług telekomunikacyjnych. W zamian możemy korzystać np. ze Skypa, który umożliwia rozmowy wideo w dowolnym miejscy na świecie. Także za pomocą smartfona.

3. Urządzenia GPS

Jeszcze kilka lat temu urządzenie nawigacyjne były marzeniem wielu kierowców. Jednak np. w USA sprzedaż odbiorników GPS spadła z 18 mln sztuk w 2009 roku do 7 mln w 2012. Tradycyjne nawigacje samochodowe są coraz częściej wypierane przez zwykłe smartfony, wyposażone w mapę. Aplikację GPS można na swój telefon ściągnąć za darmo. Oddzielnym tematem są samochody standardowo wyposażone w nawigację. Ich liczba, przynajmniej w USA, rośnie z roku na rok.

4. DVD i Blu-ray

Tak jak niegdyś zamarł rynek kaset video, tak teraz kurczy się ten dotyczący płyt DVD i Blue-ray. Klienci zamiast biegać do wypożyczalni, czy wydawać pieniądze na zakup filmu w sklepie, wolą korzystać z usług opartych na subskrypcjach (np. w internecie). tak też można płacić za odtworzenie konkretnego filmu dużo mniej, niż kosztuje np. zakup płyty. Konsekwencją tego jest spadek liczby sprzedanych odtwarzaczy DVD i Blu-ray.

5. Pokoje hotelowe

Coraz więcej osób podróżuje, rośnie więc cena pokoi hotelowych. W USA wzrosła ona prawie 13 proc. w ciągu trzech ostatnich lat. Jest jednak tańsza alternatywa. Podróżni mogą rezerwować mieszkania, domy lub pokoje bezpośrednio u właściciela danej nieruchomości. Już teraz usługi takie stają się coraz bardziej popularne.

6. Dwuletnie umowy z operatorami komórkowymi

Każdy to chyba zna. Kontrakt trwa dwa lata, w tym czasie nie możemy np. wymienić telefonu. Alternatywą są oferty bez umowy. Oczywiście telefon kosztuje więcej, ale często dużo mniej płacimy potem za rozmowy.

7. Komputery stacjonarne i laptopy Komputery stacjonarne na naszych biurka to już coraz częściej rzadkość. To samo dotyczy laptopów. Wszystko przez coraz większą popularność tabletów. Powód jest prosty - umożliwiają one korzystanie z tych samych funkcji co komputer, nie zabierając tyle miejsca. Dodatkowo są mobilne i zazwyczaj tańsze.

Takiego wyboru oczywiście nie mają ci, którzy przy komputerach pracują - graficy, architekci, przedsiębiorcy. Im duży, wydajny komputer, jest niezbędny

8. Dodatkowa przestrzeń na nogi w klasie ekonomicznej

W ostatnich latach bardziej popularną ofertą było sprzedawanie przez linie lotnicze, w tym American Airlines i Delta Air Lines, dodatkowego miejsca na nogi w pierwszych i ostatnich rządach klasy ekonomicznej. To dodatkowy koszt ok. 180 dolarów. Za podobną kwotę (100-200 dolarów) można wykupić miejsca w klasie biznes, gdzie siedzenia są znaczne wygodniejsze, a obsługa na wyższym poziomie.

9. Karty kredytowe z punktami lub programem lojalnościowym

Wiele banków proponowało w ostatnich latach karty kredytowe z programem naród. "Korzystasz, możesz coś wygrać", ale takie karty to zazwyczaj wyższe opłaty. O wiele bardziej opłaca się np. karta z opcją cash-back, czyli zwrotem jakiejś część poniesionych wydatków. Najczęściej od 1 do 5 proc.

10. Aparaty cyfrowe

Coraz mniejsza jest także sprzedaż cyfrowych aparatów fotograficznych. Wszystko przez rosnącą popularność smartfonów, które już bardzo często oferują wbudowane aparaty fotograficzne, których jakość porównywalna jest z popularnymi cyfrówkami.

Dodatkowo coraz chętniej kupowane są tzw. aparaty do zadań specjalnych. Można nimi uwieczniać ekstremalne wyczyny - np. nurkowanie, czy skok ze spadochronem.

Autor: mn//gry / Źródło: marketwatch.com, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nawet 50 tysięcy złotych grzywny będzie grozić tym pracodawcom, którzy spóźniają się z wypłatą pracownikom wynagrodzeń przez co najmniej trzy miesiące - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Taką maksymalną wysokość sankcji zakłada najnowsza wersja projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę przygotowana przez resort rodziny i pracy.

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Kara może sięgnąć 50 tysięcy złotych. Jest projekt

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP

Stopy procentowe nie zostaną obniżone na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - twierdzi ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Ekspert przewiduje, że pierwsza obniżka nastąpi w maju.

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

RPP zdecyduje w sprawie stóp. "Pojawiły się nowe argumenty"

Źródło:
PAP

Chiny złożyły pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko cłom wyrównawczym nałożonym przez UE na import pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Państwie Środka.

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Europa uderza w chińskie auta. Jest reakcja

Źródło:
PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. W nocy "ze względu na procedurę bezpieczeństwa w firmie Anwil uruchomiony został alarm chemiczny trzeciego stopnia" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta. We wtorek rano przekazano, że alarm został odwołany.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl