Świąteczne żniwa firm kurierskich

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Idą święta - kurierzy zacierają ręce

Pod koniec roku liczba przesyłek rośnie nawet o połowę. Mimo kryzysu na świecie, w Polsce firmy logistyczne wciąż mają pełne ręce roboty. By zrealizować zamówienia, zwiększają zatrudnienie - pisze "Rzeczpospolita".

– Ostatni kwartał roku jest przez nas nazywany szczytem paczkowym – mówi "Rz" Tomasz Swat, dyrektor operacyjny DPD Polska. – W niektóre dni dostarczamy nawet od 30 do 50 proc. przesyłek więcej niż w innych okresach roku.

Podobny, sięgający 50-procent skok w okresie przedświątecznym, zaobserwowała również spółka TNT. Dwucyfrowym wzrostem chwali się też polski oddział DHL. By odpowiedzieć na zapotrzebowanie klientów w ostatnim kwartale roku, tradycyjnie już firmy logistyczne zwiększają liczbę współpracujących z nimi kurierów.

Recesja nie straszna

W tym roku, jak podają eksperci, branża w Polsce nie odczuła jeszcze skutków kryzysu. Wręcz przeciwnie. DPD szacuje, że w grudniu dostarczy o 35 proc. przesyłek więcej niż rok temu. TNT w grudniu tego roku transportuje o 15 proc. więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku - pisze "Rzeczpospolita".

– Dużo słabszy niż zwykle w tym okresie jest popyt na transporty międzynarodowe. Wynika to z kłopotów, z jakimi borykają się rynki zagraniczne – przyznaje Rafał Dziura, dyrektor sprzedaży i marketingu TNT Polska. – Na szczęście rekompensuje to wzrost zapotrzebowania na przesyłki krajowe.

Na wyhamowanie polskiej gospodarki zwracają uwagę eksperci z DHL Ekspres. Liczą się z tym, że w tym roku wzrost nadawanych przesyłek pod koniec roku wciąż będzie widoczny, lecz już nie tak spektakularny jak w latach poprzednich.

Spory rynek

Wartość rynku usług kurierskich w 2007 r. według szacunków Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyniosła ok. 1,7 mld zł, z czego 1,2 mld zł to koszt nadania przesyłek krajowych. W 2005 r. wartość rynku była szacowana przez jego uczestników na 1,1 mld zł.

Największy udział w rynku w 2007 r. pod względem wartości przychodów miała UPS, tuż za nią znalazły się DPD i TNT. UPS i DPD mają też mieć największy udział w rynku pod względem liczby dostarczanych przesyłek. W Polsce działa ponad 100 firm zajmujących się dostarczaniem przesyłek o wadze ponad 50 g. Jak podaje UKE, ok. 46 proc. nadawanych paczek tego typu obsługuje Poczta Polska.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24