Stopy w Europie bez zmian. Na znak ożywienia?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24ECB podjął decyzję ws. stóp

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Podobną decyzję podjął Bank Anglii. Według analityków te decyzje, to reakcja na oznaki ożywienia pojawiające się w światowej gospodarce.

Decyzja EBC oznacza, że główna stopa procentowa pozostała na poziomie 1 proc. Tego też spodziewał się rynek. W marcu bank zdecydował o obniżce o 50 pkt. bazowych, a w kwietniu i maju po 25 pkt bazowych.

Także Bank Anglii pozostawił stopy procentowe bez zmian. Główna stopa procentowa repo wynosi nadal 0,50 proc. i jest najniższa w historii. Także w tym przypadku analitycy spodziewali się takiego rozwiązania. Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 100 pkt bazowych w grudniu 2008 roku, a w styczniu, lutym i marcu 2009 roku po 50 pkt bazowych.

Odbijamy?

Według analityków decyzja o utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie, zwłaszcza przez EBC, może być kolejną oznaką tego, że gospodarka wychodzi z dołka i nie potrzebuje dodatkowej obniżki ceny pieniądza. EBC zapowiedział z kolei, że od lipca zacznie skupować obligację od firm, na co zamierza wydać 60 mld euro. Chce w ten sposób zwiększyć podaż pieniądza na rynku.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24