Podatek bankowy "spowolni gospodarkę, zapłacą za to klienci"

Najnowsze

TVN24 BiSPodatek bankowy. "Spowolni gospodarkę. Zapłacą za to klienci".

Za podatek bankowy zapłacą klienci. Zmniejszy on o 5,7 mld złotych zyski sektora bankowego, a to oznacza, że jego rentowność spadnie. W efekcie spowolni też wzrost gospodarczy - mówił w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat prof. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska. Dodał, że to stanowi zagrożenie dla sektora bankowego. - Nikt nie podejmuje decyzji, które prowadziłby do upadłości banków - mówił natomiast prof. Małgorzata Zalewska, była wiceprezes NBP.

Prof. Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska przypomniał, że banki nie wypracują 15, a 13 mld zysku, bo 2 mld pochłoną wypłaty w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dla klientów upadłego SK Banku z Wołomina.

- Jeżeli ten zysk utrzymałby się w przyszłym roku i szacowane koszty dla tego sektora to 5,7 mld zł, to będzie oznaczało, że zysku zostanie około 7,3 mld zł. Jeżeli podzielimy to przez 170 mld kapitału, to oznacza, że rentowność sektora spada do 4 proc. Musimy się zastanowić, czy inwestorzy będą zachwyceni, że stopa zwrotu w sektorze bankowym w Polsce będzie wynosić średnio 4 proc. A trzeba pamiętać, że nie wszystkie banki są w takiej średniej sytuacji, bo są banki, które będą miały o wiele mniejszą wartość tego zysku, a nawet mogą ponieść straty. Wtedy pojawia się zagrożenie dla sektora bankowego w Polsce - mówił prof. Krzysztof Kalicki.

- Ubytek 5,7 mld złotych zysku sektora bankowego będzie przekładało się na wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego o około 0,4 proc. Banki podniosą też marżę, za co zapłacą klienci - dodał prezes Deutsche Bank Polska.

Bez małych banków

Prof. Małgorzata Zalewska, była wiceprezes NBP twierdzi, że każdemu zależy, aby sektor bankowy pozostał stabilny. - Wprowadzenie podatku bankowego obniży zyski banków, ale wciąż będzie zysk. Nikt nie podejmuje decyzji, które prowadziłby do upadłości banków - uważa prof. Zalewska.

Ekonomistka przypomina, że nowy podatek nie dotknie najmniejszych banków, bo podatek ma być płacony od aktywów większych niż 4 mld złotych. - A to oznacza, że nie dotknie to żadnego banku spółdzielczego. Najmniejsze banki będą wyłączone z tego podatku - mówiła prof. Zalewska.

Podatek bankowy

Ustawa ustanawiająca podatek bankowy trafiła w czwartek do Sejmu. Podatkiem będą objęte wszystkie banki działające w Polsce (zarówno krajowe, jak i oddziały banków zagranicznych). Autorzy projektu szacują, że budżet zyska na tym ok. 5-6 mld zł rocznie. Ustawa ma obowiązywać od 1 lutego 2016 roku. Nowym podatkiem, w wysokości 0.0325 proc. miesięcznie (0.39 proc. rocznie) mają być objęte wszystkie aktywa powyżej 4 mld zł.

Wojciech Jasiński zaprezentował dzisiaj założenia projektu ustawy o podatku bankowymTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ /