Trzy dni odwołanych lotów i opóźnień. Strajkuje personel naziemny

Autor:
jr/ams
Źródło:
Reuters, PAP
Strajki w lotnictwie zagrażają wakacyjnym planom
Strajki w lotnictwie zagrażają wakacyjnym planomTVN24
wideo 2/3
TVN24Strajki w lotnictwie zagrażają wakacyjnym planom

Niemal 150 lotów zostało odwołanych z powodu rozpoczętego w piątek na portugalskich lotniskach strajku personelu naziemnego spółki Portway. Strajkujący domagają się m.in. podwyżek płac oraz zwiększenia liczby pracowników. Utrudnienia występują na głównych portugalskich lotniskach w Lizbonie, Porto, Faro i Funchal.

Według portalu Jornal de Negocios najbardziej poszkodowanymi strajkiem są pasażerowie lotów odbywający podróż przez lotniska w Lizbonie oraz Porto. Ponad 60 proc. ze 149 odwołanych do piątkowego popołudnia rejsów dotyczy linii EasyJet.

Odwołane loty do i z Portugalii

W piątkowym komunikacie władze spółki Portway wymieniły 21 linii lotniczych, które mogą ucierpieć podczas strajku. Na liście jest m.in. węgierski przewoźnik Wizz Air, który obsługuje bezpośrednie loty pomiędzy Polską a Portugalią. Nie ma na niej dwóch innych spółek realizujących rejsy na tej trasie: Ryanair i TAP.

Wielu pracowników naziemnych portów lotniczych protestowało tego lata w całej Europie. Domagali się wyższych płac ze względu na szalejącą inflację, ale też rosnący popyt na podróże lotnicze i braki kadrowe po zniesieniu większości ograniczeń związanych z COVID-19

Sektor turystyczny w Portugalii stanowił prawie 15 proc. produktu krajowego brutto przed pandemią COVID-19.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TMP - An Instant of Time / Shutterstock

Pozostałe wiadomości