Ministerstwo Skarbu Państwa bez rozstrzygnięcia zakończyło proces prywatyzacji Grupy Lotos. Do 20 grudnia nie wpłynęły oferty wiążące. Resort rozważy możliwość wykorzystania GPW do dalszej prywatyzacji spółki.
"Dzisiaj (20 grudnia - red.) upłynął termin składania ofert wiążących na zakup pakietu 69 076 392 akcji stanowiących 53,1875 proc. kapitału zakładowego spółki Grupa Lotos SA. Do MSP nie wpłynęła żadna oferta" - podał resort.
Winne "zawirowania w strefie euro"
Termin składania ofert wiążących na zakup pakietu akcji spółki Grupa Lotos został przesunięty z 16 listopada. Jego wydłużenie było motywowane m.in. trudnościami w zakresie zapewnienia finansowania związanego z transakcjami fuzji i przejęć.
"Okoliczności, które wpłynęły na przesunięcie terminu składania ofert, nie uległy do dzisiaj poprawie - przedłużające się zawirowania w strefie euro uniemożliwiają finalizację tego typu transakcji" - podkreślił resort.
Teraz ministerstwo zapowiada, że zweryfikuje strategię prywatyzacji dotyczącą Lotosu. "Zgodnie z dotychczas realizowaną przez MSP polityką wspierania polskich rynków kapitałowych i kreowania Warszawy jako silnego regionalnego centrum finansowego, zostanie rozważona możliwość wykorzystania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie do dalszej prywatyzacji spółki" - podkreślono.
Naftowy gigant
Minister skarbu państwa pod koniec października zeszłego roku zaprosił do negocjacji w sprawie nabycia 53,2 proc. udziałów firmy, zainteresowane podmioty "ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej".
Media pisały, że wśród zainteresowanych kupnem akcji Lotosu są m.in. koncerny rosyjskie. Sprzedaży udziałów Rosjanom stanowczo sprzeciwiało się PiS.
Grupa Kapitałowa Lotos jest koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Jest producentem i dostawcą na rynek m.in. benzyny bezołowiowej, oleju napędowego oraz paliwa lotniczego, a także olejów silnikowych, asfaltów modyfikowanych oraz parafin. Jest właścicielem ogólnopolskiej sieci stacji paliw, funkcjonującej pod marką Lotos.
Grupa Lotos jest spółką akcyjną, której akcje notowane są od czerwca 2005 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24