Najnowsze

Niemcy sprzedają coraz więcej broni. Hitem czołg Leopard

Najnowsze


O 24 proc. wzrósł w roku 2013 niemiecki eksport broni. W zeszłym roku Niemcy sprzedały m.in. do Arabii Saudyjskiej i Kataru sprzęt bojowy za ponad 5,8 mld euro.

Niemiecki eksport broni wzrósł w 2013 roku o 24 procent i wyniósł 5,85 mld euro. Niemiecka broń trafiła m.in. do Kataru, Algierii i Arabii Saudyjskiej. Ten wynik sprawia, że Niemcy są trzecim największym na świecie eksporterem broni. Wyprzedza je tylko Rosja i USA.

Pozytywne dane

Wzrost eksportu broni to stały trend. Już w latach 2008-2012 odnotowano zwiększoną sprzedaż poza granice kraju. Na eksport do krajów spoza UE i NATO przypadło 3,6 miliarda euro. W 2012 roku było to 2,6 mld. Niemiecki resort gospodarki poinformował również, że wartość eksportu broni i sprzętu wojskowego w ramach tzw. zbiorczych zezwoleń, przyznawanych ryczałtem "szczególnie wiarygodnym eksporterom", wyniosła w 2013 roku 2,5 mld euro, co oznacza, że była niższa od średniej w latach poprzednich.

Zysk za wszelką cenę?

Niemiecka opinia publiczna od dawna krytykuje sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej oraz innych państw rządzonych prze dyktatorów. Wszystko ze względu na powtarzające się w tych krajach przypadki naruszania praw człowieka. - Prawie dwie trzecie eksportu trafia do krajów spoza NATO, to przerażające - skomentował te dane deputowany Lewicy Jan van Aken. - (Kanclerz - red.) Angela Merkel ignoruje debatę na temat eksportu broni - dodał wskazując, że niemiecka broń trafia także do dyktatorskich reżimów.

Wydatki na zbrojenia. Jak na tle innych krajów wygląda Polska?
Wydatki na zbrojenia. Jak na tle innych krajów wygląda Polska?red. | TVN

Autor: msz/klim//zp / Źródło: Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości