Kradniesz w internecie, bo "legalnie za drogo"? Tracimy na tym 700 mln zł rocznie

Piractwo wirtualne, a kary mogą być realne
Piractwo wirtualne, a kary mogą być realne
TVN24
Piractwo wirtualne, a kary mogą być realneTVN24

Polski PKB w 2013 roku mógł być większy nawet o 700 mln złotych, a Skarb Państwa bogatszy o dodatkowe 250 mln złotych. Mógłby, a nie jest, bo nad Wisłą króluje piractwo internetowe. Za te pieniądze można było zbudować np. 20 nowoczesnych przedszkoli, czy ponad 350 km ścieżek rowerowych.

To dane z raportu PricewaterhouseCoopers (PwC), który zbadał, jaki jest wpływ piractwa treści wideo, czyli np. nielegalnie obejrzanych w sieci seriali, filmów, czy piłkarskich meczy na gospodarkę w Polsce. Wyniki tego badania są zatrważające. Okazuje się bowiem, że około 7,5 mln Polaków regularnie korzysta z serwisów internetowych z nielegalnymi filami, czy serialami.

Legalne za drogie?

Podobne badanie przeprowadziło też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego wyniki były bardzo zbliżone. Od 7 do 10 mln Polaków regularnie nielegalnie korzysta z pirackich serwisów wideo.

- Na przyczyny wysokiego poziomu piractwa w Polsce składają się – zdaniem ankietowanych przez nas internautów – wysokie ceny i łatwa dostępność do nielegalnych treści, które można obejrzeć za darmo – mówi Łukasz Nowicki, ekspert PwC.

Ale wróćmy do badania PwC. Wynika z niego także, że miesięcznie polscy internauci oglądają około 13 godzin nielegalnych filmów i 3,5 godziny wydarzeń sportowych.

- Zakładamy, że liczby te będą rosły wraz z rozwojem penetracji internetu, szczególnie wysokiej przepustowości, bo coraz większa część piractwa odbywa się na zasadzie streamingu, a nie ściągania plików na własny dysk – zaznacza Łukasz Nowicki.

Za Zachodem

Skali piractwa w Europie przyjrzała się też Komisja Europejska. Z jej badań wynika, że Polska lokuje się w czołówce państw o najwyższym stopniu piractwa w Europie.

- Wypadamy znacznie gorzej niż takie kraje jak Niemcy czy Wielka Brytania. Z krajów Zachodniej Europy jedynie we Włoszech i Hiszpanii skala zjawiska jest porównywalna. Gorzej od nas wypada np. Rumunia – przypomina Nowicki.

Autorzy raportu PwC wyliczyli, że straty związane z piractwem wideo w 2013 roku uszczupliły polskie PKB o 500-700 mln złotych, z czego 170-250 mln złotych stracił bezpośrednio Skarb Państwa. Ta kwota to równowartość 6-9 proc. całego budżetu Ministerstwa Kultury.

Nielegalnie wyświetlone filmy, seriale i mecze bezpośrednio wpływają na gospodarkę. Wszystko dlatego, że polscy producenci i dystrybutorzy tracą potencjalne zyski, które trafiłyby do nich, gdyby internauci byli uczciwi.

- Chodzi o płatności, które już teraz trafiają do gospodarki od osób, które płacą za dane treści, ale płacą podmiotom, które swoje siedziby lokują poza granicami Polski, a więc ten pieniądz wypływa – wyjaśnia Nowicki i dodaje, że drugim źródłem strat jest utracony popyt. - Część popytu, który jest obsługiwany obecnie przez serwisy pirackie za darmo wróciłby na rynek legalny, bo są ludzie, którzy jeśli nie znajdą czegoś za darmo to zapłacą – tłumaczy ekspert.

Kochamy seriale. Kradzione

Teresa Wierzbowska, prezes Stowarzyszenia Sygnał, które walczy z kradzieżą własności intelektualnej twierdzi, że to ile na piractwie w Internecie tracą nadawcy telewizyjni, dystrybutorzy i posiadacze licencji programów najlepiej zobrazować przykładami.

- Według variety.com Polacy byli na drugim miejscu, w rankingu nielegalnych pobrań drugiego sezonu „House of Cards” poprzez sieci torrent. Na pierwszym miejscu byli mieszkańcy USA, którzy pobrali o 24 proc. więcej kopii niż Polacy… ale przy ponad dziesięciokrotnie wyższej liczbie internautów. Gdyby przeliczyć liczbę pobrań na liczbę internautów, Polska znalazłaby się na czele tego niechlubnego rankingu – mówi Teresa Wierzbowska i dodaje, że innym doskonałym przykładem obrazującym skalę nielegalnych pobrań jest popularny serial "Gra o Tron".

- Według torrentfreak.com pierwszy odcinek czwartego sezonu w ciągu 12 godzin od premiery ściągnięto na świecie ponad milion razy z sieci torrent. W tym czasie Polska znalazła się na 9. miejscu spośród krajów, a Warszawa na 8. miejscu wśród miast, jeśli chodzi o liczbę osób udostępniających ten odcinek – przypomina statystyki Wierzbowska.

Analitycy z PwC wyliczyli również, że gdyby co trzeci internauta korzystający z pirackich treści wideo nie mógł ściągnąć "za darmo", to zapłaciłby za legalne treści. - Gdyby zatem wpływy z co trzeciego odtworzenia nielegalnych treści trafiały zamiast do właścicieli serwisów kradnących własność intelektualną, lecz do uprawnionych to potencjał związany z produkcją nowych treści byłby znacznie większy niż obecnie – podsumowuje Wierzbowska.

Mniej w kieszeni muzyków

Na piractwie w sieci tracą też inne branże. Wśród nich jest chociażby branża muzyczna, która według wyliczeń Związku Producentów Audio-Wideo straciła w 2013 roku około 80 mln złotych.

– Według wyliczeń Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego (IFPI) światowy przemysł muzyczny jest uszczuplany o co najmniej jedną trzecią kwoty, którą wypracowuje. Jeśli przemysł fonograficzny w Polsce w roku 2013 zarobił 243 mln, to szacunki IFPI wskazują na stratę rzędu ponad 80 mln tylko na przestrzeni dwunastu miesięcy – twierdzi Mikołaj Wojtal, pełnomocnik ZPAV.

Mniej pracy

Wśród kolejnych negatywnych wpływów piractwa na gospodarkę jest mniejsza liczba miejsc pracy. Eksperci z PwC wyliczyli także, że gdyby u ograniczyć korzystanie z nielegalnych treści wideo, to powstałoby dodatkowe 5-6 tys. miejsc pracy.

Z pewnością dużo lepiej wiodłoby się także firmom zajmujących się produkcjami muzycznymi. Mikołaj Wojtal z ZPAV twierdzi, że gdyby udało się znacznie ograniczyć piractwo w Internecie, to sytuacja branży byłaby niemal idealna.

- Ograniczenia masowych naruszeń praw producentów fonograficznych w sieci z pewnością poprawiłby sytuację nie tylko ludzi związanych z branżą muzyczną, ale także wpłynąłby pozytywnie na cały rozwój gospodarczy naszego kraju – twierdzi Mikołaj Wojtal.

Czarna wizja

Jednak, aby do tego doszło potrzeba nie tylko skomplikowanych zmian prawnych, do których nie kwapią się politycy, ale także przeobrażenia się mentalności polskich internautów. - To nie jest proste, bo społeczeństwo przyzwyczaiło się, że wartościowe treści są dostępne natychmiast i najlepiej za darmo – mówi Nowicki i dodaje, że perspektywy na przyszłość nie są różowe.

Według prognoz PwC piractwo wideo będzie wyrządzało coraz większe szkody polskiej gospodarce. O ile w 2013 roku PKB uszczupliło się o 500-700 mln złotych, to już w 2018 roku będzie to kwota od 1,8 do nawet 6 mld złotych.

- Zakładamy, że ruch w serwisach wideo będzie rósł, zarówno w tych legalnych, jak i nielegalnych. Patrząc na tempo wzrostu ruchu wideo w sieci można szacować że średniorocznie będzie to znacznie powyżej 20 proc. Zatem straty dla PKB i branży będą w kolejnych latach coraz większe – dodaje ekspert z PwC.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP