Kradniesz w internecie, bo "legalnie za drogo"? Tracimy na tym 700 mln zł rocznie

Piractwo wirtualne, a kary mogą być realne
Piractwo wirtualne, a kary mogą być realne
TVN24
Piractwo wirtualne, a kary mogą być realneTVN24

Polski PKB w 2013 roku mógł być większy nawet o 700 mln złotych, a Skarb Państwa bogatszy o dodatkowe 250 mln złotych. Mógłby, a nie jest, bo nad Wisłą króluje piractwo internetowe. Za te pieniądze można było zbudować np. 20 nowoczesnych przedszkoli, czy ponad 350 km ścieżek rowerowych.

To dane z raportu PricewaterhouseCoopers (PwC), który zbadał, jaki jest wpływ piractwa treści wideo, czyli np. nielegalnie obejrzanych w sieci seriali, filmów, czy piłkarskich meczy na gospodarkę w Polsce. Wyniki tego badania są zatrważające. Okazuje się bowiem, że około 7,5 mln Polaków regularnie korzysta z serwisów internetowych z nielegalnymi filami, czy serialami.

Legalne za drogie?

Podobne badanie przeprowadziło też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego wyniki były bardzo zbliżone. Od 7 do 10 mln Polaków regularnie nielegalnie korzysta z pirackich serwisów wideo.

- Na przyczyny wysokiego poziomu piractwa w Polsce składają się – zdaniem ankietowanych przez nas internautów – wysokie ceny i łatwa dostępność do nielegalnych treści, które można obejrzeć za darmo – mówi Łukasz Nowicki, ekspert PwC.

Ale wróćmy do badania PwC. Wynika z niego także, że miesięcznie polscy internauci oglądają około 13 godzin nielegalnych filmów i 3,5 godziny wydarzeń sportowych.

- Zakładamy, że liczby te będą rosły wraz z rozwojem penetracji internetu, szczególnie wysokiej przepustowości, bo coraz większa część piractwa odbywa się na zasadzie streamingu, a nie ściągania plików na własny dysk – zaznacza Łukasz Nowicki.

Za Zachodem

Skali piractwa w Europie przyjrzała się też Komisja Europejska. Z jej badań wynika, że Polska lokuje się w czołówce państw o najwyższym stopniu piractwa w Europie.

- Wypadamy znacznie gorzej niż takie kraje jak Niemcy czy Wielka Brytania. Z krajów Zachodniej Europy jedynie we Włoszech i Hiszpanii skala zjawiska jest porównywalna. Gorzej od nas wypada np. Rumunia – przypomina Nowicki.

Autorzy raportu PwC wyliczyli, że straty związane z piractwem wideo w 2013 roku uszczupliły polskie PKB o 500-700 mln złotych, z czego 170-250 mln złotych stracił bezpośrednio Skarb Państwa. Ta kwota to równowartość 6-9 proc. całego budżetu Ministerstwa Kultury.

Nielegalnie wyświetlone filmy, seriale i mecze bezpośrednio wpływają na gospodarkę. Wszystko dlatego, że polscy producenci i dystrybutorzy tracą potencjalne zyski, które trafiłyby do nich, gdyby internauci byli uczciwi.

- Chodzi o płatności, które już teraz trafiają do gospodarki od osób, które płacą za dane treści, ale płacą podmiotom, które swoje siedziby lokują poza granicami Polski, a więc ten pieniądz wypływa – wyjaśnia Nowicki i dodaje, że drugim źródłem strat jest utracony popyt. - Część popytu, który jest obsługiwany obecnie przez serwisy pirackie za darmo wróciłby na rynek legalny, bo są ludzie, którzy jeśli nie znajdą czegoś za darmo to zapłacą – tłumaczy ekspert.

Kochamy seriale. Kradzione

Teresa Wierzbowska, prezes Stowarzyszenia Sygnał, które walczy z kradzieżą własności intelektualnej twierdzi, że to ile na piractwie w Internecie tracą nadawcy telewizyjni, dystrybutorzy i posiadacze licencji programów najlepiej zobrazować przykładami.

- Według variety.com Polacy byli na drugim miejscu, w rankingu nielegalnych pobrań drugiego sezonu „House of Cards” poprzez sieci torrent. Na pierwszym miejscu byli mieszkańcy USA, którzy pobrali o 24 proc. więcej kopii niż Polacy… ale przy ponad dziesięciokrotnie wyższej liczbie internautów. Gdyby przeliczyć liczbę pobrań na liczbę internautów, Polska znalazłaby się na czele tego niechlubnego rankingu – mówi Teresa Wierzbowska i dodaje, że innym doskonałym przykładem obrazującym skalę nielegalnych pobrań jest popularny serial "Gra o Tron".

- Według torrentfreak.com pierwszy odcinek czwartego sezonu w ciągu 12 godzin od premiery ściągnięto na świecie ponad milion razy z sieci torrent. W tym czasie Polska znalazła się na 9. miejscu spośród krajów, a Warszawa na 8. miejscu wśród miast, jeśli chodzi o liczbę osób udostępniających ten odcinek – przypomina statystyki Wierzbowska.

Analitycy z PwC wyliczyli również, że gdyby co trzeci internauta korzystający z pirackich treści wideo nie mógł ściągnąć "za darmo", to zapłaciłby za legalne treści. - Gdyby zatem wpływy z co trzeciego odtworzenia nielegalnych treści trafiały zamiast do właścicieli serwisów kradnących własność intelektualną, lecz do uprawnionych to potencjał związany z produkcją nowych treści byłby znacznie większy niż obecnie – podsumowuje Wierzbowska.

Mniej w kieszeni muzyków

Na piractwie w sieci tracą też inne branże. Wśród nich jest chociażby branża muzyczna, która według wyliczeń Związku Producentów Audio-Wideo straciła w 2013 roku około 80 mln złotych.

– Według wyliczeń Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego (IFPI) światowy przemysł muzyczny jest uszczuplany o co najmniej jedną trzecią kwoty, którą wypracowuje. Jeśli przemysł fonograficzny w Polsce w roku 2013 zarobił 243 mln, to szacunki IFPI wskazują na stratę rzędu ponad 80 mln tylko na przestrzeni dwunastu miesięcy – twierdzi Mikołaj Wojtal, pełnomocnik ZPAV.

Mniej pracy

Wśród kolejnych negatywnych wpływów piractwa na gospodarkę jest mniejsza liczba miejsc pracy. Eksperci z PwC wyliczyli także, że gdyby u ograniczyć korzystanie z nielegalnych treści wideo, to powstałoby dodatkowe 5-6 tys. miejsc pracy.

Z pewnością dużo lepiej wiodłoby się także firmom zajmujących się produkcjami muzycznymi. Mikołaj Wojtal z ZPAV twierdzi, że gdyby udało się znacznie ograniczyć piractwo w Internecie, to sytuacja branży byłaby niemal idealna.

- Ograniczenia masowych naruszeń praw producentów fonograficznych w sieci z pewnością poprawiłby sytuację nie tylko ludzi związanych z branżą muzyczną, ale także wpłynąłby pozytywnie na cały rozwój gospodarczy naszego kraju – twierdzi Mikołaj Wojtal.

Czarna wizja

Jednak, aby do tego doszło potrzeba nie tylko skomplikowanych zmian prawnych, do których nie kwapią się politycy, ale także przeobrażenia się mentalności polskich internautów. - To nie jest proste, bo społeczeństwo przyzwyczaiło się, że wartościowe treści są dostępne natychmiast i najlepiej za darmo – mówi Nowicki i dodaje, że perspektywy na przyszłość nie są różowe.

Według prognoz PwC piractwo wideo będzie wyrządzało coraz większe szkody polskiej gospodarce. O ile w 2013 roku PKB uszczupliło się o 500-700 mln złotych, to już w 2018 roku będzie to kwota od 1,8 do nawet 6 mld złotych.

- Zakładamy, że ruch w serwisach wideo będzie rósł, zarówno w tych legalnych, jak i nielegalnych. Patrząc na tempo wzrostu ruchu wideo w sieci można szacować że średniorocznie będzie to znacznie powyżej 20 proc. Zatem straty dla PKB i branży będą w kolejnych latach coraz większe – dodaje ekspert z PwC.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W 2024 roku przeciętny oczekiwany czas aktywności zawodowej w państwach Unii Europejskiej osiągnął prawie 37,2 roku - podał Eurostat. W ciągu ostatniej dekady wzrósł o 2,4 roku. Dla Polski wskaźnik ten był poniżej średniej UE.

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Tak pracuje się w Europie. Polska poniżej średniej

Źródło:
PAP

Współpraca Rosji z Koreą Północną wykracza poza sferę wojskową, obejmując kolejne dziedziny takie jak handel czy inwestycje infrastrukturalne - informuje "Financial Times". Dodaje, że efekty ożywienia są już widoczne, dzięki czemu reżim w Pjongjangu wychodzi z międzynarodowej izolacji.

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Szansa dla Korei Północnej. Może doprowadzić do "prawdziwej transformacji"

Źródło:
PAP

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o rozpoczęciu prac nad ustawą, która ma wprowadzić zakaz bezpłatnych staży. Mają na niej skorzystać młodzi pracownicy.

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Zmiany w stażach. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do pięciu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 19 lipca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
Lotto.pl

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

W pierwszym półroczu 2025 roku Pop Mart, chiński producent zabawek, odnotował wzrost zysków o 350 procent. Kluczem do sukcesu okazały się pluszowe lalki Labubu, których ceny na rynku wtórnym sięgają nawet setek tysięcy dolarów.

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Ta zabawka podbija świat. Ponad trzykrotny wzrost zysków

Źródło:
PAP

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP