Kradniesz w internecie, bo "legalnie za drogo"? Tracimy na tym 700 mln zł rocznie

Piractwo wirtualne, a kary mogą być realne
Piractwo wirtualne, a kary mogą być realne
TVN24
Piractwo wirtualne, a kary mogą być realneTVN24

Polski PKB w 2013 roku mógł być większy nawet o 700 mln złotych, a Skarb Państwa bogatszy o dodatkowe 250 mln złotych. Mógłby, a nie jest, bo nad Wisłą króluje piractwo internetowe. Za te pieniądze można było zbudować np. 20 nowoczesnych przedszkoli, czy ponad 350 km ścieżek rowerowych.

To dane z raportu PricewaterhouseCoopers (PwC), który zbadał, jaki jest wpływ piractwa treści wideo, czyli np. nielegalnie obejrzanych w sieci seriali, filmów, czy piłkarskich meczy na gospodarkę w Polsce. Wyniki tego badania są zatrważające. Okazuje się bowiem, że około 7,5 mln Polaków regularnie korzysta z serwisów internetowych z nielegalnymi filami, czy serialami.

Legalne za drogie?

Podobne badanie przeprowadziło też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego wyniki były bardzo zbliżone. Od 7 do 10 mln Polaków regularnie nielegalnie korzysta z pirackich serwisów wideo.

- Na przyczyny wysokiego poziomu piractwa w Polsce składają się – zdaniem ankietowanych przez nas internautów – wysokie ceny i łatwa dostępność do nielegalnych treści, które można obejrzeć za darmo – mówi Łukasz Nowicki, ekspert PwC.

Ale wróćmy do badania PwC. Wynika z niego także, że miesięcznie polscy internauci oglądają około 13 godzin nielegalnych filmów i 3,5 godziny wydarzeń sportowych.

- Zakładamy, że liczby te będą rosły wraz z rozwojem penetracji internetu, szczególnie wysokiej przepustowości, bo coraz większa część piractwa odbywa się na zasadzie streamingu, a nie ściągania plików na własny dysk – zaznacza Łukasz Nowicki.

Za Zachodem

Skali piractwa w Europie przyjrzała się też Komisja Europejska. Z jej badań wynika, że Polska lokuje się w czołówce państw o najwyższym stopniu piractwa w Europie.

- Wypadamy znacznie gorzej niż takie kraje jak Niemcy czy Wielka Brytania. Z krajów Zachodniej Europy jedynie we Włoszech i Hiszpanii skala zjawiska jest porównywalna. Gorzej od nas wypada np. Rumunia – przypomina Nowicki.

Autorzy raportu PwC wyliczyli, że straty związane z piractwem wideo w 2013 roku uszczupliły polskie PKB o 500-700 mln złotych, z czego 170-250 mln złotych stracił bezpośrednio Skarb Państwa. Ta kwota to równowartość 6-9 proc. całego budżetu Ministerstwa Kultury.

Nielegalnie wyświetlone filmy, seriale i mecze bezpośrednio wpływają na gospodarkę. Wszystko dlatego, że polscy producenci i dystrybutorzy tracą potencjalne zyski, które trafiłyby do nich, gdyby internauci byli uczciwi.

- Chodzi o płatności, które już teraz trafiają do gospodarki od osób, które płacą za dane treści, ale płacą podmiotom, które swoje siedziby lokują poza granicami Polski, a więc ten pieniądz wypływa – wyjaśnia Nowicki i dodaje, że drugim źródłem strat jest utracony popyt. - Część popytu, który jest obsługiwany obecnie przez serwisy pirackie za darmo wróciłby na rynek legalny, bo są ludzie, którzy jeśli nie znajdą czegoś za darmo to zapłacą – tłumaczy ekspert.

Kochamy seriale. Kradzione

Teresa Wierzbowska, prezes Stowarzyszenia Sygnał, które walczy z kradzieżą własności intelektualnej twierdzi, że to ile na piractwie w Internecie tracą nadawcy telewizyjni, dystrybutorzy i posiadacze licencji programów najlepiej zobrazować przykładami.

- Według variety.com Polacy byli na drugim miejscu, w rankingu nielegalnych pobrań drugiego sezonu „House of Cards” poprzez sieci torrent. Na pierwszym miejscu byli mieszkańcy USA, którzy pobrali o 24 proc. więcej kopii niż Polacy… ale przy ponad dziesięciokrotnie wyższej liczbie internautów. Gdyby przeliczyć liczbę pobrań na liczbę internautów, Polska znalazłaby się na czele tego niechlubnego rankingu – mówi Teresa Wierzbowska i dodaje, że innym doskonałym przykładem obrazującym skalę nielegalnych pobrań jest popularny serial "Gra o Tron".

- Według torrentfreak.com pierwszy odcinek czwartego sezonu w ciągu 12 godzin od premiery ściągnięto na świecie ponad milion razy z sieci torrent. W tym czasie Polska znalazła się na 9. miejscu spośród krajów, a Warszawa na 8. miejscu wśród miast, jeśli chodzi o liczbę osób udostępniających ten odcinek – przypomina statystyki Wierzbowska.

Analitycy z PwC wyliczyli również, że gdyby co trzeci internauta korzystający z pirackich treści wideo nie mógł ściągnąć "za darmo", to zapłaciłby za legalne treści. - Gdyby zatem wpływy z co trzeciego odtworzenia nielegalnych treści trafiały zamiast do właścicieli serwisów kradnących własność intelektualną, lecz do uprawnionych to potencjał związany z produkcją nowych treści byłby znacznie większy niż obecnie – podsumowuje Wierzbowska.

Mniej w kieszeni muzyków

Na piractwie w sieci tracą też inne branże. Wśród nich jest chociażby branża muzyczna, która według wyliczeń Związku Producentów Audio-Wideo straciła w 2013 roku około 80 mln złotych.

– Według wyliczeń Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego (IFPI) światowy przemysł muzyczny jest uszczuplany o co najmniej jedną trzecią kwoty, którą wypracowuje. Jeśli przemysł fonograficzny w Polsce w roku 2013 zarobił 243 mln, to szacunki IFPI wskazują na stratę rzędu ponad 80 mln tylko na przestrzeni dwunastu miesięcy – twierdzi Mikołaj Wojtal, pełnomocnik ZPAV.

Mniej pracy

Wśród kolejnych negatywnych wpływów piractwa na gospodarkę jest mniejsza liczba miejsc pracy. Eksperci z PwC wyliczyli także, że gdyby u ograniczyć korzystanie z nielegalnych treści wideo, to powstałoby dodatkowe 5-6 tys. miejsc pracy.

Z pewnością dużo lepiej wiodłoby się także firmom zajmujących się produkcjami muzycznymi. Mikołaj Wojtal z ZPAV twierdzi, że gdyby udało się znacznie ograniczyć piractwo w Internecie, to sytuacja branży byłaby niemal idealna.

- Ograniczenia masowych naruszeń praw producentów fonograficznych w sieci z pewnością poprawiłby sytuację nie tylko ludzi związanych z branżą muzyczną, ale także wpłynąłby pozytywnie na cały rozwój gospodarczy naszego kraju – twierdzi Mikołaj Wojtal.

Czarna wizja

Jednak, aby do tego doszło potrzeba nie tylko skomplikowanych zmian prawnych, do których nie kwapią się politycy, ale także przeobrażenia się mentalności polskich internautów. - To nie jest proste, bo społeczeństwo przyzwyczaiło się, że wartościowe treści są dostępne natychmiast i najlepiej za darmo – mówi Nowicki i dodaje, że perspektywy na przyszłość nie są różowe.

Według prognoz PwC piractwo wideo będzie wyrządzało coraz większe szkody polskiej gospodarce. O ile w 2013 roku PKB uszczupliło się o 500-700 mln złotych, to już w 2018 roku będzie to kwota od 1,8 do nawet 6 mld złotych.

- Zakładamy, że ruch w serwisach wideo będzie rósł, zarówno w tych legalnych, jak i nielegalnych. Patrząc na tempo wzrostu ruchu wideo w sieci można szacować że średniorocznie będzie to znacznie powyżej 20 proc. Zatem straty dla PKB i branży będą w kolejnych latach coraz większe – dodaje ekspert z PwC.

Autor: Marek Szymaniak / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC