Nie ma jak u mamy? 60 proc. 25-latków korzysta, z konieczności, z pomocy rodziny

Najnowsze

TVN24 BiSPolacy (nie)samodzielni finansowo

Polscy 20- i 30-latkowie nie są samodzielni finansowo - wynika z badania dla Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. 37 proc. młodych musi korzystać ze wsparcia rodziny. Najgorzej jest w przypadku 25-latków, spośród których aż 60 proc. korzysta z pomocy rodziców.

Kryzys nadszarpnął stabilność finansową młodych. "Wysokie bezrobocie, niskie zarobki i nieprzystosowanie do rynku pracy powoduje, że dużą część młodych pozostaje na garnuszku rodziców - informuje raport „Finansowy portret młodych”.

Połowa widziała umowę o pracę

Wynika z niego, że 72 proc. młodych Polaków pracuje zarobkowo. Najczęściej pracują osoby z wykształceniem zawodowym (82 proc.) i wyższym (87 proc.), a tylko połowa z podstawowym. W najmłodszej grupie (do 25 roku życia), pracuje 60 proc. badanych, wśród 26-30-latków ten odsetek rośnie do 80 proc., a wśród 31-35-latków do 88 proc.

Połowa młodych (51 proc.) może liczyć na poczucie stabilności i bezpieczeństwo finansowe, jakie daje zatrudnienie w ramach umowę o pracę. Co trzeci z tej grupy pracuje w ramach umowy na czas nieokreślony, a co piąty na czas określony. Umowę o pracę na czas nieokreślony częściej mają mężczyźni (32 proc.), osoby po trzydziestce (43 proc.) i z wyższym wykształceniem (49 proc).

Co piąty na śmieciówce

Tylko co trzeci młody pracuje w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Co piąty pracujący młody Polak zatrudniony jest na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. O ile wśród osób do 25 roku życia na zlecenie pracuje 24 proc. z nich, to wśród trzydziestolatków już „tylko” 15 proc.

- Sytuacja finansowa młodych Polaków jest trudna – przyznaje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. – To pokolenie ludzi na dorobku, którzy zanim założą rodziny powinni mieć szansę i możliwość na zgromadzenie oszczędności, zakup mieszkania i sprzętów potrzebnych do samodzielnego życia - stwierdził. - Aż 60 proc. osób do 25 roku życia, 24 proc. osób od 25 do 30 roku życia i 14 proc. od 31 do 35 otrzymuje wsparcie finansowe od rodziców – dodaje.

Zarobki mężczyzn wyższe

Dochody gospodarstw domowych młodych Polaków są bardzo zróżnicowane. Średni dochód netto rodziny młodych to 2 669 zł miesięcznie. Aż dwie piąte rodzin dysponuje kwotą mniejszą niż 2 tysiące zł. Jedna czwarta ma więcej niż 4 tysiące zł, a jedynie dochody tylko w co dziesiątym domu przekraczają 5 tysięcy zł. Najwięcej zarabiają osoby z wyższym wykształceniem (3 219 zł), niemal 500 zł mniej ze średnim (2 732 zł), a niemal tysiąc złotych mniej z wykształceniem zawodowym (2 495 zł). Mężczyźni zarabiają średnio o 552 złote więcej niż kobiety.

Z badania wynika także, że młodzi w wielkich miastach zarabiają o niemal 400 zł więcej niż na wsiach.

Na garnuszku rodziców

Ponad 1/3 młodych nie jest w stanie utrzymać się samodzielne. Najbardziej samodzielne finansowe są osoby, które zdobyły już zawód. Rodzice pomagają finansowo jedynie co piątej osobie po zawodówce i co czwartej po studiach wyższych. Zdecydowanie częściej zależne od rodziców są osoby z wykształceniem podstawowym (59 proc.) i średnim (41 proc.). Trzy czwarte osób, które w dalszym ciągu uczy się i studiuje może liczyć na finansowe wsparcie rodziców. Wśród uczniów i studentów na własne utrzymanie zarabia jedynie 15 proc., a 22 proc. utrzymuje się ze stypendium.

Wsparcie rodziców obejmuje przede wszystkim pokrycie opłat za mieszkanie oraz jedzenie, rzadziej opłaty za Internet, komunikację i telefon, a w dalszej kolejności edukację.

Młodzi z kredytem na głowie

Niemal połowa młodych Polaków kiedykolwiek skorzystała z kredytu lub pożyczki. Niepokojący jest fakt, że co dziesiąta osoba, która zaciągnęła zobowiązanie zrobiła to, aby pokryć bieżące wydatki konsumpcyjne. Najczęściej (17 proc.) zadłużały się osoby w wieku 18-25 lat. Z grup 26-30-latków i 31-35-latków po pożyczki sięgała co dziesiąta.

A jak dodaje Łącki, co trzeciemu młodemu zdarzyło się nie opłacić rachunków w terminie. U 41 proc. niepłacących powodem były chwilowe problemy finansowe, zaś u 34 proc. zbyt małe dochody. - Co czwarty młody dłużnik widnieje w rejestrze z powodu zaległości w branży telekomunikacyjnej, 22 proc. ma zaległości finansowe w branży finansowej, 21 proc. w branży windykacyjnej, a 14 proc. w branży komunikacyjnej z tytułu niezapłaconych mandatów - powiedział Łącki.

Wieś szczęśliwsza

Mimo trudnej sytuacji, blisko połowa (47 proc.) badanych jest zadowolona lub bardzo zadowolona ze swojej sytuacji finansowej. 23 proc. stanowią niezadowoleni, a 30 proc. nie ma zdania na ten temat.

Na ogół bardziej szczęśliwsi są mieszkańcy wsi (52 proc.) niż mieszkańcy wielkich miast (42 proc.).

Badanie „Finansowy portret młodych” przeprowadziło Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Zrealizowano je na reprezentatywnej 1021 osobowej grupie Polaków od 18 do 35 roku życia.

Autor: rf/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock