Najnowsze

Najdroższa pizza świata. Chińczycy zapłacą 900 mln funtów

Najnowsze

TVN24W skład Pizza Express wchodzą 504 restauracje

Chińska prywatna grupa kapitałowa Hony Capital przejmie od brytyjskiej Cinven sieć restauracji Pizza Express, płacąc za nią 900 mln funtów - donoszą media. Pizza Express działa także w Polsce, m.in. w Poznaniu.

W skład Pizza Express wchodzą 504 restauracje, z czego 436 w W. Brytanii. 12 działa w Hong Kongu i dziewięć w Szanghaju. Dwa miesiące temu sieć otworzyła pierwszy lokal w Pekinie. Na całym świecie firma zatrudnia dziewięć tysięcy osób.

O przejęcie Pizza Express zabiegała też inna duża chińska grupa kapitałowa Citic i cztery mniejsze. To największa transakcja w europejskim sektorze restauracyjnym od pięciu lat.

Hony Capital ma w planach ekspansję pizzerii na chińskim rynku i otwarcie 200 nowych lokali w W. Brytanii.

Pizza i długi

Pizza Express została założona w dzielnicy rozrywki Soho w centralnym Londynie w 1965 r. i od tego czasu kilka razy zmieniała właściciela. Największa ekspansja firmy przypada na lata 1993-99, gdy liczba restauracji wzrosła z 12 do 250. Obecny właściciel Cinven nabył ją za miliard funtów w 2006 r. na krótko przed krachem na finansowych rynkach. Cinven jest właścicielem grupy Gondala, w której skład obok Pizza Express wchodzą również dwie inne sieci fast foodów Zizzi i ASK Italian.

Za 12 miesięcy do 30 czerwca 2013 r. Pizza Express miała stratę przed opodatkowaniem w wys. 79 mln funtów, gdyż w formie odsetek od długu sięgającego 1,2 mld funtów musiała zapłacić 110 mln funtów. Sprzedaż w tym czasie wyniosła 604,2 mln funtów i w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o ok. sześć proc.

Brytyjczycy w portfelu Chińczyków

Chiński kapitał jest w W. Brytanii właścicielem m.in. domów towarowych Harvey Nichols oraz House of Fraser, Weetabix - producenta zestawów śniadaniowych, Manganese Bronze - producenta londyńskich taksówek. Chińczycy mają też udziały w Thames Water i lotnisku Heathrow.

Autor: rf//gry/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości