"Ona nie leczy niczyjego zdrowia. Ona zabija polskie firmy". Hołownia o składce zdrowotnej

Źródło:
TVN24
Składka zdrowotna. Szymon Hołownia o potrzebie zmian
Składka zdrowotna. Szymon Hołownia o potrzebie zmianTVN24
wideo 2/9
Składka zdrowotna. Szymon Hołownia o potrzebie zmianTVN24

- Ona nie leczy niczyjego zdrowia. Ona zabija polskie firmy, polskie małe firemki, przedsiębiorstwa, jednoosobowych przedsiębiorców - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia o składce zdrowotnej. Dodał, że minister finansów "był otwarty na to, żeby rozmawiać, jak to powinno wyglądać w kolejnych latach". W koalicji rządzącej jest kilka koncepcji, jak zmienić sposób naliczania składki.

Marszałek Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Sejmie został zapytany między innymi o kwestię wprowadzenia zmian w składce zdrowotnej.

Składka zdrowotna punktem spornym w koalicji

Komentując słowa Ryszarda Petru, polityka Polski 2050, który powiedział, że rozważane jest przez jego ugrupowanie zablokowanie budżetu, jeśli nie będzie zmieniona zasada pobierania składki zdrowotnej, Hołownia stwierdził, że "chyba nie będzie takiej potrzeby".

- Minister Domański bardzo wyraźnie złożył deklarację przed Sejmem, na co nalegaliśmy, kiedy rozmawialiśmy o ustawie o rencie wdowiej, że zasady naliczania składki zdrowotnej będą inne. I są na to pieniądze w budżecie. Przede wszystkim od 1 stycznia, z tego, co pamiętam z rozmów z panem ministrem, ma już nie być (składki zdrowotnej od środków trwałych - przyp. red.). Przynajmniej będziemy mocno o to walczyć - powiedział marszałek Hołownia.

Marszałek powiedział, że minister finansów "zdaje się być na to otwarty". Zauważył przy tym, że składka zdrowotna od środków trwałych to jeden z największych absurdów Polskiego ładu, który trzeba usunąć.

- Ona nie leczy niczyjego zdrowia. Ona zabija polskie firmy, polskie małe firemki, przedsiębiorstwa, jednoosobowych przedsiębiorców. I temu też trzeba zaradzić. Pan minister był otwarty na to, żeby rozmawiać, jak to powinno wyglądać w kolejnych latach. Wiemy też, że od przyszłego tygodnia zaczynają się prace ministrów nad budżetem - wyjaśnił marszałek Sejmu.

Lider Polski 2050 powiedział, że w ciągu najbliższych kilku dni ma odbyć się spotkanie kierunkowe liderów koalicji, na którym odbędzie się planowanie procesu zmian, które rząd chce przeprowadzić. - I mamy nadzieję, że znajdzie się tam wiele innych rozwiązań, na których nam jako Polsce 2050 też bardzo zależy - zauważył marszałek Hołownia.

Likwidacja Funduszu Kościelnego. Zbyt wolne tempo

Pytany o likwidację Funduszu Kościelnego, Szymon Hołownia odpowiedział, że "moje stanowisko, nasze stanowisko jest jasne, niezmienne".

- Tylko tego rodzaju decyzje muszą być decyzjami koalicyjnymi. Fundusz Kościelny powinien być zlikwidowany. Czy tempo prac nad wprowadzeniem tego rozwiązania mnie cieszy? Nie, nie cieszy. Uważam, że powinny one postępować szybciej. Proszę pamiętać też jednak, że jak w wielu różnych innych kwestiach, tego rodzaju decyzje powinny mieć od razu swoją pozytywną stronę - stwierdził.

Hołownia wskazał, że przy wprowadzaniu takich rozwiązań należy odpowiedzieć na pytanie: "a co za to?".

- Znaczna część Funduszu Kościelnego trafia z powrotem do systemu państwa, jako ubezpieczenia społeczne osób duchownych. I my musimy się zastanowić, co zrobić, żeby nie wylewać dziecka z kąpielą to A. A B, zrealizować to, o co nam od samego początku chodziło w tym pomyśle. To znaczy, żeby to nie Sejm większością polityczną decydował o tym, który Kościół ile dostanie, tylko ludziom dać te decyzje w formie odpisu podatkowego - zadeklarował. - I tak jak odpisujesz na NGO z 1,5 procent, żebyś odpisywał na Kościół, który cię przekonuje, którego jesteś wyznawcą, którego uważasz, że należy wspierać. To oznacza konkretne też obciążenia budżetu państwa. I tutaj jest przede wszystkim potrzebna rozmowa. I te rozmowy się z tego, co wiem, wstępnie toczą z Ministerstwem Finansów - zaznaczył.

Marszałek podkreślił, że ma nadzieję, iż sprawa ta "zostanie rozwiązana" oraz że "będziemy mogli zaproponować Polkom i Polakom nowoczesne rozwiązanie finansowania związków wyznaniowych w obywatelskim społeczeństwie".

- A nie sytuację, w której to większość parlamentarna będzie układała się lub nie z episkopatem, bo to głównie o Kościół katolicki chodzi. (...) ,To nie powinno tak wyglądać. Ludzie powinni podejmować te decyzje - podkreślił.

Plan na mieszkalnictwo

Jako kolejną istotną kwestię, która będzie tematem rozmów budżetowych wśród koalicjantów tworzących rząd, Szymon Hołownia wskazał kwestię budownictwa mieszkaniowego.

- My walczymy w perspektywie do 2030 roku. Na budownictwo społeczne, mieszkaniowe, a więc na to budownictwo, które przede wszystkim ma się dziać tam, gdzie ludzie tych mieszkań dzisiaj najbardziej potrzebują, a więc Polska powiatowa tak zwana. Ten rozwój wieloośrodkowy jest naszym konikiem, mogę powiedzieć naszą polityczną obsesją. Jeżeli my nie zbudujemy Polski wieloośrodkowej, to nam się ta Polska zacznie kompletnie rozjeżdżać - powiedział marszałek, zwracając przy tym uwagę na to, że "wielcy deweloperzy nie działają w mniejszych miejscowościach". - Musi coś działać jako TBS samorządu, jako SIM, jako jakaś instytucja, która jest w stanie stworzyć mieszkania, które są dostępne dla tych ludzi, żeby oni mogli tam zostać, gdzie są, tam szukać pracy, tam budować swoją przyszłość - wyjaśnił.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Elon Musk zapowiedział, że od maja planuje poświęcać znacznie mniej czasu na kierowanie DOGE (Departamentem Wydajności Państwa) i skoncentruje się na przewodzeniu Tesli.

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Elon Musk zapowiada ważne zmiany od maja

Źródło:
PAP

Donald Trump przekazał, że nie ma zamiaru zwalniać prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella, choć zażądał od niego obniżenia stóp procentowych. Wcześniej prezydent USA nazwał szefa Fed "wielkim frajerem".

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Donald Trump zmienia zdanie w sprawie "wielkiego frajera"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana. Zwycięzca wygrał niemal 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 22 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump odpowiada za nowy trend - "Sell America" (sprzedawać Amerykę). Cła i wojna handlowa, chaotyczne decyzje czy próby zwolnienia szefa Fed sprawiły, że inwestorzy pozbywają się amerykańskich obligacji, akcji i uciekają od dolara - wskazują media z USA, Francji czy Wielkiej Brytanii.

Donald Trump zaczął nowy trend

Donald Trump zaczął nowy trend

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt przekazała, że USA otrzymały do tej pory 18 pisemnych propozycji porozumień handlowych, a Stany prowadzą obecnie rozmowy z 34 krajami. Trwają też prace nad umową z Chinami, ale minister finansów Scott Bessent miał określić te rozmowy jako "mordęgę".

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

"Mordęga". Amerykanie o negocjacjach

Źródło:
PAP

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP