Lepsze wolne w Trzech Króli, niż 1 maja

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plSondaż TNS OBOP na zlecenie "Dziennika"

Wbrew protestom wielu polityków, Polacy chcą mieć dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli. Co więcej, chętniej nie poszliby do pracy właśnie tego dnia, niż 1 maja - w Święto Pracy - wynika z sondażu TNS OBOP na zlecenie "Dziennika". Platforma Obywatelska obiecuje przedyskutować tę kwestię.

Aż 63 proc. respondentów uznało, że Święto Trzech Króli powinno być dniem wolnym od pracy. Przeciwnego zdania było 29 proc. osób, a 8 proc. nie miało sprecyzowanej opinii na ten temat.

Jednocześnie ponad połowa ankietowanych (52 proc.) stwierdziła, że gdyby miała wybrać dzień wolny od pracy - 6 stycznia lub 1 maja - wybrałaby Święto Trzech Króli. Za Świętem Pracy opowiedziało się 35 proc. badanych. 7 proc. uznało, że oba dni powinny być wolne, a 2 proc. - że żaden z nich. 4 proc. respondentów nie udzieliło odpowiedzi na to pytanie.

Sondaż zrealizowano 20 września na grupie 500 dorosłych Polakach.

"Wolimy odpoczywać niż pracować"

- Ten wynik nie dziwi, to naturalne, że wolimy odpoczywać niż pracować - komentuje w rozmowie z dziennikiem psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński. Dobrze rozumie też przedkładanie Święta Trzech Króli nad Święto Pracy. - Widać, że w pamięci starszego i średniego pokolenia żywy jest jeszcze obraz przymusowych pochodów z PRL - tłumaczy.

To wynika z kalkulacji

Jednak jego zdaniem, chęć świętowania 6 stycznia nie musi świadczyć o przywiązaniu do tradycji i Kościoła. - Polacy przeliczyli, że przy wolnym 6 stycznia, dobrym układzie sobót i niedziel oraz skorzystaniu z kilku dni urlopowych, będą mieć nawet do trzech tygodni urlopu. Tymczasem w maju mogą liczyć jedynie na tydzień - komentuje psycholog.

Decyzja za dwa tygodnie

O tym, czy 6 stycznia będzie wolny od pracy posłowie zdecydują za dwa tygodnie. W piątek, podczas burzliwej debaty w Sejmie przeciw mnożeniu dni wolnych opowiedziały się PO i SLD. ZOBACZ, CO SIĘ DZIAŁO W SEJMIE

Pytany przez "Dziennik", Jarosław Gowin z PO przyznał jednak, że wyniki sondażu wskazują, że Platforma powinna jeszcze rozważyć stanowisko w tej sprawie.

Źródło: "Dziennik"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl