Orzeł na każdym laptopie dla czwartoklasisty. Godło ma zapobiec odsprzedaży

Autor:
jr/ams
Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna
Premier: od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy
Premier: od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy TVN24
wideo 2/4
TVN24Premier: od września tego roku wszyscy uczniowie IV klas otrzymają nieodpłatnie laptopy

Rząd chce, by na wszystkich komputerach, które jesienią dostaną uczniowie czwartych klas było wygrawerowane godło Polski - poinformował Dziennik Gazeta Prawna. Jedną z głównych kontrowersji, które pojawiły się w dyskusjach o laptopach była kwestia ich odsprzedaży. Krytycy obawiali się, że sprzęt w części rodzin może zostać spieniężony, na przykład za pośrednictwem lombardów.

Według informacji podanych w Dzienniku Gazeta Prawna, rząd chce, by na wszystkich komputerach, które jesienią dostaną uczniowie czwartych klas było umieszczone godło Polski. Każdy komputer, który jesienią trafi do dzieci będzie musiał mieć wygrawerowanego orła oraz napis: Rzeczpospolita Polska. Takie zastrzeżenie znalazło się w warunkach zamówienia w organizowanym na ten sprzęt przetargu.

Laptopy mają być oznaczone tak, by nie można ich było sprzedać

Dziennik przypomniał, że sprzęt ma kupić i zadbać o jego dystrybucję Centrum Obsługi Administracji Rządowej (COAR). Centralnie organizowany przetarg ma przynieść oszczędności - łącznie rząd chce kupić 370 tys. laptopów. Ich koszt to około miliard złotych.

"Jedną z głównych kontrowersji, które pojawiły się w dyskusjach o laptopach była kwestia ich odsprzedaży. Krytycy obawiali się, że sprzęt w części rodzin może zostać spieniężony, na przykład za pośrednictwem lombardów" - pisze dziennik. Jak jednak na łamach "DGP" zastrzegał Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM "laptopy mają być oznaczone tak, by nie można ich było sprzedać".

Podkreślono, że o szczegóły oznaczeń pytały COAR firmy, które chciałyby wystartować w przetargu. Wyjaśniono, że to właśnie w odpowiedzi zamawiającego znalazło się wymaganie, by na laptopach grawerować orła. "COAR życzy sobie, by dostawcy umieścili symbol obok gładzika. Zastrzega, że wygrawerowany znak i napis muszą być czytelne dla odbiorcy i wyraźnie widoczne. Kto i w jaki sposób oznaczy laptopy - to już kłopot firm je dostarczających. Podobnie jak fakt, by naniesienie ich nie łamało postanowień gwarancji sprzętu" - napisano.

Kolejne oznaczenie związane ze środkami z KPO

Dziennik zaznaczył, że według zamysłów rządu, laptopy będą finansowane z pieniędzy pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy, na sprzęcie mają znaleźć się również naklejki, które o tym informują. Firmy, które chciałyby dostarczać uczniom laptopy mogą zgłaszać się do 13 kwietnia.

Czytaj też: Laptopy nie tylko dla uczniów ze szkół publicznych. Rząd wyjaśnia

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości