Rząd zapowiedział komputery dla uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej. Pieniądze na to będą pochodziły z Krajowego Planu Odbudowy. Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyjaśnił, że laptopy mają otrzymać nie tylko dla czwartoklasiści ze szkół publicznych.
Premier Mateusz Morawiecki w styczniu br. zapowiedział, że począwszy od września tego roku, wszyscy uczniowie IV klasy otrzymają nieodpłatnie laptopy. Interpelację do premiera w sprawie zakupu laptopów dla czwartoklasistów skierowali posłowie Porozumienia. "Niestety brak regulacji ustawowej w tym zakresie stwarza wiele kontrowersji, niepokoju, a przede wszystkim pytań. Nie tylko u samych zainteresowanych, tj. w jakiej formie i na jakiej podstawie sprzęt zostanie przekazany, ale również samorządowców, dyrektorów szkół czy samych nauczycieli dla których może - choć nie musi, ale tego nie wiemy - wiązać się to ze zwiększeniem obowiązków" - napisali parlamentarzyści.
Posłowie Porozumienia zapytali m.in. jaki będzie łączny koszt zakupu wszystkich laptopów z podziałem na środki pochodzące z KPO i budżetu państwa oraz czy placówki niepubliczne, uczniowie szkół prywatnych również otrzymają sprzęt.
Laptopy dla czwartoklasistów - koszt
Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował, że zakup laptopów z KPO przewidziano w ramach inwestycji C2.1.2 pn. "Wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne – inwestycje związane ze spełnieniem minimalnych standardów wyposażenia".
Jak wyjaśnił, inwestycja obejmuje zakup co najmniej 465 tys. dodatkowych przenośnych komputerów z niezbędnym oprogramowaniem dostarczonych do szkół do użytku nauczycieli i co najmniej 735 tys. dodatkowych przenośnych komputerów z niezbędnym oprogramowaniem dostarczonych do szkół do użytku uczniów.
"Na mocy porozumienia o realizacji reform/inwestycji w ramach planu rozwojowego zawartego pomiędzy MFiPR (Ministerstwem Fundusz i Polityki Regionalnej) a Ministrem Cyfryzacji, ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności przeznaczono na realizację zadania 2 464 495 505,61 zł, a ze środków budżetu państwa na pokrycie wydatków związanych z podatkiem VAT 407 851 846, 00 zł" - wskazał Lewandowski.
Przedstawiciel KPRM zapowiedział, że "po wyczerpaniu środków w ramach inwestycji C2.1.2, zakup laptopów będzie kontynuowany w następnych latach ze środków budżetu państwa, a szczegółowe dane finansowe będą przedstawione w dedykowanej ustawie projektowanej przez Ministra Cyfryzacji".
Sprzęt ma być przekazywany uczniom za pośrednictwem organów prowadzących szkoły.
Którzy uczniowie otrzymają laptopy?
Co ważne - jak podkreślił Lewandowski - "planuje się, że wszyscy uczniowie klas IV otrzymają laptopy do użytku w szkole i w domu, bez rozróżnienia na uczniów szkół publicznych i niepublicznych". "Szczegółowe uregulowania w tym zakresie będą ujęte w projektowanej przez Ministra Cyfryzacji ustawie" - dodał.
Laptopy będą mogli otrzymać również np. uchodźcy z Ukrainy, którzy chodzą do polskich szkół. "Nie różnicujemy więc uczniów ze względu na narodowość, a szacowanie liczby uczniów na potrzeby objęcia wsparciem w ramach inwestycji C2.1.2. Krajowego Planu Odbudowy uwzględnia uczniów-cudzoziemców będących w polskim systemie oświaty" - wyjaśnił podsekretarz stanu w KPRM.
Taka sama sytuacja będzie dotyczyła uczniów, którzy dołączą do klasy w ciągu roku szkolnego, np. w wyniku przeprowadzki z Wielkiej Brytanii.
"W sytuacji przyjęcia przez szkołę w trakcie roku ucznia, którego rocznik został wyposażony w laptopy, a nie uzyskał tego laptopa np. z uwagi na pobieranie nauki w szkole funkcjonującej w systemie oświaty innego państwa, organ prowadzący szkołę będzie zobowiązany do zapewnienia takiemu uczniowi sprzętu" - wskazał Lewandowski.
Co do zasady, laptop ma służyć uczniowi od IV klasy szkoły podstawowej bezterminowo. W przypadku awarii sprzętu, wykonawca - jak podkreślił przedstawiciel KPRM - będzie zobowiązany do świadczenia usług gwarancyjnych. Jak wyjaśnił Paweł Lewandowski, usługa gwarancyjna będzie świadczona przez producenta lub podmiot realizujący serwis.
Ponadto - jak dodał - KPRM planuje uruchomienie portalu zgłoszeniowego, który pozwoli uczniom, posiadającym sprzęt, zgłaszać problemy techniczne, co ma pomóc w ich rozwiązaniu.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock