Kolejny krwawy dzień na Ukrainie. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Aktualizacja:
[object Object]
Najważniejsze wydarzenia dla w TVN24 Biznes i Świat TVN24 BiS
wideo 2/2

Gorąco w wschodzie Ukrainy. W obwodzie donieckim separatyści zestrzelili ukraiński helikopter wojskowy. Jak poinformował p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow, zginęło 14 wojskowych, w tym generał Serhij Kulczycki. W TVN24 Biznes i Świat śledzimy wydarzenia u naszego wschodniego sąsiada.

Od rana w rejonie Słowiańska i Kramatorska toczą się ciężkie walki. Z relacji świadków wynika, że pozycje separatystów bombardują ukraińskie samoloty, helikoptery i wyrzutnie Grad.

Turczynów powiedział po posiedzeniu parlamentu, że helikopter został zestrzelony z przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego. Początkowo podawano, że generał miał na imię Wołodymyr. - Właśnie otrzymałem prosto ze Słowiańska informację, że terroryści zestrzelili z broni rosyjskiej - przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego - nasz śmigłowiec, który transportował zmianę żołnierzy. Zginęło 14 naszych wojskowych, w tym generał Kulczycki - powiedział Turczynow na posiedzeniu parlamentu. Zestrzelony helikopter to wielozadaniowy Mi-8.

Walka o gaz

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk stwierdził, że władze jego kraju uporałby się z obecnym kryzysem w tydzień, gdyby "Rosja wycofała się z gry". Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin postawił Ukrainie gazowe ultimatum, w którym zagroził wstrzymaniem dostaw gazu do tego kraju, jeśli Kijów dziś do północy nie przeleje na konta Gazpromu 2 mld dolarów. Putin zaznaczył, że przy współpracy możliwa jest obniżka cen surowca. Przypomniał również, że Ukraina jest winna Rosji już ponad 5 mld dolarów.

Nowe sojusze

W Kazachskiej Astanie przywódcy Rosji, Białorusi i Kazachstanu podpisali umowę, w ramach której powstanie Euroazjatycka Unia Gospodarcza, która zacznie działać od 1 stycznia 2015 roku. Przyśpieszenie w realizacji tej koncepcji, według analityków, jest odpowiedzią na pomysł stworzenia unii energetycznej przez państwa zjednoczone w Unii Europejskiej. Na antenie TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy dziś, w jakim kształcie UE może zgodzić się na pomysł Donalda Tuska oraz czy Polska dostanie stanowisko komisarza ds. energii. Prezydent Barack Obama oświadczył, że USA muszą przewodzić na scenie światowej, ale też okazywać powściągliwość, zanim przystąpią do operacji militarnych za granicą. W przemówieniu wygłoszonym w Akademii Wojskowej w West Point Obama przedstawił wizję polityki zagranicznej na ostatnie dwa lata swej kadencji. Podkreślił, że dla Stanów Zjednoczonych kończy się długi okres wojen, a jednocześnie zastrzegł, że izolacjonizm nie jest opcją w XXI wieku. W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się co oznaczają słowa Baracka Obamy i jakie to będzie miało konsekwencje dla konfliktu na Ukrainie.

Merkel ma moc

Kanclerz Niemiec Angela Merkel kolejny czwarty raz znalazła się na czele listy stu najbardziej wpływowych kobiet świata magazynu „Forbes”. Merkel pojawiła się w klasyfikacji „Forbesa” po raz pierwszy w 2006 roku i od tego czasu konsekwentnie w niej prowadzi - z wyjątkiem roku 2010, gdy dano jej miejsce czwarte. Wraz z ekspertami sprawdzimy, czy kanclerz Niemiec wciąż zasługuje na tytuł najbardziej wpływowej kobiety na świecie.

Autor: red. / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości