Indeksy PMI, które określają nastroje w sektorze przemysłowym spadły zarówno w największych europejskich gospodarkach (Niemcy i Francja), jak i w całej strefie euro. Gorsze atmosfera panuje w Chinach.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 50,8 pkt. wobec 51,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.
Słabe dane
Analitycy szacowali, że indeks ten wyniesie 51,3 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza rozwój w sektorze usług. Natomiast indeks PMI composite w strefie euro wyniósł w sierpniu 52,8 pkt. wobec 53,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wartość tego indeksu na 53,4 pkt. Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro wyniósł w sierpniu 53,5 pkt. wobec 54,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podano wstępne wyliczenia. Analitycy szacowali wskaźnik na 53,7 pkt.
Duże gospodarki
Kiepskie nastroje panują również we Francji, gdzie indeks PMI wyniósł w sierpniu 46,5 pkt. wobec 47,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 47,8 pkt., bez zmian. Lepszy wynik eksperci z Markit Economics odnotowali natomiast w sektorze usług. Ten indeks wyniósł w sierpniu 51,1 pkt. wobec 50,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 50,2 pkt. Jeszcze gorsze nastroje są w Niemczech, gdzie indeks PMI wyniósł w sierpniu 52,0 pkt. wobec 52,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 51,5 pkt. Natomiast indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, wyniósł w sierpniu 56,4 pkt. wobec 56,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali, że indeks wyniesie 55,5 pkt.
W Chinach
Nie najlepiej wyglądają też nastroje w sektorze przemysłowym Chin. Indeks PMI wyniósł w sierpniu 50,3 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy szacowali 51,5 pkt. Według danych HSBC i Markit Economics wskaźnik jest najniżej od 3 miesięcy. Końcowe wyliczenie pojawi się 1 września. Po ogłoszeniu danych na giełdzie metali w Londynie zaczęły spadać ceny miedzi. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.995,00 USD za tonę, po zniżce o 0,2 proc. Natomiast na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na grudzień zniżkuje o 0,5 proc. do 3,1825 USD.
Autor: msz//kdj / Źródło: PAP