Jest odwołanie PGE ws. Energi

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24PGE odwołała się do SOKiK ws. kupna Energi

Polska Grupa Energetyczna odwołała się w piątek od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zakazującej przejęcia przez nią Energi.

- Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło w piątek odwołanie PGE. Po przeanalizowaniu wniosku spółki, zostanie on niezwłocznie przekazany do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK.

Spór o prywatyzację

Zarząd PGE podpisał pod koniec września ub.r. ze Skarbem Państwa umowę zakupu akcji spółki Energa. Grupa zaoferowała za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł. Na transakcję nie zgodził się jednak UOKiK, który uznał, że doprowadziłaby ona do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku energii elektrycznej.

PGE na odwołanie się od decyzji Urzędu do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów miało czas do dzisiaj. Spółka nie zgadza się z merytorycznym uzasadnieniem decyzji UOKiK. Jej zdaniem, argumenty w złożonym do Urzędu wniosku oparte były na rzetelnych analizach.

Połączenie gigantów

PGE to największa w Polsce firma elektroenergetyczna oraz jedna z największych w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem ilości wytwarzanej energii elektrycznej i wielkości zainstalowanych mocy wytwórczych. W jej skład wchodzą m.in. dwie kopalnie węgla brunatnego i ponad 40 elektrowni i elektrociepłowni.

Gdańska Energa jest z kolei jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Posiada m.in. elektrownię konwencjonalną Ostrołęka oraz 45 elektrowni wodnych. Jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Energa dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, ma około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24