Jacek Cichosz pełniącym obowiązki prezesa PGE EJ1

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiSEkspert: Energia atomowa jest najtańsza

Jacek Cichosz, dotychczasowy dyrektor ds. operacyjnych PGE EJ1, został p.o. prezesa tej spółki. O decyzji rady nadzorczej spółki poinformowała w poniedziałek PGE. PGE EJ1 to jej spółka celowa, powołana do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Cichosz zastąpi Aleksandra Grada, który po niemal dwóch latach kierowania PGE EJ1 ustąpił ze stanowiska tuż po przyjęciu przez rząd programu energetyki jądrowej (PPEJ). Wiceprezesem spółki pozostaje Marzena Piszczek.

Zmiany w udziałach

PGE EJ1 - spółka-córka PGE - wkrótce zmieni udziałowców. Po 10 proc. udziałów mają w niej objąć: Enea, Tauron i KGHM. Umowa w tej sprawie czeka jeszcze tylko na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 17 lutego mija termin składania ofert w szacowanym na ponad 1 mld zł przetargu na inżyniera kontraktu-doradcę technicznego. Aby zmieścić się w harmonogramie przewidzianym przez PPEJ, PGE EJ1 powinna w najbliższych miesiącach uruchomić postępowanie zintegrowane - rodzaj złożonego przetargu, w którym wybierze partnera strategicznego, finansowanie, technologię reaktora i usługi dla pierwszej elektrowni jądrowej.

Atom do końca 2024

Zgodnie z PPEJ, rozstrzygnięcie postępowania ma nastąpić do końca 2016 roku; wtedy też ma być już znana lokalizacja elektrowni. Budowa pierwszego bloku ma ruszyć w 2019 roku, a blok ma zacząć działać do końca 2024 roku.

Życiorys nowego prezesa

Jacek Cichosz jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. W latach 1998-2010 pracował w międzynarodowej firmie doradczej Accenture, realizując i nadzorując projekty dla dużych przedsiębiorstw w sektorze energetycznym, paliwowym i hutniczym, m.in. Vattenfall, RWE, Energa, Total, MOL i ArcelorMittal. W latach 2008-2010 był dyrektorem ds. sektora „Resources” (energetyka i zasoby naturalne) w Accenture Sp. z o.o., odpowiedzialnym za rozwój praktyki doradczej oraz realizację kompleksowych projektów transformacyjnych i wdrożeń wypracowanych rozwiązań dla przedsiębiorstw z branży energetycznej, użyteczności publicznej, hutniczej, paliwowej i gazowej.

Od stycznia 2011 r. pracował jako dyrektor ds. operacyjnych w PGE EJ 1. Był odpowiedzialny za całościową koordynację i przygotowanie prac w kluczowych obszarach projektu m.in.: zarządzanie projektem, wybór lokalizacji, postępowanie zintegrowane, wybór technologii reaktora i głównego wykonawcy EPC, zagadnienia projektowo-inżynierskie, zarządzanie jakością i bezpieczeństwem jądrowym, zezwolenia i pozwolenia, zintegrowane systemy zarządcze.

Autor: msz/klim/ / Źródło: PAP