Indyjski zakaz eksportu ryżu może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu świata

Źródło:
Reuters, BBC

Indie, największy na świecie eksporter ryżu wprowadziły 20 lipca zakaz jego sprzedaży poza granicami kraju. Dotyczy to białego ryżu, poza basmati, a stało się tak, po tym jak ceny detaliczne tego zboża w kraju wzrosły o 3 procent w ciągu miesiąca. Wzrost cen wynikał ze znacznych szkód w uprawach z powodu ulewnych deszczy monsunowych. Eksperci boją się katastrofalnego wpływu tej decyzji, bo od indyjskiego ryżu uzależnionych jest wręcz wiele państw, i apelują o zniesienie zakazu eksportu.

Zakaz wywołał panikę zakupową w wielu krajach, od Stanów Zjednoczonych po Kanadę i Australię, gdzie tysiące Hindusów mieszkających poza ojczyzną udało się do sklepów spożywczych, aby zaopatrzyć się w podstawowe produkty, co skłoniło niektóre sklepy do nałożenia ograniczeń na ilość, jaką konsumenci mogą kupić.

Cena ryżu sona masoori, który jest produkowany głównie w południowych Indiach i spożywany przez mieszkańców tych regionów mieszkających za granicą, gwałtownie wzrosła poza Indiami po wprowadzeniu zakazu. To informacje Stowarzyszenia Eksporterów Ryżu, które w liście skierowanym do indyjskiego rządu zaapelowało o interwencję. Domaga się, by ustalono cenę bazową ryżu sona masoori na poziomie tysiąca dolarów za tonę i przeznaczenie 1 miliona ton na eksport.

Obawa o światowy głód

Jednak zakaz ten ma wpływ nie tylko na Hindusów mieszkających poza granicami kraju. Indie są największym na świecie eksporterem ryżu i odpowiadają za aż 40 proc. handlu tym zbożem.

Do głównych odbiorców ich ryżu należą Chiny, Filipiny i Nigeria. Istnieją tzw. chwiejni nabywcy, tacy jak Indonezja i Bangladesz, którzy zwiększają import, gdy mają niedobory w dostawach krajowych. Spożycie ryżu jest bardzo wysokie i cały czas rośnie w Afryce, a w takich państwach jak Kuba i Panama jest to główne źródło energii.

Pole ryżowe w dystrykcie KanchipuramCRS PHOTO/Shutterstock

Jak podaje BBC w ubiegłym roku Indie wyeksportowały 22 miliony ton ryżu do 140 krajów. Z tego sześć milionów ton stanowił stosunkowo tańszy biały ryż Indica, który dominuje w światowym handlu i stanowi około 70 proc. całości, a Indie zaprzestały już jego eksportu.

Lipcowy zakaz eksportu wywołał obawy o niekontrolowane globalne ceny ryżu. Główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Pierre-Olivier Gourinchas uważa, że światowe ceny zboża mogą wzrosnąć w tym roku nawet o 15 proc.

Shirley Mustafa, analityk rynku ryżu w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, powiedziała BBC, że zakaz ten pojawił się w trudnym momencie. Po pierwsze globalne ceny ryżu urosły o 14 proc. od czerwca 2022 roku. Po drugie zapasy się kurczą, a nowe zbiory mają pojawić się na rynku dopiero za trzy miesiące. Po trzecie sytuacja pogodowa w południowej Azji (opady monsunowe w Indiach i powodzie w Pakistanie) wpłynęły na potencjał obecnych upraw. Po czwarte koszty produkcji są coraz wyższe z powodu wyższych cen nawozów. 

Zmiany w cyklu hydrologicznym zwiększają ryzyko powstania intensywnych suszyShutterstock

Wielu ekspertów wskazało, że indyjski zakaz eksportu ryżu jest szkodliwy dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Jak wynika z danych Międzynarodowego Instytutu Badań nad Polityką Żywnościową w wielu krajach Afryki udział indyjskiego ryżu w imporcie tego zboża przekracza 80 proc. W krajach takich jak Bangladesz, Kambodża, Indonezja, Tajlandia i Sri Lanka udział ryżu w całkowitym dziennym spożyciu kalorii wynosi od 40 do 67 proc.

- Z pewnością spowodowałoby to (zakaz eksportu ryżu z Indii - przyp. red.) skok cen białego ryżu na świecie (...) i niekorzystnie wpłynęłoby na bezpieczeństwo żywnościowe wielu krajów afrykańskich - ostrzegają Ashok Gulati i Raya Das z Indyjskiego think tanku Rady Badań nad Międzynarodowymi Stosunkami Gospodarczymi.

Indie gromadzą zapasy ryżu

Indie mają zapasy na poziomie 41 milionów ton ryżu – ponad trzykrotnie więcej niż wymagany bufor – w publicznych spichlerzach dla rezerwy strategicznej i Publicznego Systemu Dystrybucji (PDS), który zapewnia ponad 700 milionom biednych ludzi dostęp do taniej żywności.

W ciągu ostatniego roku Indie zmagały się ze znaczną inflacją cen żywności. Krajowe ceny ryżu wzrosły o ponad 30 proc. od października ubiegłego roku – co skutkuje zwiększoną presją polityczną na rząd przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym roku. Ponadto, w związku z licznymi wyborami na szczeblu stanowym w nadchodzących miesiącach, rosnące koszty utrzymania stanowią wyzwanie dla rządu.

- Podejrzewam, że działania mające na celu zakazanie eksportu ryżu innego niż basmati są w dużej mierze zapobiegawcze i mam nadzieję, że okażą się tymczasowe – powiedział BBC Joseph Glauber z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Polityką Żywnościową.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: CRS PHOTO/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl