Indyjski zakaz eksportu ryżu może zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu świata

Źródło:
Reuters, BBC

Indie, największy na świecie eksporter ryżu wprowadziły 20 lipca zakaz jego sprzedaży poza granicami kraju. Dotyczy to białego ryżu, poza basmati, a stało się tak, po tym jak ceny detaliczne tego zboża w kraju wzrosły o 3 procent w ciągu miesiąca. Wzrost cen wynikał ze znacznych szkód w uprawach z powodu ulewnych deszczy monsunowych. Eksperci boją się katastrofalnego wpływu tej decyzji, bo od indyjskiego ryżu uzależnionych jest wręcz wiele państw, i apelują o zniesienie zakazu eksportu.

Zakaz wywołał panikę zakupową w wielu krajach, od Stanów Zjednoczonych po Kanadę i Australię, gdzie tysiące Hindusów mieszkających poza ojczyzną udało się do sklepów spożywczych, aby zaopatrzyć się w podstawowe produkty, co skłoniło niektóre sklepy do nałożenia ograniczeń na ilość, jaką konsumenci mogą kupić.

Cena ryżu sona masoori, który jest produkowany głównie w południowych Indiach i spożywany przez mieszkańców tych regionów mieszkających za granicą, gwałtownie wzrosła poza Indiami po wprowadzeniu zakazu. To informacje Stowarzyszenia Eksporterów Ryżu, które w liście skierowanym do indyjskiego rządu zaapelowało o interwencję. Domaga się, by ustalono cenę bazową ryżu sona masoori na poziomie tysiąca dolarów za tonę i przeznaczenie 1 miliona ton na eksport.

Obawa o światowy głód

Jednak zakaz ten ma wpływ nie tylko na Hindusów mieszkających poza granicami kraju. Indie są największym na świecie eksporterem ryżu i odpowiadają za aż 40 proc. handlu tym zbożem.

Do głównych odbiorców ich ryżu należą Chiny, Filipiny i Nigeria. Istnieją tzw. chwiejni nabywcy, tacy jak Indonezja i Bangladesz, którzy zwiększają import, gdy mają niedobory w dostawach krajowych. Spożycie ryżu jest bardzo wysokie i cały czas rośnie w Afryce, a w takich państwach jak Kuba i Panama jest to główne źródło energii.

Pole ryżowe w dystrykcie KanchipuramCRS PHOTO/Shutterstock

Jak podaje BBC w ubiegłym roku Indie wyeksportowały 22 miliony ton ryżu do 140 krajów. Z tego sześć milionów ton stanowił stosunkowo tańszy biały ryż Indica, który dominuje w światowym handlu i stanowi około 70 proc. całości, a Indie zaprzestały już jego eksportu.

Lipcowy zakaz eksportu wywołał obawy o niekontrolowane globalne ceny ryżu. Główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Pierre-Olivier Gourinchas uważa, że światowe ceny zboża mogą wzrosnąć w tym roku nawet o 15 proc.

Shirley Mustafa, analityk rynku ryżu w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, powiedziała BBC, że zakaz ten pojawił się w trudnym momencie. Po pierwsze globalne ceny ryżu urosły o 14 proc. od czerwca 2022 roku. Po drugie zapasy się kurczą, a nowe zbiory mają pojawić się na rynku dopiero za trzy miesiące. Po trzecie sytuacja pogodowa w południowej Azji (opady monsunowe w Indiach i powodzie w Pakistanie) wpłynęły na potencjał obecnych upraw. Po czwarte koszty produkcji są coraz wyższe z powodu wyższych cen nawozów. 

Zmiany w cyklu hydrologicznym zwiększają ryzyko powstania intensywnych suszyShutterstock

Wielu ekspertów wskazało, że indyjski zakaz eksportu ryżu jest szkodliwy dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Jak wynika z danych Międzynarodowego Instytutu Badań nad Polityką Żywnościową w wielu krajach Afryki udział indyjskiego ryżu w imporcie tego zboża przekracza 80 proc. W krajach takich jak Bangladesz, Kambodża, Indonezja, Tajlandia i Sri Lanka udział ryżu w całkowitym dziennym spożyciu kalorii wynosi od 40 do 67 proc.

- Z pewnością spowodowałoby to (zakaz eksportu ryżu z Indii - przyp. red.) skok cen białego ryżu na świecie (...) i niekorzystnie wpłynęłoby na bezpieczeństwo żywnościowe wielu krajów afrykańskich - ostrzegają Ashok Gulati i Raya Das z Indyjskiego think tanku Rady Badań nad Międzynarodowymi Stosunkami Gospodarczymi.

Indie gromadzą zapasy ryżu

Indie mają zapasy na poziomie 41 milionów ton ryżu – ponad trzykrotnie więcej niż wymagany bufor – w publicznych spichlerzach dla rezerwy strategicznej i Publicznego Systemu Dystrybucji (PDS), który zapewnia ponad 700 milionom biednych ludzi dostęp do taniej żywności.

W ciągu ostatniego roku Indie zmagały się ze znaczną inflacją cen żywności. Krajowe ceny ryżu wzrosły o ponad 30 proc. od października ubiegłego roku – co skutkuje zwiększoną presją polityczną na rząd przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym roku. Ponadto, w związku z licznymi wyborami na szczeblu stanowym w nadchodzących miesiącach, rosnące koszty utrzymania stanowią wyzwanie dla rządu.

- Podejrzewam, że działania mające na celu zakazanie eksportu ryżu innego niż basmati są w dużej mierze zapobiegawcze i mam nadzieję, że okażą się tymczasowe – powiedział BBC Joseph Glauber z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Polityką Żywnościową.

Autorka/Autor:JW/ams

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: CRS PHOTO/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wielka awaria energetyczna dotknęła w piątek Czarnogórę, Bośnię, Albanię i większość chorwackiego wybrzeża, zakłócając działalność firm, wyłączając sygnalizację świetlną i pozostawiając ludzi bez klimatyzacji w środku fali upałów.

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Chaos na ulicach, padły klimatyzatory. "W tym upale tylko czekaliśmy, kiedy to się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Kończymy sprzedaż produktów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym na WIRON-ie - przekazał redakcji biznesowej tvn24.pl Piotr Utrata, rzecznik prasowy ING Bank Śląskiego. Wyjaśnił przy tym, czego mają się spodziewać osoby, które taki kredyt już zaciągnęły. ING to pierwszy bank w Polsce, który wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte na WIRON-ie.

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

To miała być rewolucja w kredytach. Bank wycofuje ofertę

Źródło:
tvn24.pl

Średnia cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Świnoujściu wyniosła w maju ponad 28 tysięcy złotych - informują eksperci z portalu RynekPierwotny. To znacznie więcej niż w Warszawie, w której za metr trzeba zapłacić 17,6 tysiąca złotych. W górach najdroższe było Zakopane, a na Mazurach - Mikołajki.

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Tu ceny są kosmiczne. "Płacą bajońskie sumy, jeśli mają bajeczny widok z okna"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 220 milionów złotych. W Polsce padła wygrana drugiego stopnia w wysokości ponad 3,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 21 czerwca.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Kierownictwo firmy Kaspersky Lab, producenta znanego programu antywirusowego, zostało w Stanach Zjednoczonych objęte sankcjami. Powodem jest współpraca z rosyjskim wojskiem i służbami.

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

"Czarna lista" i sankcje na kierownictwo producenta znanego programu antywirusowego

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Alior Bank i VeloBank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach warto zaopatrzyć się w dodatkową gotówkę, a ważne przelewy zlecić wcześniej.

"Wyłączymy na kilka godzin bank". Ostrzeżenia

"Wyłączymy na kilka godzin bank". Ostrzeżenia

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła propozycja znaczącej podwyżki stóp procentowych. Jedyną osobą, która poparła wniosek, była Joanna Tyrowicz.

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Padła propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Są wyniki głosowania

Źródło:
tvn24.pl

McDonald's wycofuje technologię składania zamówień opartą na sztucznej inteligencji (AI), która była testowana w niektórych restauracjach. Jak donosili klienci sieci w USA, system potrafił kreować nietypowe zamówienia, jak na przykład lody z posypką z bekonu czy karmelowe lody z dodatkowymi porcjami masła.

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Klienci byli zaskoczeni. Gigant wstrzymuje testy

Źródło:
BBC

Oddamy wszystkie opłaty pobrane we wtorek za wypłaty gotówki w urządzeniach Euronetu - przekazał mBank w komunikacie skierowanym do klientów. Ma to związek z akcją protestacyjną sieci bankomatów, w ramach której obniżony został limit wypłaty gotówki do 200 złotych podczas jednej transakcji.

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Wielki bank zapowiedział zwrot opłat

Źródło:
tvn24.pl

W pełni płatne L4 oraz przeniesienie finansowania chorobowego na ZUS to dwa nowe rozwiązania, nad którymi pracuje obecnie rząd. - Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani - wskazała szefowa resortu rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Warto jednak pamiętać, że niektórzy już teraz mogą korzystać ze 100-procentowego L4.

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Ministra chce 100 procent pensji na L4. Niektórym przysługuje już teraz

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polacy planujący wakacyjne wyjazdy chcą przeznaczyć na nie średnio na osobę 1734 złote, to o siedem procent więcej niż rok wcześniej. Jak wynika z badania, które na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP) przeprowadziła firma badawcza Minds&Roses, większość rodaków zamierza wypocząć w kraju.

Tyle Polacy wydadzą na wakacje

Tyle Polacy wydadzą na wakacje

Źródło:
PAP

Wszyscy tak zwani sprzedawcy zobowiązani energii elektrycznej i gazu, którzy muszą składać wnioski taryfowe do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE), złożyli je - poinformował w piątek urząd. Według szacunków URE łączny poziom opłaty za energię elektryczną, uwzględniający dystrybucję, miesięcznie wzrośnie od 1 lipca o około 30 złotych dla gospodarstw domowych, w których roczne zużycie prądu nie przekracza 2 MWh.

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Podwyżki rachunków za prąd. Wnioski złożyli już wszyscy sprzedawcy

Źródło:
PAP

Nie ma dnia bez informacji o nowych możliwościach sztucznej inteligencji. Niektóre z rozwiązań, w których AI się wykorzystuje, potrafią zaskoczyć. Jak na przykład projektowanie indywidualnych perfum pod konkretną osobę. 

Nowe zastosowanie AI. "Czasami wszystko wychodzi dobrze, a innym razem całkowicie do niczego"

Nowe zastosowanie AI. "Czasami wszystko wychodzi dobrze, a innym razem całkowicie do niczego"

Źródło:
Cnet

Zaległości alimentacyjne Polaków wynoszą 15,4 mld zł. Posiada je 290 tys. osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, 94 proc. z nich to mężczyźni - wynika z danych KRD. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zadłużenie w grupie wiekowej 18-25 lat wzrosło 10-krotnie.

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Nie płacą na własne dzieci, zwłaszcza najmłodsi. "Jedna z najwyższych kwot w historii"

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padła główna wygrana. Jeden z graczy rozbił kumulację wynoszącą ponad dziewięć milionów złotych. Szóstka padła także w grze Lotto Plus. Totalizator Sportowy podał, gdzie padły wygrane.

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Kielcach ogłosił upadłość właściciela marki sklepów Active - informuje portal dlahandlu.pl. W placówkach handlowych firmy można było nabyć między innymi odzież czy sprzęt sportowy.

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Jest upadłość polskiej sieci sklepów sportowych

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjski Novikombank poinformował w czwartek, że jako pierwszy bank w kraju otworzył przedstawicielstwo na Kubie w ramach rosnących powiązań gospodarczych między byłymi sojusznikami z czasów zimnej wojny.

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Rosyjski bank otwiera filię na Kubie

Źródło:
Reuters

Włoski producent samochodów otrzymał karę w wysokości 6,4 miliona dolarów za rzekome oznaczanie pojazdów wyprodukowanych w Chinach jako krajowe - informuje BBC. Firma oświadczyła, że ​​złoży odwołanie od kary, ponieważ nigdy nie twierdziła, że ​​jej pojazdy zostały w całości wyprodukowane we Włoszech.

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Miało być "made in Italy", ale okazało się "made in China". Producent samochodów ukarany

Źródło:
BBC

Premier Donald Tusk odwołał Bohdana Pretkiela z funkcji Rzecznika Finansowego – powiedział PAP rzecznik prasowy Biura Rzecznika Finansowego Maciej Sawa.

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Premier Donald Tusk odwołał Rzecznika Finansowego

Źródło:
PAP

W przygotowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej bazie danych o wypoczynku dzieci i młodzieży można sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku, a także czy zgłosił on turnus do kuratorium oświaty. Kuratorzy zatwierdzili dotąd 16,5 tysiąca zorganizowanych wypoczynków letnich dla dzieci i młodzieży: wyjazdów, kolonii, półkolonii i obozów. Łącznie ma skorzystać z nich 703 tysiące uczniów.

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Kolonie i obozy pod kontrolą. Rodzic sprawdzi organizatora wypoczynku dziecka

Źródło:
PAP

Zimbabwe zostało uznane przez Afrykański Bank Rozwoju (AfDB) najdroższym krajem Afryki. Wydatki mieszkańców stolicy kraju, Harare, są wyższe niż osób mieszkających we włoskiej Parmie czy w stolicy Chile, Santiago.

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Koszt życia wyższy niż we włoskim mieście. Oto najdroższy kraj Afryki

Źródło:
PAP

Brytyjski bank NatWest zakończy działalność w Polsce do końca 2025 roku - informuje Reuters. Pracę straci 1600 osób. Rzecznik banku wytłumaczył, że decyzja została podjęta po zakończeniu w naszym kraju konkretnego projektu, który dotyczył przestępstw finansowych.

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Brytyjski bank zamknie oddział w Polsce. Pracę straci 1600 osób

Źródło:
Reuters

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl