Huta Stalowa Wola z zamówieniem dla armii za 100 mln zł

Najnowsze

Wikipedia (CC BY-SA 2.0)Projekt będzie realizowany przez konsorcjum pod przewodnictwem HSW

Blisko 100 mln zł kosztować będą prace nad zautomatyzowanym systemem dowodzenia i kierowania ogniem modułu lekkich armato-haubic Kryl na podwoziu kołowym. Projekt jest realizowany w Hucie Stalowa Wola na Podkarpaciu. Prace mają się zakończyć do 2017 r.

Projekt dofinansowany został przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jak poinformował w piątek pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, ustalony został już harmonogram prac. - Firmy, które tworzą konsorcjum podzieliły już także zadania między siebie. Omówiono też zasady finansowania poszczególnych etapów - dodał.

HSW przewodzi bowiem konsorcjum, które pracuje nad tym projektem. W jego skład wchodzą, oprócz Huty, także: WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna oraz Wojskowe Zakłady Łączności Nr 2.

Nowoczesna artyleria

Jak podkreślił Kopyto, realizacja tego projektu pozwoli wprowadzić sprzęt, który spełnia wymagania norm NATO i znacząco usprawni warunki funkcjonowania artylerii. - System dowodzenia, który powstanie ma zapewnić kierowanie ogniem w dywizjonach artylerii rakietowej "Langusta", a także, w przyszłości, w programie rakietowym "Homar” - powiedział Kopyto.

Wdrożenie projektu ma znacznie usprawnić dzianie polskiej armii i dzięki automatycznej wymiany danych, skrócić czas reakcji - przekonuje przedstawiciel HSW. - Głównym zadaniem systemu, który opracujemy, będzie informatyczne wspomaganie dowodzenia i kierowania ogniem na wszystkich szczeblach dowodzenia dywizjonów Wojsk Lądowych ze sprzętem na podwoziu kołowym - wyjaśnił Kopyto.

Podwozie, które będzie zastosowane w armato-haubicy Kryl, powstanie w spółce należącej do HSW „Jelcz-Komponenty”.

Niezależność armii

Zdaniem prezesa HSW Krzysztofa Trofiniaka, dzięki projektowi znacząco obniżą się koszty użytkowania sprzętu artyleryjskiego w wojsku. W budowie systemu zastosowane zostaną polskie technologie łączności i polskie elementy systemu teleinformatycznego, wyposażenia specjalnego, systemów ochrony biernej pojazdów. - Uniezależnimy tym samym polską artylerię od kosztownych dostawców zagranicznych – zaznaczył Trofiniak. HSW S.A. jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet.

Autor: tryb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)