Francuzi zainteresowani Policami

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Do kupienia jest 60 procent akcji Polic

Francuska firma Arkema jest zainteresowana kupnem Zakładów Chemicznych Police - dowiedziało się nieoficjalnie Polskie Radio Szczecin. Minister skarbu wystawił na sprzedaż pakiet 60 procent akcji spółki, termin składania ofert upływa 28 czerwca.

Oferta Skarbu Państwa opiewa na 45 milionów akcji polickiej spółki, każda wyceniona została na 10 zł.

Arkema jest światowym producentem chemikaliów przemysłowych. Jej roczna sprzedaż wynosi 5,6 mld euro. Zatrudnia blisko 15 tysięcy pracowników w 80 zakładach w ponad 40 krajach. W Polsce Arkema jest obecna od 1995 roku, w Inowrocławiu należąca do niej spółka zajmuje się produkcją sit molekularnych znajdujących zastosowanie m.in. w przemyśle petrochemicznym i przy produkcji szyb zespolonych. Zatrudnia tam 45 osób.

Dyrektor polskiego oddziału Arkemy Artur Kalicki zapowiedział komentarz w sprawie Polic na późniejsze wtorkowe godziny.

- Prowadzimy rozmowy z rożnymi firmami. Zarząd spotyka się ze swoimi kontrahentami, ale trudno dziś określić, czy są to spotkania dyplomatyczne, czy też wyraźne zainteresowanie kupnem spółki - powiedział z kolei Radiu Szczecin rzecznik Polic Rafał Kuźmiczonek.

Zakłady Chemiczne Police od wielu miesięcy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. W ostatnich tygodniach zapowiedziały zwolnienie 1/5 swojej załogi, co ma zmniejszyć koszty stałe funkcjonowania firmy. Komisja Europejska wyraziła zgodę na udzielenie Zakładom pomocy publicznej w wysokości 150 mln zł w postaci pożyczki od Agencji Rozwoju Przemysłu.

Źródło: Polskie Radio Szczecin

Źródło zdjęcia głównego: TVN24