Co narzeczeni powinni zrobić przed ślubem? Wyjaśnia Paweł Blajer

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi" cz.1

Intercyzę może podpisać nie tylko para małżeńska, ale także narzeczeni. Jak podpisać taką umowę i jakich składowych majątku może dotyczyć? Wyjaśnia Paweł Blajer.

Wiążąc się z drugą osobą, chcielibyśmy uzgodnić co wchodzi w ramy wspólnego majątku. Podpisać intercyzę może nie tylko małżeństwo, ale także narzeczeni.

- Intercyza w praktyce oznacza to, że strony - przyszli małżonkowie - zawarli umowę majątkową dotyczącą ich późniejszego majątku wspólnego. Oznacza to, że tą umową znieśli ustawową wspólność małżeńską. Nigdy nie będą tworzyć i gromadzić majątku wspólnego - podkreśliła adwokat Marta Lech.

- Dokładnie jest tak, że będą mieć dwie oddzielne skarpetki, w których będą sobie gromadzić majątek - dodała.

Według ekspert, "jeśli chodzi o wydatki bieżące" już po zawarciu intercyzy i małżeństwa "w praktyce oznacza to, że muszą się jakoś sami podzielić" kosztami. - Małżonkowie powinni współdziałać na rzecz rodziny, którą założyli. W tym kontekście mowa też o bieżącym utrzymaniu np. mieszkania - podkreśliła Lech.

Zawarcie intercyzy musi odbyć się u notariusza. Kosztuje 492 zł plus 7 zł za odpis. Co ważne, z takiej umowy można wycofać się w każdym momencie trwania małżeństwa.

"Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku o 18:00 tylko w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/shutterstock.com