Chcesz kredyt, a wpadasz w sieć

Najnowsze

TVN24UOKiK: firmy oferujące w internecie pożyczki nie podają całkowitych ich kosztów

Firmy oferujące szybkie kredyty przez internet nie udzielają klientom informacji o kosztach pożyczki. Często nie informują też o kosztach rozmów telefonicznych oraz o prawie wypowiedzenia umowy - poinformował we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który wszczął kontrolę w tej sprawie. *

"Pożyczka bez BIK (Biura Informacji Kredytowej)", "Szybki kredyt dla każdego", "Gotówka przez sms" - takimi hasłami firmy zachęcają do korzystania z ich internetowej oferty. Gdy bank nie chce udzielić nam kredytu, wtedy wybieramy usługi tzw. parabanków - zwraca uwagę UOKiK.

A tymczasem parabanki, czyli to firmy świadczące podobne usługi jak banki, czyli udzielają kredytów, oferują bardzo wysokie stopy procentowe i wcale o tym nie ostrzegają.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 24 strony internetowe oferujące szybkie kredyty. Firmy zostały wybrane losowo, po wpisaniu do wyszukiwarki haseł takich jak m.in. chwilówka, szybki kredyt, pożyczka bez BIK. Najczęściej pojawiającym się problemem w skontrolowanych ofertach jest brak informacji dotyczących kosztów udzielanej pożyczki. Takie dane są wymagane przez prawo i służą porównaniu innych ofert - podał UOKiK.

Czyhanie na naiwnych

Niektóre przeszukane strony nie zawierały informacji również m.in. o kosztach rozmów telefonicznych i prawie wypowiedzenia umowy. Wątpliwości Urzędu wzbudziło też informowanie, że za wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego tylko dana instytucja nie pobiera opłat. Zgodnie z prawem konsument nie może ponosić żadnych kosztów za wcześniejszą spłatę kredytu konsumenckiego.

W efekcie przeprowadzonej kontroli Urząd prowadzi obecnie dziewięć postępowań wyjaśniających i planuje wszcząć jeszcze dwa.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24