Prognozy dla kierowców. "Niewykluczone będą głębsze korekty"

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek o wycenie rafinerii Lotosu (wypowiedź z 3 sierpnia 2022)
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek o wycenie rafinerii Lotosu (wypowiedź z 3 sierpnia 2022)TVN24
wideo 2/7
TVN24Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek o wycenie rafinerii Lotosu

Ceny na stacjach paliw w przyszłym tygodniu powinny spaść dzięki obniżkom w hurcie, które wywołały obawy o globalną recesję i osłabienie popytu - uważają analitycy portalu e-petrol.pl. Z kolei BM Reflex podaje, że ceny paliw w kolejnych dniach powinny spadać średnio o 15–20 gr za litr i niewykluczone są głębsze korekty.

"W okresie między 12 i 18 września spodziewamy się obniżenia cen wszystkich typów paliw. Benzyna 98-oktanowa może kosztować 7,19-7,32 zł za litr, a najpopularniejsze paliwo dla aut osobowych, czyli benzyna Pb95, będzie znajdować się w cenowym przedziale 6,39-6,51 zł/l. Drożejący ostatnio wyraźnie diesel także obniży swoją cenę do 7,49-7,62 zł/l." - zapowiedzieli analitycy portalu e-petrol.pl.

Z tego trendu nie wyłamie się także autogaz, który może kosztować 3,09-3,18 zł/l - dodano.

"Udaje się obniżyć ceny na stacjach"

Analitycy zwrócili uwagę, że marże operatorów stacji "bronią się" - nawet w przypadku diesla, dla którego mimo cenowych zwyżek były marginalne, obecnie można mówić o realnym zarobku - zaznaczono. "Mimo to udaje się obniżyć ceny na stacjach, co jest powiązane z wyraźnymi spadkami w hurcie. Na te zaś wpływ mają ceny na rynkach europejskich, gdzie dominują obawy o globalną recesję i osłabienie popytu na paliwa silnikowe" - zauważyli analitycy.

Z danych e-petrol.pl wynika, że w porównaniu z ubiegłym weekendem średnia cena benzyny 95-oktanowej obniżyła się w hurcie o 79 zł do poziomu 5725 zł za m sześc. W przypadku benzyny Pb98 zmiana jest jeszcze większa i wynosi 94 zł/m sześc. Średnia cena tego paliwa to obecnie 6291 zł/m sześc. Olej napędowy także tanieje – jego obecna cena w wysokości 6785 zł za metr sześc. jest o 67 zł niższa niż w ostatnią sobotę. Olej opałowy kosztuje natomiast aktualnie 5613 zł/m sześc., czyli o 74 zł mniej w stosunku do cen z minionego weekendu - podał portal.

Analitycy e-petrol.pl zwrócili uwagę, że w ostatnim tygodniu notowania ropy Brent spadły poniżej 90 dolarów i znalazły się na najniższym poziomie od stycznia tego roku. Inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że spowolnienie gospodarki odbije się negatywnie na konsumpcji paliw naftowych.

Wskazano, że lokalne minima notowań surowca na giełdzie naftowej w Londynie wyniosły w czwartek 87,24 dol. za baryłkę, a w piątek cena ponownie przekroczyła 90 dol.

"Podjęta w tym tygodniu przez OPEC+ decyzja o zmniejszeniu październikowych limitów wydobycia o 100 tys. baryłek nie wystarczyła do zatrzymania przeceny na rynku naftowym. Ten ruch ze strony producenckiej grupy ma jedynie symboliczny charakter i nie wpłynie na poziom realnych dostaw, bo wydobycie i tak od dłuższego czasu jest dużo niższe niż obowiązujące limity" - stwierdzili analitycy portalu.

Ich zdaniem w tej sytuacji uwaga inwestorów skoncentrowała się na perspektywach dla popytu na produkty naftowe. Te jednak - jak podali - nie wyglądają zbyt optymistycznie m.in. ze względu na podnoszone w ramach walki z inflacją stopy procentowe na świecie czy nowe ogniska koronawirusa w Chinach, które cały czas utrzymują politykę zerowej tolerancji dla koronawirusa i lockdownem objętych jest już w nich ponad 60 milionów obywateli, choć sezon jesiennych zachorowań jeszcze się nawet na dobre nie zaczął.

"Dlatego ogłoszona w ostatnich dniach przez Saudi Aramco obniżka cen dla klientów z Azji dała impuls do przyspieszenia przeceny na giełdach naftowych, bo została odczytana jako potwierdzenie słabości popytu w tym regionie" - stwierdzili analitycy e-petrol.pl.

ROPA (BRENT)
ROPA (WTI)

"Niewykluczone będą głębsze korekty"

"Mijający tydzień kończy się obniżkami cen paliw. O ile w przypadku benzyn do obniżek już się przyzwyczailiśmy, bo notujemy je sukcesywnie od połowy czerwca, to w przypadku diesla serię obniżek zakłóciły wyraźnie podwyżki w II połowie sierpnia" - wskazali analitycy BM Reflex w piątkowym komentarzu.

"W kolejnych dniach ceny powinny spadać średnio do 15-20 gr na litrze, a jeśli ceny w hurcie pozostałyby na niższych poziomach to niewykluczone będą głębsze korekty" - prognozują analitycy BM Reflex.

Ich zdaniem zmiana sytuacji na rynku ropy, a także wahania kursu USD/PLN sprzyjają ponownie obniżkom cen na rynku hurtowym, które już widać częściowo na stacjach.

Według danych BM Reflex ceny w detalu aktualnie wynoszą: benzyny bezołowiowej 95 – 6,53 zł/l (-12 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,45 zł/l (-11 gr/l), oleju napędowego 7,56 zł/l (-18 gr/l), autogazu 3,15 zł/l (-2 gr/l).

"Najwięcej w tym tygodniu taniał olej napędowy średnio o 18 gr/l, ale w zależności od stacji spadki w przypadku diesla sięgały nawet 30 groszy na litrze" - poinformował BM Reflex.

Analitycy przypomnieli, że w ciągu około dwóch tygodni diesel na stacjach zdrożał o 64 gr na litrze. Ceny benzyny 95 spadły do poziomu z kwietnia br. i oddaliły się od rekordu z 10 czerwca br. o 1,44 zł/l. Ceny diesla wciąż przekraczają poziom 7 zł/l i są niższe od marcowego rekordu o 28 gr/l - dodano.

"To, że obecnie ceny paliw spadają, nie daje nam gwarancji, że taka sytuacja się utrzyma. Najbardziej narażone na zmienność, a co za tym idzie na ewentualny wzrost, będą ceny oleju napędowego" - zaznaczyli analitycy BM Reflex.

Zwrócili uwagę, że w skali tygodnia ropa Brent potaniała niecałe 3 dol. za baryłkę i w piątek rano listopadowa seria kontraktów wyceniana była na 91 dol. za baryłkę. Rosyjska ropa Urals kosztowała około 68 dol. za baryłkę.

"Oczekiwania dalszego zacieśniania polityki monetarnej przez ECB i Fed wraz z polityką zero COVID w Chinach - największym importerze ropy naftowej na świecie - rynek odbiera jako czynniki wpływające ujemnie na tempo wzrostu konsumpcji paliw poprzez ograniczenie tempa wzrostu gospodarczego" - zaznaczyli analitycy.

W ich ocenie bez znaczenia dla rynku była decyzja OPEC+, który co prawda po raz pierwszym od ponad dwóch lata zdecydował o zmniejszaniu wydobycia w październiku, ale skala redukcji jest symboliczna - 0,1 mln baryłek dziennie - wskazano.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości