Bruksela blokuje przejęcie Suna przez Oracle

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huOracle od miesięcy stara się o porzejęcie Suna

Komisja Europejska jest przeciwna zakupowi firmy Sun Microsystems przez Oracle. Urzędnicy w Brukseli zakwestionowali w ten sposób transakcję wartą 7,4 miliarda dolarów, bo uznali, że połączenie firm zagrozi konkurencji na rynku baz danych w Unii Europejskiej.

Raport Brukseli trafił do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Amerykański Oracle od razu zapowiedział, że zamierza protestować wobec stanowiska Komisji Europejskiej.

Już w ubiegłym miesiącu unijni regulatorzy sygnalizowali, że Oracle nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że transakcja nie zachwieje konkurencją na rynku. Zastrzeżenia Brukseli wynikają przede wszystkim z faktu, że Oracle - producent własnego, rozpowszechnianego na zasadach komercyjnych oprogramowania bazy danych - przejmując Suna stałoby się także posiadaczem oprogramowania bazy MySQL. Ta ostatnia, rozpowszechnianego dotąd bezpłatnie na zasadach Open Source, była rozwijana przez firmę Sun.

Z kolei amerykański Departament Sprawiedliwości już w sierpniu zapalił obu firmom zielone światło i podał, że ich połączenie nie zagrozi zasadom konkurencji.

Władze Sun Microsystems wyraziły zgodę na sprzedaż tej spółki firmie Oracle kilka miesięcy temu. Regulatorzy mają czas na zaakceptowanie transakcji do 19 stycznia przyszłego roku.

Źródło: TVN CNBC Biznes, dpa

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu