Najnowsze

Białorusini zrobili w Polsce zakupy za miliard złotych. Bez podatku

Najnowsze

 
sxc.huBiałorusini chętnie kupują w Polsce pralki

W ramach systemu Tax Free 300 tys. podróżnych zza granicy, głównie Białorusinów, wywiozło w ubiegłym roku przez przejścia graniczne w Podlaskiem towary za blisko 1 mld zł - podała Izba Celna w Białymstoku. To o ok. 200 mln zł więcej, niż w 2012 roku.

Tax Free, to możliwość odzyskania podatku za zakupy dokonane w Polsce. Dokumenty Tax Free upoważniają podróżnych, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE, do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju należącego do UE.

AGD najpopularniejsze

Celnicy oceniają, że zainteresowanie podróżnych - cudzoziemców odzyskiwaniem podatku systematycznie rośnie. Dane dotyczą czterech przejść granicznych z Białorusią w województwie podlaskim: Kuźnicy (przejścia drogowego i kolejowego), Połowcach oraz Bobrownikach. Białorusini wciąż najchętniej kupują sprzęt AGD-RTV oraz artykuły spożywcze. W 2013 r. celnicy w Podlaskiem zarejestrowali ponad 1 mln dokumentów Tax Free. - Na ich podstawie zakupów dokonało i towar wywiozło blisko 300 tys. podróżnych - poinformował rzecznik Izby Celnej w Białymstoku Maciej Czarnecki. Przypomniał, że w 2012 r. zarejestrowano ponad 750 tys. dokumentów Tax Free, na podstawie których zakupione towary wywiozło ponad 160 tys. podróżnych. Wartość tych towarów sięgnęła 800 mln zł.

Celnicy podkreślają, że z miesiąca na miesiąc zainteresowanie możliwością elektronicznego zgłaszania dokumentów rośnie. Tylko w grudniu 2013 r. tą drogą rejestrowany był co trzeci rachunek zgłaszany przez podróżnych.

Zakupy bez barier

W ocenie ekonomisty Zbigniewa Sulewskiego z Centrum im. Adama Smitha, wzrost wartości kupowanych w Polsce towarów przez Białorusinów to m.in. dowód na to, że wszędzie tam, gdzie znosi się bariery w kwestiach podatkowych rośnie i obrót i sprzedaż. Zaznaczył jednocześnie, że ważnym powodem jest również pogarszająca się wewnętrzna sytuacja na Białorusi, gdzie rośnie inflacja, towary są drogie i jest ich mały wybór.

Autor: rf//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości