Najnowsze

Akcyza w górę, papierosy podrożeją

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPapierosy znowu podrożeją

Akcyza na papierosy może wzrosnąć bardziej, niż się tego spodziewaliśmy. Firmy tytoniowe alarmują, że rząd chce zignorować ustalenia z marca tego roku - informuje "Puls Biznesu". Od 2011 r. paczka papierosów może być droższa nawet o 90 groszy.

Podczas konsultacji z branżą tytoniową z marca tego roku rząd uzgodnił podniesienie akcyzy o 1,8 proc. (ze 146,83 zł za 1000 papierosów do 149,59 zł). Tymczasem najnowszy projekt zgłoszony przez resort finansów zakłada wzrost de facto o 7,5 proc - alarmuje na łamach gazety Krzysztof Kępiński, kierownik ds. relacji z administracją rządową w British American Tobacco Polska.

W jego ocenie będzie to oznaczać wzrost ceny paczki papierosów od 60 do 90 groszy.

Więcej pieniędzy i nielegalnego dymu

Według branży, ministerstwo spodziewa się w związku z podwyżką wzrostu przychodów do budżetu o 220 mln zł - o 4 proc. więcej w porównaniu do 2010 roku. Resort zakłada też wzrost nielegalnego rynku - o 2,5 proc.

Ministerstwo finansów stara się studzić nastroje i prosi firmy o cierpliwość. Jak tłumaczy, o konkretnej cenie paczki papierosów w przyszłym roku będzie można mówić dopiero po 1 października. Wtedy ma ona zostać ustalona - m.in. w oparciu o kurs euro z tego dnia.

Źródło: "Puls Biznesu"

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu