Moto

Będą zmiany dotyczące prawa jazdy. Trzeba przygotować się na dodatkowe koszty

Moto

Zmiany w prawie jazdy. Młodzi kierowcy zapłacą więcejtvn24
wideo 2/6

Wszyscy planujący podejście do egzaminu na prawo jazdy muszą przygotować się na zmiany. W 2018 roku wejdą w życie przepisy, które wprowadzą między innymi okres próbny dla młodych kierowców.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać 4 czerwca. Dla osób, który odbiorą prawo jazdy po tym terminie, istotny będzie okres pierwszych 8 miesięcy korzystania z uprawnień.

- W tym czasie kierowca będzie miał indywidualne ograniczenia prędkości. W obszarze zabudowanym będą wynosiły 50 kilometrów na godzinę, bez względu na rodzaj drogi. Poza obszarem zabudowanym będzie to 80 kilometrów na godzinę, a na autostradach 100 kilometrów na godzinę - mówi w rozmowie z TVN24 Leszek Rabsztyn z wrocławskiej Akademii Dobrej Jazdy.

Nowe przepisy zakładają też dwuletni okres próbny, ale może on zostać wydłużony.

- W jego trakcie nie będziemy mogli popełnić więcej niż dwa wykroczenia drogowe. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce, ten okres decyzją administracyjną zostanie wydłużony o kolejne 2 lata - dodaje Rabsztyn.

To jednak nie koniec zmian. W związku z wejściem nowych przepisów, młodzi kierowcy będą mieli zakaz podejmowania pracy jako kierowca przez 8 miesięcy. Ponadto prowadzone przez nich samochody przez 8 miesięcy będą musiały być oznaczone nalepką z zielonym liściem klonowym.

Będzie drożej

Młodzi kierowcy będą musieli także głębiej sięgnąć do portfela. Wraz z nowymi przepisami zostanie bowiem wprowadzone dodatkowe szkolenie.

- Cena kursu nie ulegnie zmianie, cena szkolenia nie zostanie zwiększona. Zmiany dotyczą okresu po zdaniu egzaminu. Między czwartym a ósmym miesiącem posiadania prawa jazdy każda osoba będzie musiała przejść szkolenie na płycie poślizgowej - wskazuje Leszek Rabsztyn z wrocławskiej Akademii Dobrej Jazdy.

Szkolenie będzie składało się z 1 godziny jazdy oraz 2 godzin teorii w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Ma ono kosztować łącznie 300 złotych.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości