TVN24 Biznes | Moto

Duże zmiany dla kierowców. Jest decyzja Senatu

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Rafał Weber o zmianach dla kierowców
Rafał Weber o zmianach dla kierowcówTVN24
wideo 2/6
TVN24Rafał Weber o zmianach dla kierowców

Senat w piątek przyjął nowelizację Prawa o ruchu drogowym wraz z poprawką. Ustawa przewiduje ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym z poprawką głosowało 95 senatorów, przeciw było dwóch, wstrzymało się także dwóch parlamentarzystów. Przyjęcie poprawki oznacza, że ustawa wróci do Sejmu.

"Poprawka jednoznacznie przesądza, że zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, obowiązuje pieszego zarówno podczas wchodzenia, jak i przechodzenia przez przejście dla pieszych" – czytamy we wpisie przedstawicieli biura prasowego Senatu na Twitterze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zmiany dla kierowców

Nowela zakłada, że piesi będą mieli pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście" – napisano w ustawie. Rozszerzenie to nie dotyczy tramwajów.

W nowelizacji przepisów zawarto zapis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego, które może rozpraszać jego uwagę.

Zmiany wprowadzają także zakaz jazdy zbyt blisko następnego samochodu na autostradach i drogach ekspresowych, popularnie nazywanej jazdą na zderzaku. Odstęp między pojazdami ma być nie mniejszy niż połowa prędkości, z jaką porusza się dany pojazd. Oznacza to, że kierowca jadący z prędkością 100 km/h powinien jechać w odległości 50 metrów za pojazdem przed nim. Wyjątkiem ma być manewr wyprzedzania.

Nowe przepisy ujednolicają także dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym, obniżając ją do 50 km/h bez względu na porę doby. Obecnie w godzinach nocnych (godz. 23-5) dopuszczalną prędkością maksymalną jest 60 km/h. Jak wskazywali autorzy projektu, różnica prędkości między 50 a 60 km/h ma istotne znaczenie w kontekście długości drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym ma wejść w życie 1 czerwca 2021 roku.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości