Bat na kierowców. Oto najnowocześniejszy fotoradar w Polsce

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN Turbo
Najnowocześniejszy fotoradar w Polsce
Najnowocześniejszy fotoradar w PolsceTVN24 Turbo
wideo 2/4
TVN24 TurboNajnowocześniejszy radar MESTA Fusion RN już w Polsce

Polska wchodzi w XXI wiek, jeśli chodzi o fotoradary. Nowe urządzenia, jak mówi Maciej Tyburcy z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, mogą śledzić do trzydziestu pojazdów równocześnie i rejestrować wykroczenia nawet na czterech pasach ruchu. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

We wsi Egiertowo (województwo pomorskie) został zainstalowany nowoczesny fotoradar. Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN Turbo Maciej Tyburcy, główny specjalista wydziału instalacji Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD, komórka organizacyjna Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego), jest to francuskie urządzenie MESTA Fusion RN.

Urządzenie może śledzić do trzydziestu pojazdów równocześnie

- Przede wszystkim ma informację na temat tego, po którym pasie porusza się zarejestrowany pojazd. To mu umożliwia z większą precyzją wskazanie tego, kto popełnia wykroczenie. Ma aparat fotograficzny lepszej jakości, więc twarz jest bardziej czytelna - powiedział Tyburcy.

Dodał, że "urządzenie może śledzić do trzydziestu pojazdów równocześnie, rejestrować wykroczenia nawet do czterech pasów ruchu".

Aleksander Dębski, kierownik produktu z firmy Sprint, przyznał, że określenie "najnowocześniejszy fotoradar w Polsce" w tym przypadku nie jest na wyrost. - Polska wchodzi w XXI wiek fotoradarów, ponieważ technologia urządzeń, które do tej pory były instalowane i eksploatowane, była opracowana na przełomie XX i XXI wieku - wyjaśnił.

- Oprócz mierzenia prędkości ten fotoradar ma wiele innych ciekawych opcji, na przykład badanie wyprzedzania w miejscu niedozwolonym, odległości od pojazdów, trajektorii ruchu - wyliczał.

Zaznaczył, że "urządzenie teraz będzie pracować tylko w trybie pomiaru prędkości". - Trzeba się spodziewać, że prędzej czy później inspekcja wykorzysta również inne możliwości - podkreślił. 

Ile nowych fotoradarów?

Maciej Zwoliński, naczelnik wydziału instalacji CANARD podał, że "w woj. pomorskim pojawi się dziewięć takich urządzeń, w całej Polsce 147, czego siedem będzie w zupełnie nowych lokalizacjach, w których do tej pory nie było żadnego urządzenia rejestrującego".

Wcześniej Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym informowało, że w ramach wymiany fotoradarów w Polsce zainstalowanych zostanie także 100 nowych urządzeń Multaradar CD.

Czytaj też: Kierowcy płaczą i płacą. Skokowy wzrost

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: TVN Turbo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości