"Możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach jednocześnie". Są pierwsze urządzenia

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Mniej zdjęć z fotoradarów
Mniej zdjęć z fotoradarówTVN Turbo
wideo 2/6
TVN TurboMniej zdjęć z fotoradarów

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało, że ruszyła wymiana fotoradarów. Do tej pory zamontowano 7 nowych urządzeń - poinformowano w komunikacie. Łącznie 247 fotoradarów zostanie wymienionych na nowe. Prace mają potrwać do końca roku.

W systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym pracuje 470 fotoradarów. "Większość z nich to urządzenia Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom. Część urządzeń pracuje ponad dekadę" - czytamy w komunikacie. Dlatego, w dotychczasowych lokalizacjach, zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN.

Wymiana została przewidziana w ramach projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym", który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wymiana fotoradarów

"W ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD, Wprowadzenie do kontroli nowych urządzeń wpłynie na zwiększenie skuteczności i jakości pracy systemu. Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami" - zapewniono w komunikacie.

CANARD podkreśliło, że "urządzenia z powodzeniem mogą pracować w trudnych warunkach pogodowych". "Automatycznie zidentyfikują rodzaj pojazdu, czyli odróżnią np. samochód osobowy od ciężarowego. Nowe urządzenia mają również możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie, bez konieczności zmiany ustawień" - wyjaśniono.

Proces wymiany fotoradarów już trwa. Centrum poinformowało, że zamontowano 7 urządzeń Multaradar CD, w lokalizacjach: Bukowa (woj. podkarpackie), Klimontów (woj. świętokrzyskie), Modliborzyce (woj. lubelskie), Orzesze (woj. śląskie), Paniówki (woj.. śląskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie) i Zgłobice (woj. małopolskie).

Bukowacanard.gitd.gov.pl

Wykonawca, który dostarczy i zamontuje urządzenia Mesta Fusion RN, rozpocznie ich instalację w marcu.

Prace mają potrwać do końca 2023 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: canard.gitd.gov.pl

Pozostałe wiadomości