TVN24 Biznes | Moto

Kaskadowy pomiar prędkości w całym kraju. "Nie będą mogli liczyć na taryfę ulgową"

TVN24 Biznes | Moto

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Na czym polega jazda na suwak? Policjant wyjaśniatvn24
wideo 2/5
tvn24Na czym polega jazda na suwak? Policjant wyjaśnia

Kontrole prędkości, kontrole trzeźwości oraz sprawdzanie stanu technicznego pojazdu. To tylko niektóre działania, które będą prowadzone w piątek na polskich drogach w ramach europejskich "Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego".

W środę rozpoczął się Europejski Tydzień Mobilności, który potrwa do przyszłego wtorku. W czasie jego trwania, we wszystkich europejskich krajach prowadzona będzie akcja pod nazwą "Road Safety Days", czyli Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego.

"Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz popierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC)" - poinformowała Komenda Główna Policji.

- W ramach tej akcji funkcjonariusze z całej Europy mobilizują siły, by poprzez wzmożony nadzór nad zachowaniem kierowców zapobiegać drogowym tragediom - wyjaśnił komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jak dodał, poza "standardowymi działaniami policjantów z 'drogówki'" w całym kraju powadzona będzie akcja kaskadowego pomiaru prędkości.

- To policyjna strategia polegająca na kontroli prędkości przez wiele załóg policji na określonym odcinku drogi. Ci, którzy nagminnie ignorują przepisy nie będą mogli liczyć na taryfę ulgową - poinformował komisarz Opas.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Kontrole na drogach

Jak wynika z informacji dostępnych na stronie "Road Safety Days", akcja będzie realizowana w Polsce w najbliższy piątek.

Kierowcy mogą się spodziewać kontroli trzeźwości przy wjeździe na autostradę A1 w Rusocinie. Ponadto będzie sprawdzany stan techniczny pojazdu. Podobne działania będą prowadzone również na dalszym odcinku A1, na wysokości Kopytkowa.

Jak czytamy na stronie, na wysokości Swarożyna w ciągu A1 będzie prowadzona kontrola samochodów ciężarowych.

Kaskadowy pomiar prędkości będzie zaś prowadzony przy ulicy Puławskiej w Warszawie. Kontrole drogowe zaplanowano także na południu Polski, na drogach krajowych 45 i 46 w okolicach Opola. Funkcjonariusze będą zwracali szczególną uwagę na prędkość, będzie również prowadzona kontrola trzeźwości.

Ponadto kierowcy mogą się spodziewać kontroli drogowej również na drodze krajowej 94, która jest bezpłatną trasą alternatywną dla autostrady A4.

W ramach akcji zaplanowano działania edukacyjne m.in. w Poznaniu oraz Żukowie. "Road Safety Days to działania Policji ruchu drogowego oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z wizją zero – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników" - czytamy w komunikacie policji.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN