Zmiany cen na stacjach paliw. Analitycy spodziewają się potężnych obniżek

[object Object]
Drogie tankowanie na autostradach. Co zrobić, aby nie przepłacać?TVN Turbo
wideo 2/6

Pierwszy tydzień maja charakteryzuje się dużą dynamiką zmian cen ropy naftowej i paliw, ale ku zadowoleniu kierowców są to korekty cen przede wszystkim w dół - podaje Biura Maklerskie "Reflex".

W tym tygodniu ceny na stacjach zmieniały się identyczne jak przed tygodniem. Średnio ceny paliw spadły ponownie od 2 do 4 groszy na litrze, to na niektórych stacjach obniżki sięgały kilkunastu groszy na litrze.

Ceny na stacjach będą dalej spadać

Aktualne średnie ceny paliw w kraju kształtują się na poziomie odpowiednio: benzyna bezołowiowa 95 – 4,65 zł/l (-3 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 - 4,96 zł/l (-3 gr/l), olej napędowy – 4,47 zł/l (-4 gr/l), autogaz – 2,12 zł/l (-2 gr/l).

Spadki cen na stacjach powinny przybrać na sile w przyszłym tygodniu, przede wszystkim uwzględniając dotychczasową skalę obniżek w hurcie. "Prawdopodobna skala obniżek na rynku detalicznym może jeszcze sięgnąć minimum 10 – 15 gr/l" - prognozują analitycy.

Dlaczego?

W skali tygodnia ceny ropy Brent na giełdzie w Londynie spadły o około 3 dolary na baryłce (USD/bbl). W piątek ropa kosztuje około 48,50 dolarów (USD/bbl). To najniższe ceny ropy naftowej od listopada ub. roku.

"Na rynek wróciły obawy, że nawet mniejsze dostawy ropy przez OPEC i pozostałych głównych producentów nie zrównoważą nadpodaży surowca" - przypomina BM "Reflex". Jednym z głównych tematów pozostaje kwestia czy obowiązujące do końca czerwca 2017 r. niższe limity wydobycia zostaną utrzymane do końca roku. Decyzja w tej sprawie może zapaść na posiedzeniu kartelu 25 maja w Wiedniu. Niewykluczone, że do działań OPEC może przyłączyć się Rosja.

"Tymczasem produkcja ropy w USA sięgnęła poziomu 9.293 mln bbl dziennie, czyli najwyższego od sierpnia 2015 roku. W ubiegłym tygodniu z kolei, jak wynika z najnowszego raportu Departamentu Energi USA, zapasy ropy spadły o 930 tys. bbl, podczas gdy API podał dzień wcześniej, że spadły o 4,2 mln bbl, a analitycy oczekiwali spadku o 2,25 mln bbl. Z kolei zapasy benzyny wzrosły o 191 tys. bbl, a destylatów spadły o 562 tys. bbl" - wyjaśniają analitycy.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości